Twitter'da Gezi'yi anlattı, fenomen oldu!

Twitter'da Gezi'yi anlattı, fenomen oldu!
Twitter'da Gezi'yi anlattı, fenomen oldu!
İstanbul'da başlayıp, Türkiye'nin dört bir yanına yayılan Gezi Direnişinin ikinci yıl dönümüne bir Twitter kullanıcısının yazdığı tweetler damgasını vurdu. Failed Ulixes isimli kullanıcı tarafından gönderilen tweetler defalarca paylaşıldı, okuyanları duygulandırdı. Tweetleri atan o kullanıcıya Radikal ulaştı.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi’yi gerek bulunduğu şehirde aktif olarak, gerekse uzaktan desteklemiş herkes bugünlerde o günleri anıyor. Protestoların ikinci yılında pek çok kişi o günleri sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yaparak hatırlatıyor. Bunlardan biri de 27 Mayısı 28’ine bağlayan gece , saat 02.15 civarında Twitter’da bir kullanıcının göndermeye başladığı tweet serisi. Bunun diğer paylaşımlardan farkı ise, çok içten olup, çok fazla insanın hayatına dokunmuş olması.

Bu tweetleri atan kişinin kim olduğunu merak ettik ve Radikal olarak kendisine ulaştık. Failed Ulixes kullanıcı isimli Emrah, 33 yaşında, Hollanda’da yaşayan bir mühendis. Hesabının neden anonim olduğu sorusuna da, “Küfür edersem annem üzülmesin.” Diye cevap verecek kadar da naif.

Gezi’den sonra, kendisini çok yenik ve bozuk hissettiğini söyleyen Emrah, olaylar sonrası kendisine gelen yurt dışındaki iş teklifini kabul etmiş. Belki o tweetleri o kadar içten yazmasının sebebi olabilecek hissi de şöyle ifade ediyor; “O zamandan bugüne hiç azalmayan bir kaçmış olma,  yenilmiş olma, ihanet etmiş olma hissiyatı var içimde.” Bu his, Türkiye ’den taşınmış olmasının bir getirisi.

Gezi’nin hayatındaki en büyük olay olduğunu belirtiyor Emrah.  Öyle ki, mümkün olsa o üç haftayı döne döne tekrar yaşarım diyor. Tweetleri yazdığı gün işten eve geldiğinde okuduğu başka şeylerin kendisini o seriyi yazmaya ittiğini anlatıyor. Yazarken Gezi’de yaşadıklarının en baştan gözünün önüne geldiğini söylüyor.

Kendisine bir de takipçi sayısındaki artışın onun için ne anlama geldiğini sorduk. Başta 350 olan takipçi sayısının sabah 5 civarında 600, ertesi gün 2000, şu an ise 7.280 olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Sayıların hiçbir önemi yok, benim yaşadığım sevgi yağmurunu kimse yaşamamıştır sanırım.”

Emrah’ın yazdıklarını okuyunca neden bu kadar çok paylaşıldığını, insanları duygulandırdığını anlayacaksınız. İşte Twitter’da defalarca kez RT edilmiş, çok kez favorilere eklenmiş o tweetler!

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  Hollanda

  ,

  Türkiye

  ,

  Sabah

  ,

  Gece

  ,

  takipçi

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  emrah

  ,

  tweet