Türkiye'nin ruh ikizi Peru'dan yurdum insanı manzaraları

Türkiye'nin ruh ikizi Peru'dan yurdum insanı manzaraları
Türkiye'nin ruh ikizi Peru'dan yurdum insanı manzaraları
Tarihi, Güney Amerika'nın en köklü medeniyetlerinden birine uzanan Peru, doğal güzellikleri ve gezilip görülecek yerleriyle olduğu kadar insanlarıyla da değişik bir memleket. Özellikle Türkiye'de görmeye alışkın olduğumuz kareleriyle yüzleri güldüren Peru, adeta yurdum insanının ikinci vatanı. İşte size Peru'dan yurdum insanını aratmayan manzaralar!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Büyük Okyanus'un sahillerini dövdüğü, Andlar dağlarında kadınların yün bereler ördüğü güzelim memleket Peru 30 milyon civarında bir nüfusa sahip. %37'si Peru Kızılderilileri ve %47'si Mestizo yerlilerinden oluşan nüfus yoğunluğuyla Güney Amerika'da köklerini en sıkı şekilde koruyabilmiş ülkelerin başında gelir Peru. Söz konusu durum, bizim bu listede işleyeceğimiz konu için büyük bir önem taşıyor. Neden? Çünkü konumuz Peru'dan ziyade Perulular! 1821'de bağımsızlığına kavuşup, 1824'te tanınan Peru, başkanlık sistemiyle yönetiliyor ve Peru'da nüfusun büyük bir yoğunluğu Lima bölgesinde yaşıyor.İnka medeniyetinin kalbinin attığı Peru topraklarında bugün kurulu olan Peru devletinin müttefiki Bolivya olup, Şili ile araları pek iyi değildir. Koka ağacı sebebiyle oluşan kayıt dışı ekonomiyle boğuşan Peru aynı zamanda, %90'ı Katolik mezhebine sahip bir dini topluluğa ev sahipliği yapar. Mutfağı, tarihi ve doğasıyla her daim turizm cenneti olarak bilinen Peru, insanıyla da Güney Amerika'nın en merak edilen ülkelerinden biri olma konumunda. Sizler için hem Peruluların gündelik yaşamlarından kareler ve Peru hakkında ilginç bilgilerden oluşan bir liste hazırladık. Ola ki günün birinde başka bir ülkede yaşamak ama yabancılık çekmemek isterseniz toplayın tası tarağı Peru'ya gidin. Neden mi? İşte sebepleri:

1. Memleket bahane uyarılar şahane!

 
Bu uyarı levhasını yurdum sokaklarından birinde görsek şaşırır mıydık? Perulular da bizim gibi akıllara durgunluk veren uyarı levhaları asmaktan geri kalmıyorlar. Bununla birlikte dünyada en fazla mısır çeşidi Peru'da bulunuyor. Sarı, mor, siyah ve beyaz renklerde her renkte mısır bulmak ve yemek Peru'da mümkün. Mısırperver bir insansanız Peru sizin için bir cennet olabilir.

2. Yükü kendinden büyük insanların ülkesiKaç ana haber bülteninde görmüşüzdür bu manzarayı ya da kaç kişi otoyollarda sollamaya çalışmıştır böyle bir aracı? Perulular da bizim gibi yüküyle imtihan olan bir millet. Bir başka ilginç durum ise patatesin ana vatanının Peru olması. Evet, bildiğimiz yediğimiz sevdiğimiz müptelası olduğumuz patatesin ana vatanı Peru! Hatta Peru'da bir söz vardır: “Soy mas Peruano que la papa” derler. Yani "Ben patatesten bile daha çok Peruluyum!"

3. Yolculuğun destan olduğu topraklarYurdum insanı da böyle çıkmaz mı bulduğu araçların tepesine? Perulu olmanın da bir başka dayanılmaz hafifliği de bu yolculuk şekilleri işte. Peki fakirlikten mi bu hali bu insanların? Kim bilir, ama Peru dünyanın en büyük 6. altın üreticisi konumunda!

4. Sanırsın Kurban BayramıÜlkemizde her kurban bayramında insanımızı görmüyor muyuz bu halde? Küçücük bagajlara kocaman hayvanları sığdırmaya çalışmıyor mu vatandaşlarımız? Perulular Kurban Bayramı'nı kutlamasalar da milli hayvanları olan lamaları taşırken aynı durumlara düşebiliyorlar. Peki bu eğitimsizlikten mi? Bilinmez ama Amerika'daki en eski Üniversite 1551'de Peru'da San Marcos Ulusal Üniversitesi adı altında kuruldu!

5. Sıkış tepiş olmanın spor olduğu memleket

 
Perulular da aynı yurdum insanı gibi rahat rahat yolculuk yapmaktansa, küçücük araçlara hunharca binmeyi seviyorlar. Peki anlaşabiliyorlar mı kendi aralarında? Peru'da 3 resmi dil bulunuyor; İspanyolca, Quechua dili ve Aymaraca. Bununla birlikte toplumun bazı kesimleri de dahil edilince 13 farklı dilin konuşulduğu bir ülke karşımıza çıkıyor!

6. Pratik çözümlerin ülkesiBöyle bir lavaboyla ülkemizde karşılaşsak şaşırır mıyız hayır? Peru'da da şaşırmamak gerekir. Bir başka ilginç bilgi; dünyada en çok şaman olan 2. ülke Hindistan'ın ardından Peru!

7. İdare eden insanların vatanıNasıl ki yurdum insanı en zor şartlarda kendine çözümler bulabiliyorsa Perulular da zorda kaldıklarında kendilerini kurtarmanın bir yolunu buluyorlar. Bununla birlikte bu pratik insanlar, bölgeye 5000 yıl önce yerleşen atalarından bu yana Peru'da yaşıyorlar.

8. Gazete manşetleriyle yıkıp geçen memleket


Nasıl ki yurdum gazetelerinde maması maksadını aşmış manşetler atılabiliyorsa, Peru'da da bu tip gazetelerle karşılaşmak mümkün. Peru aynı zamanda dünyanın en büyük kumdan eserlerine ev shaipliği yapıyor. Tarihi ve gizemli Nazca çizgileri binlerce metrelik alana yayılıyor.

9. Pazarlarıyla yurdumuzu aratmayan ülkeBu görüntüyü sıradan bir Salı pazarında ya da mahalle pazarında görsek şaşırır mıyız? Şaşırmayız, Perulular da şaşırmıyorlar. Onların da pazarları bizimkiler gibi. Aynı zamanda Peru'nun %60'ı yağmur ormanlarının alanında kalıyor ve Amazon yağmurlarıyla yıkanıyor.

10. Markalaşma sürecinde PeruYabancı markalardan araklanmış logolarıyla dünyaya örnek olmuş ülkemizin belki de en sıkı takipçisi Peru. Peru'da da özellikle gıda sektöründe bu tip taklit markaları görebiliyoruz. Bu arada Peru'da Chincha bölgesinde kedi yemek serbest!

11. Eşeğini sağlam kazığa bağlayan insanların harman olduğu vatanPeru'da da yurdumuzda da görülebilecek güvenlik önlemleri alınmıyor değil. Peru aynı zamanda sörfçüler için ideal bir spor alanı olarak biliniyor.

12. Mekan isimleriyle güldüren memleket


Ülkemizde de pek çok mekan, bilindik isimler üzerinden prim yapan tabelalarıyla dikkat çekerken Peru'da da aynı durum söz konusu. Peru'da bu arada Şubat ve Mart aylarında her Pazar karnaval günü olarak kutlanıyor.

13. Dosta güven düşmana korku salan insanların yurduÜlkemizde vatandaşlarımız savunma teknolojileriyle hırsızlara hüsran üstüne hüsran yaşatırken Perulular da bu konuda hiç geri kalmıyor. Peru aynı zamanda Güney Amerika'daki en zengin mutfaklardan birine sahip, özellikle karidesle yapılan deniz mahsülü yemeklerini yemek için dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar var.

14. Metrobüs?


Bizim ülkemizde metrobüs olur da Peru'da olmaz mı? Olur da bizimki gibi yüzlerce insan içine doluşmaz mı? Bununla birlikte dünyaca meşhur El Condor Pasa şarkısı Peru müziğinin bir eseridir.

15. Yasakları çiğneyen insanların vatanıYurdumuzda görmüyor muyuz, engelleri sınırları ve de yasakları aşan çılgın vatandaşlarımızı? Perulular da yasaklar konusunda tepkilerini ortaya koymaktan geri kalmıyorlar. Bu neyin kafası derseniz, Peru'nun milli içkisi Pisco Sour'u bir deneyin deriz...

16. Taklitçiliğin tavan yaptığı ülkeÜlkemizde de görmüyor muyuz çılgın "Nayk" ve benzeri tekstil markalarını? Perulular da aşağı kalmıyorlar bu konuda. Peru aynı zamanda Amerika kıtasında toprak ağalarının etkin bir şekilde devlet yönetimine etki edebildiği ülkelerin başında geliyor.

17. Allah'a emanet memleket...Son olarak Perulular en az bizim kadar can ve mal güvenliğine önem veriyor ve yaşam standartları konusunda adeta bizimle yarışıyorlar. Gün olur da Türkiye'den tası tarağı toplayıp gitmek zorunda kalırsanız bir saniye bile düşünmeyin, Peru'ya gidin. Mutlu mesut yaşarsınız hiç de yabancılık çekmezsiniz. İnsanlar aynı insan, markalar aynı marka, şartlar aynı şartlar. Bir dil farkı var onu da kısa sürede halleder, gül gibi yaşar gidersiniz.