Türkiye müzik tarihinden 13 isim ve dünyaca ünlü muadilleri!

Türkiye müzik tarihinden 13 isim ve dünyaca ünlü muadilleri!
Türkiye müzik tarihinden 13 isim ve dünyaca ünlü muadilleri!
Yurdumuzun müzisyenlerinin şöhret yolculuğu her zaman ilgi çekmiştir. Peki ülkemizde temsil ettikleri müzik tarzlarıyla yurt dışındaki müzisyenlerin hayatları ne kadar kesişiyor? Muhtemelen aynı yıllarda mikrofon başına geçen yerli ve yabancı müzik efsanelerini sizler için derledik...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Biri dağı taşı inleten türküler çığırırken, diğeri yeni bir müzik akımı başlatıyordu. Biri küçük yaşta şöhrete kavuşurken diğerinin yıllarca beklemesi gerekiyordu. Ama öyle ama böyle, hepsi de büyük kitlelere ulaştı ve adını ezberletti. Yurdumuzun yıldızları belki yabancı meslektaşları gibi tüm dünyada tanınan isimler olamadılar. Ama ülkemizde her zaman albümleri daha çok sattı ve hepimizin kalbinde yer ettiler. Onların hikayeleri aynı yıllarda başladı ama çok farklı yerelere gitti.


1.Zeki Müren & James Brown - 1933Zeki Müren, Türkiye'nin sanat güneşi olarak 1933'te Bursa'da doğan büyük bir müzisyendi. 1950 yılında kazandığı TRT sınavını kazandıktan sonra, 1951 yılında verdiği ilk radyo konseriyle büyük kitlelere ulaşan Müren, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni tamamladı ve plak çalışmalarına başladı. İlk kez 1955 yılında sahneye çıktı, T Podyum kullanarak sahnelere büyük bir yenilik getirdi. Maksim Gazino'sunda 11 yıl boyunca müzik piyasalarına yön verdi. Hiç evlenmeyen Zeki Müren, sinema filmlerinde de rol aldı. 1966 yılında kaybettiğimiz Müren, yaşamı boyunca 21 stüdyo albümü çıkarttı ve ölümünden sonra da albümleri derlendi.

Zeki Müren'in sakin başlayan hayatının tersine 1933 Güney Karolina doğumlu James Brown, daha 16 yaşındayken silahlı soygun suçundan hapse girerek hayata adım attı. 4 yıllık cezaevi hayatından sonra tahliyesinin ardından kendisini kiliseye verdi ve müzik kariyeri burada başladı. İlahilere kattığı yorumu ve sesi çok beğenilen Brown, 1955 yılında ilk albümü olan "Please Please Please" ile adını tüm ABD'de duyurdu. Bu ilk albüm başarısının ardından 50'den fazla albüm çalışmasıyla dünya müzik tarihine adını kazıdı ve 1992'de yaşam boyu başarı ödülü aldı. 2006 yılında ölmeden önce İstanbul'da bir de konser veren efsane isim, 40 yıllık aktif müzik yaşantısına unutulmaz pek çok şarkı sığdırdı.

İki sanatçının da müzik kariyerlerindeki en önemli gelişme 1955 yılında gerçekleşti. Zeki Müren'in ilk sahne tecrübesi ve James Brown'ın ilk albümü aynı yıla denk gelir.

2.Erkin Koray & John Lennon - 1941 & 19401941 yılında İstanbul'da doğan Erkin Koray'ın müzik kariyeri 1960 yılına kadar yarı profesyonel çalışmalarla sürdü. 1962 yılında müzikli mekanlarda "Ekin Koray ve Ritimciler" ile sahne alan Türk Rock'ının efsanesi, bu dönemde aldığı bir teklifi değerlendirerek ilk 45'liğini kaydetti. 1966 yılında yılında piyasaya çıkan bu albümün ardından Koray, 1967'de kendisine büyük şöhret getiren "Kızları da alın askere" adlı çalışmasıyla müzik piyasalarına bomba gibi düştü. 1968 yılındaki Hürriyet Gazetesi Altın Mikrofon yarışmasındaki zaferinin ardından 1970'lerde büyük bir patlama yapan Koray, 1980'lerde çok verimli olamasa da "Çöpçüler" şarkısıyla adından bahsettirdi. son albümünü 1999'da çıkartan Koray, Türkiye'de Rock müziğe şekil veren isimlerin başında gelir.

1940'ta Liverpool'da doğan Lennon'un müzik hayatı ise 1958'de Paul McCartney ile tanışmasıyla başladı. George Harrison ve Stu Sutcliffe'in de katılımıyla bir araya gelen Beatles dörtlüsüne Ringo Starr'ın da katılmasıyla oluşan efsane grup, ilk 45'liğini 1962 yılında "Love me do" adıyla çıkarttı. Bu albüm onların bir anda şöhret olmalarını sağladı ve kısa sürede yeni albümler çıkarttılar. Beatles, 1969 yılına kadar çalışmalarına tam gaz devam etti. 1969'da Yoko Ono ile evlenip Beatles'tan ayrılan Lennon, 1980 yılına kadar Beatles'tan ayrı olarak 10'dan fazla albüme imza attı. 1980 yılında, New York'ta sapkın bir Beatles hayranı tarafından silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren Lennon, dünyanın en önemli müzik efsanelerinden biri olarak bilinir.

İki sanatçının da hayatlarındaki ortak nokta, birlikte çalmaya başladıkları gruplarla ilk 45'liklerini 1962 yılında kaydetmiş olmaları.

3.İzzet Altınmeşe & Bob Marley - 19451945'te Diyarbakır'da doğan Altınmeşe, 1963'te Adana Halk Eğitim Merkezi'nde nota ve şan derslerini aldıktan sonra ilk plak çalışmasıyla 1965 yılında müzik piyasasına girdi. 1970'te Ankara'ya yerleştikten sonra müzik çalışmalarına daha sıkı sarıldı ve 1977 yılındaki "Maden Dağı" adlı türküyle yakaladığı şöhretle adını tüm ülkeye duyurdu. Hemen ertesi sene "Esmerim" türküsüyle ikinci bombasını da patlatan usta isim, yedi sinema filminde rol aldı ve 1998'de Devlet Sanatçısı ünvanına kavuştu.

1945'te Jamaika'da doğan Bob Marley'in ise hikayesi çok farklı. Reggae müziğini dünyaya tanıtan en önemli isimlerin başında gelen Marley, kendi türünün kralı oldu. Politik ama bir o kadar da pratik şarkı sözleriyle evrensel bir müzik boyutunun kapılarını açan Marley en büyük çıkışını 1970'lerde yaptı. Birleşmiş Milletler tarafından "Barış Madalyası" almasına sebep olacak kadar da sosyal mesajlar vermeyi asla bırakmadı. 1981 yılında hayatını kaybeden Marley'in son sözü "Para hayatı satın alamaz" oldu.

Kariyerleri çok farklı yerlere gitmiş olsa da iki sanatçının da müzik kariyerini 70'li yıllar belirlemişti.


4.İbrahim Tatlıses & George Strait - 1952Şanlıurfa'da 1952'de dünyaya gelen arabesk müziğin imparatoru İbrahim Tatlıses, Türkiye'nin yaşayan efsaneleri arasında yer alır. İnşaatta türkü söylerken keşfedilen Tatlıses, 1974'te "Ayağında Kundura" türküsüyle adını ilk defa duyurmayı başardı. Asıl adı İbrahim Tatlı olan imparator, bu yıllarda kendisine adını veren Yılmaz Tatlıses ile tanıştı ve kariyerine Tatlıses soyadı ile devam etti. 1970'li yılların sonunda sinema oyunculuğuna da başlayan Tatlıses, kariyeri boyunca pek çok albüme imza attı. Özel hayatıyla da çok konuşulan Tatlıses, bir çok kez nikah masasına oturdu ve her evliliğinden çocukları oldu. 2011 yılında uğradığı silahlı saldırıdan sonra kariyerine uzun süre ara veren Tatlıses, bugün 62 yaşında.

ABD'de Tatlıses'in yaşı ve müzik tarzıyla muadili olabilecek biri varsa o da efsane Country şarkıcısı George Strait'tir. Country müziğin kralı olarak anılan Strait, Amerika'da halk müziğini toplumun tüm katmanlarına dinleten büyük bir sanatçıdır. 1980'lerin hemen başında başlayan kariyerinde, Cowboy ruhunu notalarla buluşturan Strait, aynı İbrahim Tatlıses gibi çeşitli filmlerde rol almış, genelde de kendisini canlandırmıştır. Country müzik adına sahip olunabilinecek tüm başarılar Strait'e aittir.

Her iki sanatçı da halk müziğiyle başlayan kariyerleriyle, kendi alanlarının imparatoru ve kralı olmuşlardır.


5.Mustafa Topaloğlu & Michael Jackson - 1957 & 19581957'de Hopa'da dünyaya gelen Topaloğlu, ailesinin din adamı olaması isteğine karşılık, 11 çocuklu bir haneden müzik dünyasına adım atmıştır. 1983 yılında "Emine" ile yaptığı çıkışla bir anda şöhret olan Topaloğlu, 2013 yılında çıkardığı "Deme" adlı albününe kadar birçok çalışmaya imza atmıştır. 2009'da seslendirdiği "Obama" adlı şarkısıyla çok konuşulan Topaloğlu, çeşitli film ve dizilerde de izleyici karşısına çıkmıştır.

Topaloğlu'nun yaşıtı olan, pop müziğinin efsane ismi Michael Jackson ise, 1958 yılında Indiana'da dünyaya geldi. 9 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Jackson, kardeşleri gibi müzisyen olma yolunda ilerlemiştir. Bir aile müzik grubu olan "Jacksons" bünyesinde ilk kez sesini duyuran Michael Jackson, 70'lerin başında siyasi müziğin en önemli temsilcileri olarak görülüyordu. Ününü dünyaya duyuran Jackson Kardeşler'den en şanslısı ve popüleri olmayı başaran Michael, 1982 yılına kadar ününü giderek arttırdı ve 1982'deki "Thriller" albümüyle kariyerinde bir dönüm noktasına imza attı. Bu başarının ardından tırmanışa geçen kariyerinde, dünyanın en önemli müzik efsanalerinden biri haline geldi. 2009 yılında ölen Jackson, 1980'lerde yakalandığı bir hastalık nedeniyle siyah teninde oluşmaya başlayan beyaz lekelerden sonra tamamen beyaz olma kararı almıştır.

İki sanatçının da ortak noktası çok fazla kardeşe sahip olmaları ve 1982'de müzik hayatlarının zirvesine çıkmaları.

6.Hakan Peker & Bono - 1961 & 1960Türk pop müziğinin en tanınan isimlerinden olan Hakan Peker, 1961 İstanbul doğumlu. Dansçı olarak başladığı kariyerinde ilk olarak 1981 yılındaki Türkiye Dans Yarışması 1.liği ile gündeme geldi. 1989 yılında çıkan "Bir Efsane" adlı albümüyle müzik piyasasına adım atan Peker, 1990 yılında gelen "Camdan cama" adlı çalışmasıyla pop müziğindeki yerini sağlamlaştırdı. Şimdiye kadar 14 albümü çıkan Peker, özellikle sürekli genç kalan yüzü ve fiziğiyle dikkat çekiyor.

Asıl adı Paul David Hewson olan Bono ise 1960'ta Dublin'de doğdu ve müzik hayatına 1976'da başladı. Gelmiş geçmiş en önemli 100 müzik sanatçısı arasında gösterilen Bono, U2 grubunun solisti olarak tanınsa da, aslında ilk başlarda grubun gitaristiydi. Kötü gitar çalması sebebiyle sonradan solist olarak kariyerine devam eden Bono'nun bu değişiklik kararı, onu gelmiş geçmiş en ünlü sanatçılar arasına soktu. Hassas gözleri sebebiyle sürekli gözlük takan Bono, sosyal ve siyasi alanda da etkin bir isim.

İki sanatçının da ortak noktası kariyerlerlerine adım attıkları yeteneklerini bir kenara bırakarak daha başarılı olacakları solistliğe geçiş yapmaları.

7.Yonca Evcimik & Whitney Houston - 19631963 doğumlu Evcimik, Mimar Sinan Üniversitesi'nde Yüksek Bale Bölümü mezunu olarak sanat hayatına başladı 1978'den 1990'a kadar müzikallerde boy gösteren Evcimik, tiyatro yeteneğiyle de ilgi topladı. Ancak kedisine en büyük şöhreti getiren adımı 1991'de attı ve "Abone" albümüyle pop müzik piyasasına bomba gibi düştü. 90'lı yılların özellikle başında en çok konuşulan popçulardan biri olan Evcimik, televizyon programlarının da vazgeçilmez isimlerinden biri olarak ekranlarda yer aldı. Sinema filmleri ve dizilerde de sık sık izleyici karşısına çıkan Evcimik, Çıtır Kızlar ve Bir Kaç İyi Adam gibi müzik gruplarına da yön verdi.

Yonca Evcimik'in yaşıtı olan Whitney Houston ise 1963'te New Jersey'de doğdu. Toplamda aldığı 411 ödülle dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı olan Houston, müziğe kilise koridorlarında adım attı. Annesine ve pek çok sanatçıya vokalistlik yapan Houston 1980'lerde Grammy ödüllerine uzanan kariyerinin ardından onu dünyaca ünlü yapacak şarkısına 90'ların hemen başında imza atmış ve "I Will Always Love You"yu tüm dünyaya ezberletmiştir. The Bodyguard adlı sinema filminin müziği olan bu şarkı gelmiş geçmiş en beğenilen aşk şarkıları arasında gösterilir.

2012 yılında ölen efsane sanatçı ile Yonca Evcimik'in ortak noktaları, en çok tanınan şarkılarını 90'ların hemen başında seslendirmiş olmaları.

8.Yıldız Tilbe & Bjork - 1966 & 1965


1966'da İzmir'de dünyaya gelen Yıldız Tilbe, küçük yaşlarda şarkı söylemeye başladı. 1990'da bir kulüpte ilk sahne deneyimlerini yaşayan Tilbe'nin sesine ilgi gösteren Sezen Aksu'dan vokalistlik teklifi almasıyla hayatı değişmişti. Bir süre Aksu'ya vokalistlik yapan ardından gece kulüplerinde sahneye çıkan Tilbe, Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" programının solisti olmasıyla bir anda büyük bir ilgi görmeye başlammıştı. 1994 yılında kendisini Türk müziğinin en çok konuşulan isimlerinden biri yapan "Delikanlım" albümüne imza atan Tilbe, bu dönemde pek çok sanatçıya şarkılar vererek müzik piyasasına adını kazımıştı. Önce esrar skandalıyla 1996'da büyük bir sarsıntı atlatan Tilbe, 2004 yılında rahim ağzı kanserine yakalanarak hayatındaki en zor dönemlerden birini yaşamıştır. Şimdiye kadar 17 albümü çıkan Tilbe, oyunculuğa adım atmayan ender müzik sanatçılarındandır.

1965'te İzlanda'da doğan Bjork de Yıldız Tilbe gibi çocuk yaşlarında şarkı söylemeye başladı. Dünya çapında 20 milyondan fazla bir albüm satış başarısına imza atan Bjork, farklı tarzı ve sesiyle özel sanatçılardan biri olarak bilinir. 1979'da ilk kez bir müzik grubuna katılan Bjork, 1992 yılına kadar farklı gruplarla çalıştı ve sonunda solo kariyeriyerini kurmaya karar verdi. 1993 yılında ilk solo albümüne imza atan sanatçı, bir anda müzik listelerine birinci sıradan giriş yaptı. Takip eden yıllarda Bjork başta film müzikleri olmak üzere pek çok çalışmaya sesiyle destek verdi.

Dünyanın en özel seslerinden biri olarak gösterilen Björk ile Yıldız Tilbe'nin ortak özellikleri, ilk solo albümlerini 28 yaşlarında çıkartmaları.

9.Serdar Ortaç & Snoop Dogg - 1970 & 19711970 yılında İstanbul'da doğan Serdar Ortaç, 1993 yılında ilk olarak radyo programcısı olarak sesini ülkeye duyurdu. Programda kendi yazdığı şarkıları da seslendiren Ortaç, kendisini keşfeden plak yapımcıları tarafından albüm yapmaya ikna edildi ve kendisine şöhreti getiren "Karabiberim" çalışması 1994 yılında piyasaya çıktı. 1994 sonrası müzik piyasasının en önemli isimlerinden biri olan Ortaç, pop müzikte kendi tarzını yaratanlar arasında yer aldı ve pek çok sanatçıya da şarkılarını vererek Türk pop müziğine yön verdi. Askerlik skandalı ve Ahmet Kaya olayı gibi vakalarla da adından söz ettiren Ortaç, şu sıralarda evliliği ve hastalığıyla gündeme geliyor.

Asıl adı Calvin Cordozar Broadus olan Snoop Dogg ise 1971'de Kaliforniya'da dünyaya geldi. Genç yaşlarında bir çete üyesi olan Dogg, uyuşturucu bulundurmaktan üç yıl hapis yattıktan sonra 1992 yılında müzik kariyerine Dr. Dre'nin yanında başladı. İlk albümüne 1993 yılında imza atan Dogg, çalkantılı hayatında defalarca yargılandı ve Avustralya, İngiltere gibi ülkelerde yasaklı konumuna geldi. Pek çok rapçinin elinden tutan Dogg, kendi grubuyla yaptığı çalışmaların yanı sıra filmlerde ve televizyon yapımlarında da yer aldı.

İki sanatçının da ortak noktaları aynı yıllarda ilk albümlerini çıkartmaları.

10.Tarkan & Eminem - 1972

1972'de Almanya'da dünyaya gelen Tarkan, Türkiye'nin uluslararası müzik piyasalarında şu ana kadar en çok isim yapmış ismidir. 1986'da Türkiye'ye dönen ailesiyle birlikte müzik hayatına Türkiye'de başlayan Tarkan, ilk albümünü 1992 yılında çıkarttı ve 700.000 satan bu albümüyle bir anda Türkiye'nin en çok konuşulan müzik sanatçısı oldu. 1994'te çıkarttığı "A-acayipsin" albümüyle zirveye tırmanan Tarkan'ın bu çalışması Almanya ve Rusya'da da yayınlanarak büyük beğeni topladı. Özellikle Şımarık şarkısı, Avrupa müzik listelerini altüst etti ve 1998'de Universal Music'in derlediği "Tarkan" albümü Arjantin'den Lüksemburg'a kıtalar arası büyük bir ilgi gördü ve bu başarısı Tarkan'a "Dünyanın en çok satan Türk sanatçısı" ödülünü getirdi. Yabancı bir albüm de çıkartan Tarkan, 2007 sonrasında yerel başarılara yöneldi ve hala Türkiye'nin en popüler müzik sanatçısı konumunda. Toplamda 7 albüm çıkartan Tarkan, en az albüm sayısıyla en büyük şöhreti elde eden yerli sanatçılar arasında zirvede bulunuyor.

Tarkan'ın yaşıtı olan Marshall Bruce Mathers yani Eminem, 1999 yılında çıkardığı ilk albümüyle bir anda dünya çapında şöhreti yakalayan ender isimlerden. Slim Shady olarak da tanınan rapçi, rap müziğinin en çok tanınan belli başlı birkaç isiminden biri olarak bilinir. Dr. Dre'nin himayesinde başlayan kariyerinde, ünlü olmadan önceki hayatı da büyük ilgi çeken Eminem, 2002 yılında vizyona giren 8 mil adlı otobiyografik filmde kendisini canlandırmıştır. Gelmiş geçmiş en başarılı beyaz rapçi olarak görülen Eminem, defalarca tutuklandı ve uyuşturucu sorunu yaşadı.

Eminem ve Tarkan'ın kariyerlerinde pek fazla ortak noktaları yok. Ancak ikisi de yaşadıkları tüm sansasyonlara şarkılarıyla karşılık verdiler. Tarkan, Amerika'da çekildiği anlaşılan fotoğraflarla ve uyuşturucu skandalıyla karşılaşmış ve tüm bu sıkıntılarını yeni şarkılarıyla aşmıştır. Eminem de aynı şekilde sorunlu geçen hayatına karşılık sürekli yeni bir şarkı ile duruşunu bozmamıştır.

11.Hayko Cepkin & Kanye West - 1978 & 1977Metal ve Rock müzik tarzına yeni bir yorum getiren Cepkin, 1978'de İStanbul'da dünyaya geldi. Müzik kariyerinde ilk yıllarında pek çok sanatçıya sesi ve müziğiyle destek olarak ilk adımlarını atan Cepkin, ilk albümünü 2005 yılında "Sakin Olmam Lazım" adıyla çıkartmıştı. Davut Güloğlu ile yaşadığı hukuki hesaplaşmadan, renkli kişiliğine kadar sürekli ilgi çeken bir isim olan Cepkin, sinema filmlerinde ve televizyon yapımlarında da sürekli karşımıza çıkan bir yüz oldu. Pek çok organizasyonda yer alarak etkinliklere renk katan Cepkin, Türkiye'de sesini en iyi kullanan metalciler arasında gösteriliyor. Türkiye'de metal müziğin daha geniş kitlelerce benimsenmesinin yolunu açan Cepkin, bu tarza kattığı otantik havayla da farklı bir müzisyen olduğunu hissettirmiştir.

Dış görünüşü bir hayli ilgi çeken Cepkin'in yaş grubundan Kanye West ise 1977 yılında Georgia'da dünyaya geldi. 2004 yılında ilk albümünü çıkartana kadar hem yapımcı hem de müzisyen olarak pek çok sanatçının şarkılarına destekte bulundu. 2004 yılındaki çıkışından sonra bir anda Grammy ödüllerine damga vuran West, 2000'li yılların ikinci yarısına damga vuran Hip Hop ve R&B şarkıcısı oldu. Özel hayatı ve dış görünüşüyle pek çok kez ağır eleştirilerin hedefinde olan West, şu sıralarda en çok kıyafetleri ve Kim Kardashian ile olan evliliği üzerinden gündeme geliyor.

İki sanatçının da ortak noktaları başka sanatçılara destek olarak başladıkları kariyerlerinde ikisinin de 27 yaşlarında ilk albümlerini çıkartmış olmaları.

12.Sıla & Crsitina Aguilera - 19801980'de Denizli'de doğan Sıla Gençoğlu, son yılların en çok konuşulan söz yazarı ve besteci müzisyenleri arasında. Özellikle duygusal parçalarıyla dikkat çeken Sıla, Bilgi Üniversitesi'nde caz eğitimi aldı ve ilk olarak Kenan Doğulu'nun yanında vokallik yaparak müzik hayatının kapılarını araladı. 1990'ların sonunda tanıştığı Kenan Doğulu'ya tam 7 yıl vokallik yapan Sıla, kendi adını taşıyan ilk albümünü 2007 yılında çıkarttı ve "...Dan Sonra" ile müzik piyasasına sansasyonel bir giriş yaptı. Avrupa müzik listelerinde de ilk 100 içerisinde uzun süre yer alan "...Dan Sonra"'nın ardından tarzını daha çok slow pop'a yönelten Sıla, şu ana kadar çıkarttığı 5 albümüyle Türkiye'de müzik listelerinin zirve isimlerinden biri olmayı başardı.

Sıla'nın yaşıtı olan Aguilera ise New York doğumlu ve dünyaca ünlü bir ses. Çocuk yaşlarında keşfedilen Aguilera, katıldığı ses yarışmalarında "Büyük sesli küçük kız" olarak tanınıyor ve ses verdiği caz şarkılarıyla defalarca zafer kazanıyordu. 12 yaşındayken "Diva" olarak anılmaya başlayan Aguilera, ilk albümünü kendi adıyla 1999 yılında çıkarttı ve bir anda dünya çapında bir şöhretin kapılarını araladı. Ancak kendisine en büyük başarıyı getiren albümü Back To The Basics 2006 yılında piyasaya çıkmış ve tüm dünyadaki listelerde 1. sırada yer almıştır. En son albümünü 2010 yılında çıkartan Aguilera, günümüzde 2000'lerdeki kadar popüler olmasa da güçlü sesiyle her zaman iddialı isimler arasında yer alıyor.

İki sanatçının da ortak noktaları ilk önce cazla ilgilenmeleri ve ilk albümlerinin kendi adlarını taşıması.

13.Küçük İbo & Macklemore - 1984 & 1983

Şanlıurfa'da 1984 yılında doğan ve "Küçük İbo" olarak anılan İbrahim Küçük, Türkiye'de çocuk yaşta şöhret olan ender isimlerden biri. 90'lı yıllarda Türkiye'de patlayan çocuk şarkıcılar furyasının en önemli ismi olarak öne çıkan İbo, erken yaşta başlayan müzik kariyerine dizi ve sinema filmleriyle devam etti. Sakarya Üniversitesi'nde Elektronik bölümünden mezun olan İbo, şu ana kadar çıkan 6 albümüyle müzik piyasalarında yer almıştır. 2000'li yıllarda unutulan yüzlerden olan İbo, 2009 yılında çıkarttığı"Sahnede" adlı çalışmasıyla bir geri dönüş yapmaya çalışsa da eski popülaritesini yitirmiştir.

Küçük İbo'nun yaşıtı olan 1983 Washington doğumlu Ben Haggerty yani bilinen adıyla Macklemore ise etkin müzik hayatına 2000'li yıllarda başlayan ancak dünyaca ünlü şöhrete geçtiğimiz bir iki yıl içerisinde kavuşabilen bir sanatçı. Rap türünün Eminem sonrasında en çok tutulan beyaz temsilcisi olan Macklemore, 2005'te çıkarttığı ilk albümüyle yerel bir başarı kazansa da istediği etkiyi yaratamamıştır. Ancak 2012'de çıkarttığı "The Heist" bir anda ona dünyaca ünlü bir rapçi olma fırsatını vermiştir.

İki sanatçının neredeyse hiç ortak yönleri olmamasına karşın "Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin" sözünün ibretlik ikilisi gibidirler. Küçük İbo'nun sahip olduğu şöhreti, çocukluk yaşlarında belki de hayal bile edemeyen Macklemore, Küçük İbo'nun unutulmaya başladığı 2000'lerde müzik piyasasına girmiş ve şu an herkesin tanıdığı bir isim haline gelmiştir.

Bonus: Adnan Şenses & Elvis Presley - 19351935'te dünyaya gelen Adnan Şenses, ilk musiki eğitiminin ardından Ankara Radyosu'nda 16 yıl çalışarak müzik hayatına adım attı. Radyodan ayrıldıktan sonra gazinoların aranan isimlerinden olan Şenses, ilk 45'liğini 1964'te çıkarttı ve ilk sinema filmi için 1960'ta kamera karşısına geçti. Sayısız 45'lik çalışması ve 47 sinema filminin yanı sıra 1980'den itibaren 23 stüdyo albümüne imza atan Adnan Şenses, 2013 yılında solunum yetmezliğinden vefat etti.

Şenses'in yaşıtı Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley ise Mississippi'de dünyaya geldi. Müziğe kilise ilahileriyle başlayan ve sesini ilk olarak WELO radyosunda duyuran Elvis, çok beğenilmesinin ardından 1953'te müzik firmalarıyla görüşmeye başladı. İlk eserleriyle Rock'n Roll'un kilometre taşlarını belirleyen Elvis, sinema ve müzik hayatını birlikte götüren isimler arasında yer aldı ve bir çok şarkısı filmleştirildi. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzisyenleri arasında zirvede yer alan Kral Elvis 1977 yılında yılında hayatını kaybetti.

İki sanatçının da ortak noktaları radyoda keşfedilmiş olmaları ve sinema kariyerleriyle müzik kariyerlerini birlikte yürütmeleri.