Türkiye'de eğitim sisteminin belini kıran 11 kopya yöntemi

Türkiye'de eğitim sisteminin belini kıran 11 kopya yöntemi
Türkiye'de eğitim sisteminin belini kıran 11 kopya yöntemi
Sömestr yani yarı yıl tatilinin kapıya dayandığı şu günlerde pek çok öğrenci, ortak sıkıntı olarak ilk dönem notlarına etki edecek zorlu bir sınav haftası yaşayacaklar. Üniversite, lise ve daha alt kademe sınıflarda büyük bir sınav hazırlığı var. İşte size Türkiye'de eğitim sisteminin belini kıran 11 kopya yöntemi!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bu listedeki yöntemleri hiçbir öğrenci kardeşimize tavsiye etmediğimizi öncelikle belirtelim. Yani evde, okulda denemeye kalkmayın. Peki neden hazırladık bu listeyi? Toy, mesleğinin başında, körpe öğretmen kardeşlerimizi konuya uyandıralım istedik. Hani sizin o bütün dönem boyunca öğrencilerin önüne heyelan gibi döktüğünüz ödevler, çalışmalar var ya, bazı öğrencileriniz için hiç etkili olmamış olabilir. Dönem boyunca bir şekilde idare edip, en zorlu sınavlara kadar dikkatinizi çekmeyen bazı öğrenci kardeşlerimiz sınavlarda ummadığınız şeylere kalkışabilir. Nedir bunlar? Elbette kopya çekme teknikleri. Şimdi bu tekniklere tartışmalı pozisyonlarla yakından bakalım ve nasıl durdurabileceğinizi bir irdeleyelim. Maksadımız hırsıza yol göstermek değil, ev sahibini uyandırmak.

1. Saat arkası metodu

radikal

radikal

Görüldüğü üzere küçük kağıtlara yazılmış kopya kağıtçıkları çok rahat bir şekilde saat, künye, bileklik gibi meretlerin ardına saklanabiliyor. Dikkat edelim ey eli öpülesi öğretmenler. Gerekirse bilekleri açtıralım, açmayanlardan huylanalım!

2. Yaralı bereli metodu

radikal

"Aman hocam köpek ısırdı" "Aman hocam yağ sıçradı" denerek sınav günü peydah olmuş yara bantlarına itibar etmeyin öğretmen kardeşlerimiz! O bantların altında neler yatıyor bir bilseniz...

3. Ahtapot Selami metodu

radikal

Öğretmen kardeşlerimiz lütfen öğrencilerinizin kollarını tek tek yoklayınız, her kol, sandığınız kol olmayabilir!

4. Atlas silgi metodu

radikal

Sınava getirilen silgidir kalemdir iyicene kontrol süzgecinden geçirin öğretmen kardeşlerimiz! İçinde neler olduğunu bir bilseniz küçük dilinizle birlikte bütün kulak burun boğaz sisteminizi yutarsınız!

5. Hababam ayakkabısı metodu

radikal

Öğretmen kardeşlerimiz! Sınavlardan önce öğrencilerinizin tabanlarını sahaya giren oyuncuyu kontrol eden dördüncü hakem gibi kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz!

6. Kül Yutmaz metodu

radikal

Sınavlarda sürekli üstünüzü başınızı kontrol ediniz öğretmen kardeşlerimiz, bu öğrencileri bilmezsiniz, sizi bile kopya malzemesi yaparlar!

7. Badana boya metodu

radikal

Ey öğretmen kardeşim! Sınavdan önce gerekirse sınıfı havalandırma bahanesiyle boşaltıp dip köşe bucak iyicene kontrol etmeyi unutma! Olay bildiğin gibi değil!

8. Gribal enfeksiyon metodu

radikal

radikal

radikal

Ey güzel öğretmen kardeşim. Acıma öğrenci milletine, gripmiş, nezleymiş aldırma. Sınavda kullanılacak peçeteyi bile kendin getir öğrenciye bırakma!

9. Apış arası metodu

radikal

radikal

Ey benim elleri nasırlı öğretmen kardeşim. Kopya dediğin bazen en mahrem yerde bile olabilir. Gerekirse kağıt dedektörü yaptır kontrol et, en kuytu köşelere kadar!

10. Şeytan tırnağı metodu

radikal

Öğretmen kardeşim! Gerekirse sınavdan önce kız erkek ayırmadan bütün tırnaklara zift gibi sür siyah ojeyi, aklına gelmeyen başına gelmesin!

11. Su içene yılan bile dokunmaz metodu

radikal

Benim gözleri ışıl ışıl  canım öğretmen kardeşim, gerekirse yılan ol, suya sabuna dokun. Mani ol kopyalara! Su şişelerini kaldır, gerekirse sınıfa sebil yaptır. Uyanık ol uyuma!

Gülün dikeni: Bir zamanlar siz de öğrenciydiniz öğretmen kardeşim, siz de bu yollardan geçmişinizdir. Arife tarif olmaz, siz işinizi bizden iyi bilirsiniz. Haydi hayırlı sınavlar...


  ETİKETLER:

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Öğrenci

  ,

  Öğretmen

  ,

  kol

  ,

  hakem

  ,

  mahrem