Türkiye'nin en iyi 7 trekking parkuru

Türkiye'nin en iyi 7 trekking parkuru
Türkiye'nin en iyi 7 trekking parkuru
Bayram tatili planını son dakikaya bırakanlar sanıyoruz bu kez daha şanslı. Birkaç saat önce ilan edilen kararla 9 güne uzatılan tatili doğanın kucağında, Eylül ile gelen son ılık havanın keyfini sürerek geçirmek isteyenler için Gidello ekibi, Türkiye'nin en yürünesi doğa parkurlarından oluşan bir liste hazırladı.

RADİKAL - Son yıllarda hızla gelişen ve turizmin önemli bir parçası haline gelen doğa yürüyüşü Türkiye ’de pek çok parkuruyla doğa meraklılarına hizmet verirken; bu parkurlar özellikle sonbahar ve ilkbaharda daha fazla rağbet görüyor.

Gidello ekibi, büyüleyici manzaralarıyla eşsiz bir doğa yürüyüşü deneyimi sunan Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurlarını sizler için seçti.

Likya Yolu

Türkiye’de doğa yürüyüşü için en uygun yürüyüş parkurları arasında olan Likya yolu özellikle turistler tarafından sıkça tercih ediliyor. Antalya-Fethiye arası bağlantı yolunda yer alan Likya Yolunun daha çok ilk 3 km‘lik alanı kullanılırken, bölgenin yanındaki kamp alanları ve pansiyonlar da dikkat çeken detayları oluşturuyor.

Aladağlar

Yaz aylarında doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal parkurlardan biri olan Aladağlar, Toroslar’ın orta ve güneydoğu bölümü arasında yer alıyor. Tamamı milli park içerisinde yer alan Aladağlar, kalker kayalardan oluşan ve genellikle küçük boyda bitki örtüsüyle çevrili alanıyla, macera arayanların tercihi oluyor.

Köprülü Kanyon

Antalya ili Manavgat ilçesi Milli Park içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en uzun kanyonu unvanına sahip. 14 km uzunlukta ve 100 metre derinlikte olan bu parkur, gür ormanları ile göz alıcı bir vadi sunuyor. Peri bacalarına benzeyen yapısıyla dikkat çeken parkur, kamp alanları ve ziyaretçilere yönelik yeme- içme alternatifleri ile de Türkiye’nin en iyi doğa yürüyüş parkurları arasında yer alıyor.

Erikli Yaylası

Yalova-Çınarcık Teşvikiye köyü civarında yer alan Erikli yaylası meyve ağaçlarıyla çevrili büyülü atmosferiyle doğa tutkunlarına hitap ediyor. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu parkurun ilk bölümünün yokuş yukarı olması biraz yorucu olsa da, dört saat süren ikinci bölümünde yer alan dere ve takip eden iki şelalesi bu yorgunluğu atmaya yetiyor. Doğa yürüyüşü sırasında kestane, ceviz, erik, elma ağaçları da size eşlik ediyor.

Ihlara Vadisi

Aksaray-Nevşehir karayolu 11. km’den başlayan parkur, lavların soğumasıyla meydana gelen Ihlara Vadisi ve Selime arasında yer alıyor. 14 km uzunluğundaki parkur, doğa yürüyüşünüz sırasında tarihi barınak, mezar ve kiliseleri de gezmenize imkan tanıyor. Zaman yer altı şehirleri ve tünellerden geçiliyor olması da, bu parkurun dikkat çeken diğer bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Sülüklügöl

İstanbul’a yaklaşık 3 saat uzaklıkta Adapazarı – Akyazı mevkiinde yer alan Sülüklügöl gidiş – dönüş toplam 16 km uzunluğa sahip. Özellikle bahar aylarında tercih edilen Sülüklügöl, ortalama 5 saat süren uzunluğu ile yorucu parkurlardan bir tanesi olsa da, temiz havası ve muhteşem manzarası ile Türkiye’nin gözde doğa yürüyüşü parkurları arasında yer alıyor.

Kaçkarlar

Trans Kaçkar ve Trans Yayla parkurları olarak bilinen Kaçkarlar, doğa yürüyüşü meraklılarının en çok tercih ettiği yürüyüş parkurları arasında yer alıyor. Artvin’den Rize’ye 45 km uzunluğa sahip Trans Kaçkar parkuru 20 saat sürerken, Trans Yayla yaklaşık 16 saat sürüyor. Kaçkarlar parkurları Karadeniz’in göz alıcı doğası ve vadiler arasında doğa yürüyüşü deneyimi yaşamak isteyenler için ideal parkurların başında geliyor.

Doğa yürüyüşü alternatifleri ve daha detaylı bilgi için Gidello’nun doğa yürüyüşü önerilerine göz atabilirsiniz.