Türkçe alt yazı sektöründen en bomba 20 çalışma

Türkçe alt yazı sektöründen en bomba 20 çalışma
Türkçe alt yazı sektöründen en bomba 20 çalışma
Yabancı film ve dizileri dublajsız seyretmek ayrı bir keyiftir. Burada da gerçekten en az çekilen filmler kadar emek sahibi olan çevirmenlere büyük iş düşüyor. Türkiye'de amatör ve profesyonel pek çok alt yazı hazırlayan çevirmen çok önemli bir sektörü ayakta tutuyorlar. Ancak yaptıkları bazı çeviriler filmin önüne geçebiliyor. İşte size Türkçe alt yazı sektöründen en bomba 20 çalışma!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Sevilen filmler, yabancı diziler alt yazılar olmasa belki de çoğu kişi tarafından bugünkü heyecanıyla takip edilmezdi. Dublajlı film izlemenin giderek daha az tercih edilmesi, alt yazı hazırlayan çevirmenlerin daha yoğun çalışması gerektiği bir ortam oluşturdu. Kimisi direkt İngilizce alt yazılardan birebir çeviri yaparken, bazıları işin içine yaratıcılığını da katıyor ve ortaya birbirinden eğlenceli sahneler ortaya çıkıyor. Öyle ki bazen tek satırlık bir alt yazı koca filmin önüne geçebiliyor. Genelde amatör çevirmenlerin elinden çıkan bu çalışmalar filmlere ayrı bir hava da katmıyor değil. Sizler için türünün en başarılı örneklerini bir araya topladık...

1. Jurassic Park değil sanırsın Hanımın Çiftliği!

2. Bu da bir bakış açısı tabii
3. Bacım derken?
4. Olay Adana'da geçiyorsa demek...
5. Walking Dead'de ortam güzelleşmiş
6. How I Met Your Mother'da argonun Tarlabaşı'na sarktığı anlar
7. Dini açıdan düz mantıkla hareket edilmiş
8. Deyim yerindeyse...
9. Ayıpsın?
10. Yine bacım üstelik aminli...
11. Nereye yakıldığını da söyleseymiş tamam olurmuş
12. Sözün orijinalini merak etmedik değil hani...
13. Elhamdülillah da demişler midir acaba?
14. Çevirmen de korkmuş
15. Atasözlerimizin de birebir karşılığı varmış demek
16. Heyecanını işine yansıtmış bir çevirmen
17. Türkçesi?
18. Çevirmenin işine attığı "farkımız tarzımız" tadında bir imzası olsa gerek
19. Lan?
20. Karakterin gerçekten Türk olma ihtimali de var tabii


  http://www.radikal.com.tr/132140113214013

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yapmayin ya - user649322

  birinin film goruntulerinin altina bilgisayarda ekledigi apacik belli sozde altyazilar bunlar. yuksek bir espri yetenegi de gerektirmiyorlar. biraz secici olun.

  Cok kotu - Ali Fistan

  Yaratici da degil esprituel de degil ve tam tersi cok kotu bu altyazi ornekleri. Altyazi mumkun oldugunca ozenli, birebir olmayan, olmaya calisan, degistirilse de orjinal anlama en cok o yakin oldugu icin degistrilmesi gereken, filmin cok onemli bir bolumu. Oyle ki bazi yonetmenler kendi dillerinde yaptiklari filmin Ingilizce altyapisi ozune uygun olsun diye bizzat kendisi yapiyor altyaziyi! Bu "haberde'ki ornekler (eger dogruysa, hicbir fikrim yok) tamamina yakini cok kotu. Sadece 'Dinime kufur eden Hristiyan olsa' orjinal ve duzeysiz degil. Bazen onlardaki bir deyis, atasozunu bizdeki bir deyis, atasozu ile cevirmek en iyisi. Ancak amiyane, tuhaf, uydurma deyislerle degil elbette. Mesela yine yukaridaki orneklerden 'Estagfurullah' kotu degil, tam tersi orjinaline gore en uygun cevirinin o olmus olmasi da mumkun. Kisacasi kotu ve duzeysiz calismalarin ozendirilmemesi, tam tersi yaraticiymis gibi gosterilmemesi, bir sanat dali olan sinemaya hakketigi ozen, ciddiyet ve sayginin gosterilmesi, bu alanin da yozlastirilip, bayagilastirilmamasi umidiyle.

  Daha beteri var :))))))))) - anarshit

  Sanırım 24 adlı dizide kod olarak BUG diye bir laf geçti. Ajan onu iletirken Bravo-Uniform-Golf diye söyledi. Altyazıda Bursa'nın B'si, Urfa'nın U'su Gaziantep'in G'si diye yazdı. :))))))))