Türkiye'de en kabus ev sahibi tipi: Hacı Mahmut

Türkiye'de en kabus ev sahibi tipi: Hacı Mahmut
Türkiye'de en kabus ev sahibi tipi: Hacı Mahmut
Çoğumuz yaşadığımız evlerde kiracı olarak kalıyoruz. Ev sahiplerimiz hayatımızın bir parçası, bir eş dost akraba kadar içimizden birileri olmuş durumda. Ev sahipleri sonuçta bir noktada alacaklımız oldukları için birer korku öğesi olarak da bilinçaltımızda yatarlar. Peki en kabus ev sahibi tipi hangisi? Poltio'nun dev anketi işte tam da bu sorunun cevabını aradı ve buldu.

Yedek anahtarı ile eve istediği vakit damlayanı mı istersin, kiracısına kızıp kombiyi yükleyip götüreni mi? Kötü komşu adamı ev sahibi yapar derler ama inanmayın siz. O sözün doğrusu, kötü ev sahibi adamı ev sahibi yapar olsa gerek. Poltio.com'un en sevilen anketlerinden birinin “En kabus ev sahibi” olması boşuna değil...

Poltio.com ziyaretçileri geçtiğimiz aylar içerisinde en kabus ev sahibi tipini belirlemek için oylarını kullandılar. Ev sahiplerinin kötülüğü kademeli. Beterin beteri de var, idare edileni de... Peki en kötüsü hangisi?  Yaklaşık 6 ay içerisinde 11.451 kişi oyladı. İşte Poltio.com ‘un anketinden en kabus ev sahibi sonuçları…

Sizler için birinci ve sonuncuyu karşılaştıran bir infografi hazırladık, sonrasında tek tek oylanan ev sahibi tiplerine bakalım…

1. Hacı Mahmut Bey Amca (%35)

 

İşte kazanan: Hacı Mahmut Bey Amca... Kemal Sunal filmleriyle büyüyen bir nesil için şaşırtıcı bir sonuç değil. Sunal'ın 1987 tarihli Kiracı filmindeki ev sahibi Hacı Bey karakteri hepimizin hatırında. “Allah'ın bahşettiği kıymetli nefesimizi boşa harcamayalım” diye söze giren Hacı Bey konu kira sözleşmesine gelince canavara dönüşür. O yüzden Hacı Amcalar bizi korkutur. Her an kiraya dev zam yapabilir, Almanya'dan oğlum geliyor diye bizi evden çıkartabilirler. Poltiocular da böyle düşünmüş, en çok ondan korkmuş.

 

2. Çok Meraklı Nebahat Hanım Teyze (%17)

 

Kaçta geldin?, Kaçta çıktın?, O gelen kız kimdi?, Dün gece uykun mu kaçtın?, Öksürüyordun, hasta mıydın? Değme istihbarat örgütlerine taş çıkartacak bir bilgi ağı vardır Nebahat Hanım Teyze'nin... Hiçbir şey kaçırmaz. Eve ona görünmeden girmek, çıkmak imkansızdır. Big Brother'a gerek kalmaz,  Nebahat Hanım Teyze is watching us. 

3. Zam ayını iple çeken Ziya Abi (%17)

 

Ah Ziya Abi... İlk bakışta tatlı dilli, esprili, babacan görünüşüne aldanırsınız. Halbuki para lafı edilince gözlerinde beliren ışığın tıpkısının aynısı Shining'de Jack Nicholson'un gözlerinde vardı. Ziya Abi'nin kiraya zam anlayışını, televizyonlardaki “Ocak ayının zam şampiyonu kabak oldu” haberlerinden oluşturmuştur. Her zam döneminde değeri iki katına çıkan bir evde yaşamaktan mutlu olun canım siz de...

4. Çok zengin ve çok yaşlı Varyemez Amca (%12)

 

Ortaokula falan giden çocuğunuz varsa Varyemez Amca'nın evini tutun. Çocuğunuz Osmanlı'nın gerileme dönemi ve Kurtuluş Savaşı'nı o günleri görmüş birinden dinleyip, öğrensin. Varyemez Amcalar'ın ortak özelliği çok yaşlı olmaları ve para konusunda yaşlarından beklenmeyecek bir hassasiyet göstermeleridir. Muhtemelen hayatının geri kalanının her gününde harcayabildiği kadar çok harcasa bitmeyecek olan servetine rağmen, Varyemez Amca'dan eve bir çivi çakmasını bile isteyemezsiniz. İcat edilen ilk kalorifer sistemi ile Lale Devri döneminden kalmış gibi görünen banyonuza retro deyip geçin.

5. Kız kurusu Mücella Hanım (%8)

 

Mücella Hanım'ı ne paşa torunları, ne yüksek mühendisler istedi ama evlenmedi. Zaten kalabalığı başı kaldırmaz, çocuk sevmez, kadın-erkek ilişkilerinden hayatta haz etmez. Mücella Hanım sizin başka bir hayat yaşayabileceğinizi de kabul etmez. Eve gelen her kadın, her erkek ona göre tehdittir. Bir evi ev yapan yer yaşam belirtisi, çıkan her ses onun için baş ağrısı sebebidir. Yeni romanınız üzerine çalışacağınız sessiz sakin bir yere ihtiyacınız varsa Mücella Hanım'ın evini tutun yoksa arkanıza bakmadan kaçın deriz.

6. Emekli Albay Gültekin Komutanım (%6)

 

Apartman yöneticisi olarak bizlere kök söktüren emekli subaylar ev sahibi oluna o kadar da kötü olmasalar gerek. Sonuçlara bakmadan ilk üçte yer alacağından emin olacağımız Gültekin Komutanım en kabus ev sahipleri arasında ancak sondan üçüncü olabiliyor. Askerlik en kolay nasıl geçer? Mantık aramayacaksın. Gültekin Komutanım'ın evini tutarsan da kuralları karşısında mantık aramayacaksın. O zaman gül gibi geçinip gidersiniz. Zaten nerede ev tuttuğun önemli değil, komutan önemli.

7. Paşa torunu Nüzhet Hanımefendi (%3)

 

Nüzhet Hanımefendi'nin tek sorunu sizi mutlaka 5 çayına beklemesi. Aslında dünya tatlısı bu kadıncağız, bütün parasını pulunu kaybettikten sonra sizin oturduğunuz gibi birkaç dairenin geliri ile geçinir. Ne yapacak bir işi, ne konuşacak kimsesi vardır. Arada yurt dışında yaşayan -mutlaka- doktor yeğenleri de olmasa kapısını çalan kimsesi olmadığından sohbet etmeye sizi bekler. Paşa dedelerin tabloları, kristal bardak dolu vitrinler, varaklı koltuklar arasında zamanın donduğu bu evde Nüzhet Hanımefendinin paşa dedesini dinlemeye katlanıverin canım siz de... Bu devirde ev bulmak kolay mı?

8. Amerikan Sayko tipli Meriç Bey (%2)

 

Meriç Bey kadroya yabancı kontenjanından dahil oluyor. Türkiye'de böyle pek ev sahibi olduğunu sanmıyoruz ama olur da denk gelirseniz ne yapacağınızı bilmiyoruz. Zira Meriç Bey her daim sinek kaydı traşı, jilet gibi takım elbisesi, aşırı derecede kibar ama aynı zamanda soğuk ve mesafeli tavrıyla tam bir seri katil portresi çiziyor. Evinde eski kiracılarından yaptığı Cafe dö Paris soslu biftekleri kavından çıkardığı şaraplarla klasik müzik eşliğinde tüketiyor olabilir, bizden söylemesi.