Türkiye televizyonlarında katılıp yarışabileceğiniz 17 yarışma

Türkiye televizyonlarında katılıp yarışabileceğiniz 17 yarışma
Türkiye televizyonlarında katılıp yarışabileceğiniz 17 yarışma
Yarışmalar, yarışmacılar, jüriler artık hayatımızın bir parçası oldu. Hemen her gün televizyonu açtığımızda insanların büyük ödülleri kazanmak için kara kara düşündükleri, kendilerini yerden yere attıkları yarışmalarla karşılaşıyoruz. Peki Türkiye'de kaç tane yarışma var, kim sunuyor ve ne kazanılıyor? İşte size televizyonlarda katılabileceğiniz 17 yarışma.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kimi zaman maksat yarışmak olsun, kimi zaman cebe 1 milyon konsun... Televziyon kanalları her daim insanların rutinini kırarak şanslarını ve becerilerini denedikleri bir arena gibi. Issız adalarda aç susuz kalanlar, stüdyolarda acı biberle imtihan olanlar...Hepsinin tek bir amacı var her ne olursa olsun kazanmak. Sizler için Türkiye televizyonlarında katılıp yarışabileceğiniz 17 yarışmayı derledik.

1. Bir Milyon Canlı ParaMesut Yar'ın sunduğu program Kanal D'de yayınlanıyor ve tam bir milyon lira hayali kuranların ağzını sulandırıyor. Eğer genel kültürünüze güveniyorsanız bu yarışmaya katılıp bir milyona varan büyük ödüle ulaşabilirsiniz ancak format gereği bu meblanın çoğunu feda etmek zorunda olabilirsiniz.

2. Şansa Davet


Yiğit Alıcı'nın sunduğu yarışmada 15000 lira gibi mütevazı bir ödül sizi bekliyor. Ancak bu ödülü direk cebinize indiremiyorsunuz. Ailecek katıldığınız yarışma size işin başında bu tutarı veriyor, gidip alışveriş yapıyorsunuz. Aldığınız eşyaların ne kadarının yanınıza kar kalacağı size sorulacak 7 soruyu cevaplamanıza bağlı olarak değişiyor. Bilemediğiniz her soru aldığınız eşyaları kaybetmeniz anlamına geliyor.

3. TakipUraz Kaygılaroğlu'nun sunduğu yarışmada, birbirini tanımayan üç yarışmacının bir araya gelerek Muhsin Divan'ı alt etmeye çalışıyorlar. Onbinlerce lira kazanabileceğiniz yarışmada vereceğiniz cevaplarla Muhsin Divan'dan daha iyi bir performans ortaya koyabilirseniz, tatmin edici bir ödül sizi bekliyor. Misal en son kazanılan büyük ödül 120.000 lira civarındaydı!

4. Ben Bilmem Eşim Bilirİlker Ayrık'ın sunduğu fenomen yarışmada türlü beceri oyunlarında eşinizle birlikte başarı sergileyip, rakip yarışmacıları alt edebilirseniz büyük ödül olarak sizi bir araba bekliyor. Acı biber yemekten, pinpon topu üflemeye kadar türlü türlü maceralara sürüklenebileceğiniz yarışmaya eşinizle katılmanız gerekiyor.

5. Bana Herşey Yakışır

Cengiz Abazoğlu'nun sunduğu moda yarışmasında, giyimiyle fark yaratan bayanlar, haftanın finalinde 10.000 TL gibi bir ödülün sahibi oluyorlar. Eğer giyim konusunda iddialı bir kadınsanız siz de bu yarışmada boy gösterip mütevazı sayılabilecek para ödülüyle evinize dönebilirsiniz.

6. Kızlar ve AnneleriÜmit İbrahim Kantarcılar'ın sunduğu yarışmada kızlar ve anneleri birlikte bir ekip olarak yarışmaya katılıyorlar. Zor koşullarda ev işlerini yapmak üzerine kurulu bir formatı olan yarışmada en becerikli anne ve kızlar, bir çarkıfelekten çıkacak ödüllerin sahibi oluyor!

7. Kim Milyoner Olmak İster?Kenan Işık'la özdeşleşen efsane bilgi yarışması programını şimdilerde Selçuk Yöntem sunuyor. Yarışmada, yarışmacılar kendilerine sorulacak sorulara doğru cevaplar vererek bir milyon liraya sahip olmaya çalışıyorlar. Henüz en büyük ödülünü verememiş olan yarışmada, yarışmacılar kimi zaman telefonla tanıdıklarından, kimi zaman stüdyodaki izleyicilerden joker haklarıyla yardım alabiliyorlar.

8. Kelime OyunuAli İhsan Varol'un sunuculuğunu yaptığı ve daha önce yayından kaldırılma gibi talihsizlikler atlatan, sevilen program Kelime Oyunu, yarışmacılarına sorulan sorular karşılığında belirli sayıda harflere sahip kelimeleri buldurmaya çalışıyor. Yarışmada günün birincileri haftanın birincisi olmaya çalışıp, ay sonu finalinde büyük ödüle ulaşmak için yarışıyorlar. Programda kaç puan kazanırsanız alacağınız ödül de o kadar büyük oluyor. Tabii bir aylık maratonu aşabilirseniz!

9. Süper Bulmaca5000 TL ödülü olan Süper Bulmaca'yı Alper Ateş sunuyor ve bir ayda 64 kişinin yarıştığı programda sadece bir kişi sorulan bulmacalara verdiği yanıtlarla bu ödülün sahibi olabiliyor!

10. Büyük Risk

Serhat Kılıç'ın sunduğu yarışmada bildiğiniz sorulardan kazanacağınız puanları, yanlış cevap verme ihtimallerinizi düşünerek belirli meblalarda riske atarak yarışma sonunda olabildiğince fazla miktarda para ödülüne sahip olmaya çalışıyorsunuz.

11. Yetenek SizsinizAcun Ilıcalı'nın sunumuyla yayınlanan Yetenek Sizsiniz'de, medyatik bir jürinin karşısında sahip olduğunuz yetenekleri sergileyerek haftalarca sürecek bir maratonun sonunda büyük para ödülüne sahip olmaya çalışıyorsunuz. 2014 şampiyonuna 250.000 TL kazandıran yarışmada bu sene ödülün biraz daha yukarıda olması bekleniyor. Eğer sizin de bol alkış toplayacak yetenekleriniz varsa bu yarışmayı ıskalamayın.

12. O Ses TürkiyeYine Acun'un sunumuyla ekranlara gelen O Ses Türkiye'de, müzik dünyasının ünlü ve başarılı isimlerinden oluşan bir jüriye karşı sesinizi ıspatlamaya çalışıyorsunuz. Yarışmayı kazanmanız halinde fiyatı 150.000 TL'ye yakın bir arabanın sahibi olurken müzik kariyerinize adım atmanızı sağlayacak bir stüdyo albümü yapma hakkına erişiyorsunuz!

13. Ütopya10 Ay boyunca tabiri caizse Allah'ın unuttuğu bir noktada 15 yarışmacının mücadelesine sahne olan Ütopya yarışması 7 gün 24 saat canlı yayınla ekranlara gelen yeni bir yarışma. Dış dünyayla sadece telefon bağlantısı olan yarışmacılar arasından sıyrılıp birinci olan kişi henüz açıklanmayan büyük bir ödülün sahibi oluyor.

14. SurvivorSurvivor, Acun Ilıcalı'nın sunumuyla yarışmacılarını ıssız bir adada takımlar arası bir mücadeleye götürüyor. Güç, beceri ve dayanıklılık gerektiren yarışmalarda kapışan takımların birbirinden adam eksilterek ilerlediği haftaların sonunda büyük ödülü kazanmak için iki yarışmacı birbiriyle amansız bir mücadeleye girişiyor. 500.000 TL gibi büyük bir meblanın finalde sahibini bulduğu yarışmada zorlu şartlar altında kimi zaman ünlüler gönüllülerle, kimi zaman çeşitli gruplar kendi aralarında mücadele ediyor.

15. Aileler YarışıyorDaha önce Erol Evgin, Beyazıt Öztürk, Ufuk Özkan gibi isimlerin sunduğu efsane yarışma programı şimdilerde her programda farklı bir konukmsunucuyla yoluna devam ediyor. Büyük finalde kazandıkları puanlarla sahip olacakları ödülün meblasını büyütmeye çalışan ailelerin yarışmasına sahne olan programın stüdyosunda tek başınıza değil ailenizle bir grup halinde yarışmanız gerekiyor.

16. Ver FırınaHaftalık bir mücadeleye sahne olan Ver Fırına, yemek yapma formatı üzerine kurulu ve Burcu Esmersoy tarafından sunuluyor. Ünlü şefler Arda Türkmen ve Emel Başdoğan karşısında en başarılı pasta veya hamur işini yapmak için mücadele edecek yarışmada her hafta 6 yarışmacı mutfakta bir kapışma içerisine giriyor.

17. Ninja Warrior

25.000 TL ödülün sahibini bulduğu bir beceri yarışması olan Ninja Warrior'da zorlu bir etabı en hızlı şekilde geçmeye çalışan onlarca yarışmacı arasından birinci gelmek için kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Ninja Savaşçısı olmaktan ziyade tam bir akrobat olmayı gerektiren parkurlarıyla nefesleri kesen programa eğer sportif bir vücudunuz yoksa katılmamanız sağlığınız için en iyisi olacaktır.