Türkiye'nin 'ev hali'ni bir de böyle görün

Türkiye'nin 'ev hali'ni bir de böyle görün
Türkiye'nin 'ev hali'ni bir de böyle görün
Konut mimarisinin Türkiye kültüründeki yansımasını oldukça başarılı bir şekilde ortaya koyan bu illüstrasyonlar geçtiğimiz hafta defalarca kez paylaşıldı, pek çok mecraya konu oldu. İllüstrasyonların sahibi, grafik tasarımcı Bilgesu Parmaksız projesinin çıkış noktasını kendisini rahatsız eden kötü mimari ve bir tür 'gözünü başka yöne çevirememe' durumu olduğunu söylüyor.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - The Real Turkish Houses, yani ‘Gerçek Türk Evleri’ isimli illüstrasyon serisiyle geçtiğimiz hafta sosyal medyada adından söz ettiren Bilgesu Parmaksız 22 yaşında genç bir grafik tasarımcı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul ’a yerleşen Parmaksız, kendisi için sürekli bir problem teşkil eden kötü mimariden duyduğu rahatsızlığı çarpıcı bir illüstrasyon serisiyle anlatmış.

‘Nedense gözümü her şeyden çok rahatsız eden şey her zaman kötü mimari oldu.’ Diyor Bilgesu. ‘Daha küçük ölçekli şeylere bakmamayı tercih edebilirsin ama şehir hep gözünün önünde, binalar rahatsız edici ise bakmamazlık edemiyorsun. Üstelik binaların her ayrıntısı, içinde yaşayanların sosyo-ekonomik durumunu, demografisini çok net yansıtıyor. Şehre ve sık sık karşılaştığımız bina tiplerine bakınca bazı ayrıntıları görmemek elde değil.’ Diyerek projesinin altında yatan fikri özetliyor.

O dönem çalıştığı yer için sunması gereken illüstrasyon serisini Türkiye’deki mimarinin estetik zayıflığını ortaya koyan bir projeye dayandırmak isteyen Parmaksız, daha sonra çalışmasını bireysel portfolyosuna eklemeyi uygun görmüş. Şimdilik projenin devamını getirmeyi düşünmeyen başarılı grafik tasarımcı, projenin bu denli beğenilmesini de insanların her gün gördüğü bir şeyi biraz mizahi şekilde konu edinmiş olmasına bağlıyor.

Diğer çalışmalarında bu seridekinden daha farklı bir tarzı olan Parmaksız’ın portfolyosunu Behance hesabından inceleyebilirsiniz.