Uçan kaykaydan yenilebilir pakete, bu yılın en iyi 25 icadı

Uçan kaykaydan yenilebilir pakete, bu yılın en iyi 25 icadı
Uçan kaykaydan yenilebilir pakete, bu yılın en iyi 25 icadı
Time dergisi, aralarında uçan kaykayın, akıllı uzay aracının ve yenilebilen yiyecek paketlerinin de olduğu, bu yıl icat edilmiş en iyi 25 şeyi sıraladı.

RADİKAL - Bu yıl geek’ler ve teknoloji hayranları için gerçekten çok verimli bir yıl oldu. Kickstarter ve Indiegogo gibi yatırım sitelerinin de yardımıyla, insanların aklına gelen fikirler bir bir gerçeğe dönüştü ve pek çoğu satışa çıktı bile. Bu yıldan itibaren uçan kaykaylar, yenilebilir yiyecek paketleri ve kamburlaştığınızda sizi uyaran cihazlar, hayatımızın bir parçası oldu.

İşte Time dergisinin sıraladığı, bu yıl icat edilen en iyi 25 şey…

(İllüstrasyonlar Muti ve Justin Fantl tarafından, Time dergisi için hazırlandı.)

1. Uçan kaykay 

Hendo Hoverboard
Fiyatı 10 bin dolar (yaklaşık 22 bin TL)

Hoverborad olarak bilinen uçan kaykay, modern bir uçan halı gibi çalışıyor. İlk kez Geleceğe Dönüş Bölüm 2 filminde gördüğümüz uçan kaykaylar, o günden beri tüm geek’lerin hayallerini süslüyordu. Kaliforniyalı Hendo şirketi sonunda bir hoverboard üretmeyi başardı. Tabii bu hoverboard tam da hayalimizdeki gibi çalışmıyor. Hendo’nun hoverboard’u yerden yalnızca birkaç santimetre yükselebiliyor ve yalnızca iletken materyaller üzerinde, yani bakır ve alüminyum gibi yüzeylerde ilerleyebiliyor. Henüz seri üretime de geçilmiş değil; sipariş üzerine yalnızca 10 tane üretildi. Üstelik pil ömrü de sadece 15 dakika. Ancak ardındaki teknoloji, devrim yaratacak cinsten. Hendo’nun kurucuları Jill ve Greg Henderson, Kickstarter adlı internet sitesi üzerinden 450 bin dolardan fazla para topladı. Şimdi de hoverboard’larındaki teknolojiyi kullanarak, binaların depreme dayanıklı hale gelmesi, sanat eserlerinin korunması gibi konularda çalışacaklar.

2. Aşırı zeki uzay aracı

Mangalyaan
Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu tarafından geliştirildi

ABD, Rusya ve Avrupa, Mars’a ilk denemelerinde ulaşmayı başaramadı. Ancak Hintliler 24 Eylül’de bunu başardı. Hindu dilinde ‘Mars aracı’ anlamına gelen Mangalyaan adlı uzay aracı, Kızıl Gezegen’in yörüngesine yerleşti. Aracı inşa etmek ise Hintlilere sadece 74 milyon dolara (yaklaşık 164 milyon TL) mal oldu ve bu da Gravity filminin maliyetinden de az bir para. Mangalyaan hayli ucuza mal olduğu için, gövdesinde yalnızca 5 araç vardı bunlar yalnızca basit görevleri yerine getirmesini sağlıyordu. Bu görevler arasında Mars’taki metan miktarını ölçmek ve yüzeyde bulunan bileşenleri incelemek vardı. daha da önemlisi, Hindistan’ın “Gezegenler arası yolculukta ben de varım” demesini sağladı.

3. Nükleer füzyonu gerçek kılabilecek bir reaktör

Yüksek beta füzyon reaktörü
Lockheed Martin tarafından geliştirildi

Hidrojen çekirdeklerinin füzyonu yoluyla enerji elde edilmesi, kısaca ‘nükleer füzyon’ olarak biliniyor. Nükleer füzyon, enerji alanında bir nevi ‘kutsal kase’ olarak biliniyordu. Bitmeyen ve çoğunlukla temiz bir enerji kaynağı olan nükleer füzyon, şimdiye dek bir türlü gerçeğe dönüşememişti. Ancak Lockheed Martin’in Ekim ayındaki açıklamaları sonrasında, nükleer füzyonun gerçeğe dönüşebileceği konusundaki umutlar arttı. Martin teknolojide çığır açacak bir buluş yaptığını açıkladı ve 10 yıl içinde, bir kamyonun bagajına sığacak büyüklükte kompakt füzyon reaktörleri üretilebileceğini söyledi. tasarımda “manyetik aynalarla sınırlandırma” (magnetic mirror confinement) kullanılarak, reaksiyon kontrol altında tutuluyordu. Ancak bazı bilim insanları, tasarımın çalışma yönteminde bazı soru işaretleri olduğunu söyleyerek, Martin’in açıklamalarına temkinli yaklaştılar. Ancak Martin gerçekten de çalışan bir füzyon reaktörü üretmeyi başarırsa, enerji sektöründe hakikaten çığır açılmış olacak.

4. Kablosuz elektrik

Witricity
Toyota arabalar, Intel bilgisayarları ve diğer ürünler için denemeler sürüyor

Kablosuz internetimiz ve kablosuz telefonlarımız var. Her gün kullandığımız araçları hala neden elektriğe bağlayalım ki? Telefonlar gibi küçük cihazlar için ‘power mat’ adlı, kablosuz ve dokunmatik şarj aletleri var zaten. ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Watertown kasabasından çıkan WiTricity ise, olayı bir adım ileri götürüyor. WiTricity’de fişe takılan bir bobin sayesinde manyetik bir alan yaratılıyor ve 2.4 metre uzaklığa kadar ne kadar elektronik alet varsa hepsi şarj oluyor. Bu teknoloji ilk olarak şarj matları yoluyla Toyota’nın elektrikli arabalarında test edildi. Daha sonra ise şarj pedleri kullanılarak Intel bilgisayarlarda ve başka yerlerde denemeler yapıldı. WiTricity’nin CEO’su Alex Gruzen 10 yıl içinde her evde merkezi şarj üniteleri kurulacağını, odalardaki lambalar, televizyonlar ve müzik setlerinin bu şekilde çalışmaya başlayacağını söylüyor.

5. 3D yazıcılarla üretilenler

Bir makine ki, herhangi bir objeyi üretebiliyor. Bilim kurgu fantazisi gibi geliyor ama, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde artık bu tip bir üretim hayal olmaktan çıktı. 3 boyutlu yazıcılar hem tüketiciler hem de şirketler için büyük bir nimet. Geçtiğimiz yıl ortaokul öğrencileri 3 boyutlu araba parçaları üretip bunları bir araya getirdi ve fizik dersleri için kullandı. Bilim insanları, insanlar için 3 boyutlu organlar üretti. GE şirketi ise jet motorlarını geliştirebilmek için 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden yararlandı. 3D Systems şirketinin makinaları sayesinde, yukarıdaki fotoğrafta görülen garip şekilli şekerler de üretildi. Şirketin CEO’su Avi Reichental, “Bu teknoloji kelimenin tam anlamıyla hayatımızın her alanına dokunuyor” diyor. Haklı olduğu konusunda şüphe yok.

6. Akıllı saatler

Apple Watch
349 dolara satışa çıkması bekleniyor (yaklaşık 770 TL)
2015’in başlarında satışa sunulacak

Akıllı saat adı altında üretilen şeyler genelde pek de akıllı olmuyor. Cep telefonlarını kolumuza indirgeyen bu saatler, oldukça kullanışsız şeyler. Apple Watch ise, kol bilgisayarı olayını yeni baştan tanımlıyor. Dokunmatik ekran ve fiziksel butonların bir arada olduğu tasarım, saati söylemekten çok daha fazlasını yapıyor. Watch sayesinde mesaj gönderebilir, yönünüzü bulabilir, vücudunuzla ilgili ölçümler yapabilir ve kablosuz şekilde ödeme yapabilirsiniz. Lüks modelleri ise oldukça tarz; söz konusu modellerde 18 karat altın kullanılmakta.
Bir dönem Apple’ın endüstriyel tasarım bölümünde çalışan, şimdi ise San Francisco’daki tasarım şirketi Ammunition’ı kuran Robert Brunner, “Apple bu tasarıma kalbini ve ruhunu kattı. Bu çok cesurca bir hareket çünkü daha önce yapılmamış bir şeyi yapmaya çalışıyor” diyor.

7. Özel hayata önem veren akıllı telefon

Blackphone
629 dolar (yaklaşık 1400 TL)

Özellikle iCloud’un çökmesi skandalından sonra, kimse özel bilgilerini telefonuna aktarmak istemiyor. Peki telefon sahipleri, bilgilerini nasıl gizli tutabilir? Blackphone işte bu amaçla yapıldı. Özel bilgilerin korunmasını her şeyden önde tutan Blackphone, aynı isimli şirket tarafından geliştirildi. Snowden sızıntısı sonrasında üretimi artan telefonda, özel olarak tasarlanmış bir Android işletim sistemi kullanılıyor. Telefondaki bilgileri kopyalanmaya açık hale getiren, takvimin eşleştirilmesi gibi uygulamalar, bu işletim sisteminde bulunmuyor. Aynı zamanda gelen aramaları, mesajları ve internet geçmişini şifreleyen bir teknoloji kullanıyor. Emniyet yetkilileri ise, bu gelişmiş şifreleme teknolojisi yüzünden suçluların yakalanmasının oldukça zorlaştığını savunuyor. Öte yandan Blackphone kullanıcılarının, telefonlarında bir şeyler yazarken ya da telefona bir şey yüklerken tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Blackphone CEO’su Toby Weir-Jones, “Herhangi bir şeye, sihirli bir görünmezlik pelerini muamelesi yapmak oldukça tehlikeli” uyarısında bulunuyor.

8. Partiyi ateşleyen soğutucu

Coolest Cooler adlı soğutucu
399 dolar (yaklaşık 880 TL)

Coolest Cooler’ın eski satış temsilcisi Ryan Grepper, “Beraber takılmak isteyen insanların ihtiyacı olan her şeyin tek bir soğutucuda toplanmasını istedik” diyor. Sonuçta ortaya dünyanın en küçük parti ateşleyicisi çıktı. İçinde yiyecek ve içecekler depolanıyor ama, Coolest Cooler’ın içinde daha fazla şey de var. Soğutucuya içkileri karıştırmak için bir mikser, LED ışıklar, USB şarj aleti, Bluetooth’la çalışan hoparlörler ve her tür arazide gidebilmesi için de büyük tekerlekler konuldu. Grepper’ın hazırladığı prototip bu yılın başlarında Kickstarter’a konuldu. O günden beri yaklaşık 63 bin kişi sayesinde, 13.3 milyon dolar (yaklaşık 30 milyon TL) toplandı. Coolest Cooler, internet sitesinin tarihinde en fazla destek gören ürünler arasındaki yerini aldı.

9. Kambur durmayı önleyen çip

Lumo Lift
100 dolar (yaklaşık 220 TL)

LumoBodyTech adlı şirketin tasarladığı çip benzeri cihaz, kambur durduğunuzda sizi uyarıyor. Lumo Lift adlı, başparmak büyüklüğündeki mandal tişörte takılıyor. Ardından bu mandal, boyun ve omurganın nasıl durduğunu ölçerek, kamburlaştığınız anda titremeye başlıyor. Sistem henüz mükemmel değil; cihaz bir şey almak için öne eğildiğinizde de titreyebiliyor. Buna rağmen şirket, internetten yapılan satışlara yetişemiyor. Kullanıcılarının yarısı kadınlardan oluşuyor. bu da etkileyici bir durum, çünkü genelde yeni çıkan ürünleri ilk olarak kullanmak isteyenler erkekler olur.

10. Elektrikli arabaları çekici hale getiren araba

BMW i3
41,350 dolar (yaklaşık 100 bin TL)

Elektrikli arabalar heyecan vermeyen, yavaş, hatta sıkıcı araçlar olarak bilinirdi. Fiyatları da gereksiz derecede pahalı bulunurdu. Bu yüzden BMW elektrikli araba yapmaya başlayacağını duyurunca, herkesin beklentileri yükseldi. I3’ün ise beklentileri karşıladığını söylemek mümkün. 3 saat şarj edildikten sonra 113 ila 177 kilometre gidebilen araç, tasarımıyla da dikkat çekiyor. Tek pedalla hem fren yapılıp hem de gaz verilebiliyor; pedala basıldığında araç hareket ediyor ve ayağınızı gazdan kaldırdığınızda da duruyor. Bu sayede enerjinin daha etkin kullanıldığı bir sürüş deneyimi elde ediliyor. Yolda giderken yakıtın biteceği endişesi pek çok kişiyi elektrikli arabalardan soğutsa da, BMW müşterilerin bu konudaki endişelerini giderecek çözümler sunuyor. Örneğin opsiyonel olarak gazla çalışan bir motor alınıp, uzun yollarda elektrikten gaza da geçilebiliyor.

11. Laptopları tahtından eden tablet

Microsoft Surface Pro 3
799 dolar (yaklaşık 1800 TL)

Microsoft’un en son piyasaya sürdüğü ‘hibrid’ tablet, bir laptop büyüklüğüne ve kapasitesine sahip. 12 inç genişliğinde ekranı bulunan tablet, Office programlarını da çalıştırıyor ve çok şık, incecik bir klavyeye sahip. Arkasındaki destek sayesinde masa üzerinde kullanılabiliyor ve doktorlar ya da iş adamları, normal tablet yerine bunu kullanabiliyor.

12. Telefonun çaldığını haber veren yüzük

Ringly
195 dolar (yaklaşık 431 TL)

Pek çok profesyonel kadın gibi, Christina Mercando da telefonunu çantasında taşıyor. Bu yüzden de her çaldığında çantasını çorba edip, içinde telefonu bulabilmek için uğraş veriyor. İşte Mercando bunun için bir yol buldu: Ringly adlı yüzük sayesinde artık telefonda bir hareket olduğu zaman bunu anlayabiliyor. Örneğin patron e posta gönderdiğinde, ya da Instagram’da birisi fotoğrafınızı beğendiğinde, yüzüğün taşı ışıldıyor ve siz de telefona bakmanız gerektiğini anlayabiliyorsunuz. Daha önce eBay’de ürün ve tasarım müdürü olarak çalışan Mercando, bu hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için 1 milyon dolardan (2 milyon 214 bin TL) fazla para topladı. Haziran ayında satışa çıkan ilk 1000 Ringly yüzüğü ise, 24 saat içinde tükendi.

13. Kişisel bir ilaç kutusu

Pillpack
Fiyat isteğe göre

Pillpack adlı ilacın mucidi T.J. Parker, eczacı bir ailede büyümüş. Bu yüzden insanların hangi ilacı ne zaman alacağı konusunda kafalarının karışabildiğini biliyor. Bu yüzden şu an işlettiği PillPack adlı sanat eczanede şişeler kullanılmıyor. Bunun yerine hastalara 2 haftada bir PillPack cihazı gönderiliyor. Cihazın içinde, alınması gereken tüm ilaçlar, zamanına göre sıralanmış oluyor ve saati geldiği zaman ilaçlar ile, kaç doz alınması gerektiğini belirten bir fiş çıkıyor. Şimdilik cihaz sadece birden fazla ilaç alması gereken kişilerce kullanılıyor. Cihazı tasarlayan Parker’ın hedefi, eczane deneyimini herkes için daha kolay kılmak. Hatta kısa süreli antibiyotik kullananlar için bile…

14. Körlüğü önleyen muzlar

“Superbananas”
Avustralya'daki Queensland University of Technology tarafından geliştirildi

Afrika Sahrasının alt kısımlarında 5 yaşın altındaki çocukların yüzde 30’u körleşmekte. Bunun da tek bir sebebi var: Gözlere iyi gelen A vitaminini içeren besinlerle yeterince beslenemiyorlar. Peki beslenmelerinde önemli bir yer tutan muzda daha fazla A vitamininin olması sağlansaydı? Avustralyalı biyogenetik mühendisi James Dale, işte bu sorudan hareket etti. 200’li yılların başında Uganda’ya giden Dale, A vitamini yönünden zengin bir “süper muz” icat etmek için kolları sıvadı. Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan da destek alan Dale ve ekibi, yakında ABD’de insanlar üzerinde denemeler yapmaya da başlayacak. Muzun Afrika’da yaygınlaşabilmesi için ise, Dale’in “ters Ponzi şeması” dediği bir yöntem kullanılacak. Dale önce köy liderlerine 10 tane bedava süper muz bitkisi verip, bunu büyütmelerini isteyecek. Bitkiyi vermeden önce de, mevcut bitkiden 20 filiz elde edip, köydeki diğer insanlarla paylaşmalarını isteyecek. Daha sonra aynı şeyi de o köylüler yapacak ve derken, süper muz bütün Afrika’ya yayılmış olacak.

15. Bisikletçilerin işini kolaylaştıran teker

Kopenhag Tekerleği
799 dolar (yaklaşık 1.770 TL)

İstanbul gibi yolları inişli çıkışlı olan şehirlerde bisiklet kullanmak tam bir eziyet. Superpedestrian adlı şirket, bisikletle yokuş çıkmayı bir sorun olmaktan çıkarmaya karar verdi ve Kopenhag Tekerleği’ni icat etti. Standart boydaki tekerleğin üzerine konulan bu aparat, aslında şarj edilebilen küçük bir motor. Akıllı telefona indirilen bir uygulama sayesinde, kullanıcılar sürüş tercihlerini tekerleğin belleğine yüklüyor. Tekerlek de hem düz yolda, hem de yokuş çıkarken daha az efor harcanmasını sağlıyor. Motorun üzerindeki sensörlerin bir özelliği daha var. Sensörler sayesinde yolların ne kadar bozuk olduğu, havanın sıcaklığı ve yoldaki çukurlar belirleniyor. Böylece sürücüler, rotalarıyla ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak paylaşabiliyor.

16. İşaret dilini hatasız olarak çeviren cihaz

MotionSavvy uni
Fiyatı 198 dolardan (yaklaşık 440 TL) başlıyor

Dünyada milyonlarca duyma engelli insan yaşıyor. Derdini kelimelerle ifade edemeyen bu insanlar, günlük iletişimlerini çoğunlukla çevirmenler aracılığıyla ve bazen de notlar yazarak yapıyorlar. MotionSavvy uni ise bunu çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapıyor. Hareketleri algılayan kameralar ve ses tanıma özelliği sayesinde MotionSavvy adlı tablet, Amerikalıların kullandığı işaret dilini konuşmaya çeviriyor. Konuşmaları ise algılayıp, yazılı hale getiriyor. Hem de bunu simültane olarak yapıyor. Proje yakında gerçeğe dönüşecek ve cihazlar da satılmaya başlanacak. Indiegogo’da başlatılan bağış kampanyası sayesinde bugüne dek 20 bin dolar toplandı.

17. Ebolayla savaşan filtre

Hemopurifier
Aethlon Medical tarafından geliştirildi

Ebola virüsünden bu denli korkulmasının asıl sebebi, virüsün yayılma hızı. Virüs birkaç gün içerisinde kendini kopyalayabiliyor ve tüm bağışıklık sistemine yayılıyor. Diyaliz makinasına takılan Hemopurifier adlı kartuş sayesinde, virüsün yayılmasının önüne geçilebiliyor. İçindeki lektin filtresi Ebola virüslerini kendine çekiyor ve kandaki virüslerin temizlenmesini sağlıyor. Şu ana kadar sadece Almanya’daki bir hasta üzerinde kullanıldı, ancak işe yaradı ve hastanın Ebola enfeksiyonu yok oldu. Doktorlar gelecekte benzer bir teknoloji sayesinde hepatit gibi virüsleri de tedavi edebilmeyi umuyor.

18. Selfie çubuğu ve selfie saç fırçası

Selfie çılgınlığı ne zaman bitecek bilemiyoruz ama, bu iki icat sayesinde selfie çekmek zirve noktasına ulaştı. Telefonu kol mesafesinden daha uzağa götürmeyi ve daha fazla görüntü almayı sağlayan selfie çubuğu, özellikle turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Selfie saç fırçası ise, o sırada makyajının nasıl göründüğünü kontrol etmek isteyen kadınlar başta olmak üzere, “ayna ayna, söyle bana…” efektinden yararlanmak isteyenler arasında oldukça popüler. Tabii bu icatlar dünyayı sarsan şeyler değil. Ama yine de bu yılın en iyi icatları arasında sayılabilir.

19. Enerji faturanızı düşüren klima

Quirky + GE aros
279 dolar (yaklaşık 620 TL)

Yaz aylarında serinlemek için kullandığımız klimalar aslında hem enerji tüketiminin dibine vuran, hem de yılda yaklaşık 100 milyon ton karbon dioksitin havaya salınmasına sebep olan canavarlar gibi. Bunu bilen IT danışmanı Garthne Leslie, GE'nin destek verdiği, insanların fikirlerini gerçeğe dönüştüren Quirky internet sitesiyle bir fikrini paylaşmış. 4 ay sonra da prototipler hazırlanmış. Aros adı verilen klima, Mayıs 2014'te satışa çıktı. O günden beri de 50 bin ünite satıldı. Cama takılan klimalara farklı bir yorum getiren Aros, aynı zamanda akıllı bir tasarım. Beraberinde indirilen bir telefon uygulaması sayesinde Aros, sahibinin o anki konumunu GPS üzerinden belirliyor ve eve olan yakınlığını ölçüyor. Buna bağlı olarak da çalışmaya başlıyor ya da çalışmayı bırakıyor. Aynı zamanda sahiplerine, fatura miktarını da söylüyor. Quirky şirketinin açıklamasına göre, Aros kullanıcıları faturalarını yüzde 10 oranında azaltmayı başardı bile.

20. Mahkumların rahatlamasını sağlayan hapishane odası

“Mavi Oda”
Oregon’daki Snake River Islah Enstitüsü tarafından geliştirildi

Oregon'un en büyük hapishanesinde bulunan 200 mahkum, günde 23 saat boyunca küçük, beyaz boyalı duvarlara bakıp duruyor. Uzmanlar bu durumun zihinsel rahatsızlıklara yol açtığını ve mahkûmları arasındaki intihar teşebbüsleri ile şiddet olaylarının da arttığını belirtiyor. Geçtiğimiz yıl ise yetkililer, mahkumları serbest saatlerinde 'mavi oda' adlı bir yere götürmeye başladı. Türünün ilk örneği olan bu odada mahkumlar egzersiz yapabiliyor, projekiyondan yansıyan çöl, şelale ve başka bazı manzara görüntülerini izleyebiliyor. Fikrin yaratıcısı olan Nalini Nadkarni, manzara görüntülerinin davranışlara olan etkisini inceledi bir süre. Sonuçta mahkumların giderek rahatladığı, 'sanki parkta yürüyormuş gibi' hissetmeye başladıklarını söylüyor. Mahkumlar bu odaya girdikten sonra öyle iyi belirtiler göstermeye başladı ki, gardiyanlar artık kötü davranışlar sergileyen mahkumları da buraya getirmeye başladılar.

21. Oyunları fiziksel boyuta taşıyan tablet oyuncak

Osmo
79 dolar (yaklaşık 175 TL)

Pek çok çocuk gibi, Google’ın eski mühendislerinden Pramod Sharma’nın kızı da iPad’iyle oynamayı çok seviyor. Ancak Sharma, kızının ‘yüzünün ekrana yapışık vaziyette gün boyunca oyun oynamasından çok da mutlu olmadığını’ söylüyor. Zaten yapılan çalışmalar da ekrana çok fazla bakarak geçirilen zamanın dikkat bozukluklarına ve obeziteye sebep olabileceğini ortaya koyuyor. Bu yüzden Sharma ve eski bir iş arkadaşı olan Jérôme Scholler, sanal oyunların gerçeğe dönüşmesini sağlayacak bir yol bulmaya karar vermiş. Osmo şirketinin ‘reflective AI’ adını verdiği eklenti sayesinde, iPad kamerası fiziksel objeleri algılıyor. Daha sonra çocuklar ekranda bulunan renkli desenleri taklit ediyor. Bunu doğru şekilde yaptığı zaman da hem oyunda ödül kazanıyor, hem de motor becerileri gelişmiş oluyor. Oyuncak Ekim ayında piyasaya çıktı ve Osmo’nun 14.5 milyon kar elde etmesini sağladı. Uygulama şimdi de Apple Store’larda satışa sunuldu.

22. Koçluk da yapan basket topu

94fifty smart sensor
200 dolar (yaklaşık 444 TL)

Tıpkı iş hayatında olduğu gibi, sporda da en değerli şey bilgi. Bu yüzden basketbol profesyonelleri, ileri teknoloji cihazlar kullanarak pas atma alışkanlıklarından yorgunluk seviyesine kadar her şeyi gözlemliyor. InfoMotion Sports Technologies Inc.’in geliştirdiği bu basket topu da aynı şeyi normal oyuncular için yapıyor. 9 sensörü ve bir Bluetooth çipi bulunan basket topu, performansla ilgili bilgileri bir mobil uygulamaya gönderiyor. Böylece oyuncular yaptıkları atışla ve performanslarıyla ilgili bilgi edinebiliyor. Oyun sırasında bir aksilik yaşanması durumunda, basket koçlarınınkine benzer bir ses duyuluyor ve ‘daha hızlı’ ‘bileğini biraz daha kıvır’ gibi tavsiyelerde bulunuyor.

23. Yenilebilir yiyecek paketleri

Wikipearls
2’şerli paket 4 dolar (yaklaşık 8 TL)

WikiFoods kurucusu David Edwards yoğurtları, peynirleri ve dondurmaları paketlemek için yeni bir yol buldu. Sıcak ve soğuk suyun içinde tutulabilen yiyecekler, ilk ısırık alınana dek aynı şekilde kalıyor. İşin sırrı bilimde yatıyor: Her bir paket, kurutulmuş meyve ya da başka doğal ürünlerin partikülleriyle oluşturuluyor. Söz konusu partiküller öyle küçük ki, elektrik kullanılarak birbirlerine eklenebiliyor. Daha sonra kalsiyum ve şeker kullanılarak güçlendiriliyorlar. WikiFoods’un ilk ürünü olan Pearls adlı donmuş yoğurtlar, Amerika’daki marketlerde satılmaya başladı bile. Edwards, bu paketleme sayesinde dünyadaki paket artıklarının azalmasını sağlamayı amaçlıyor.

24. Dijital sanatı da gösteren ekranlar

Electric Objects
Çerçeve başına 399 dolar (yaklaşık 885 TL)

Dijital sanatçı Jake Levine, Tumblr başta olmak üzere pek çok platformda bilgisayar kullanarak sanat yapan sanatçılar olduğunu fark etmiş. Ancak bunları duvarlara asmak neredeyse imkansız. Levine’ın tasarladığı Electric Objects adlı ürünler ise bunu değiştirmeyi amaçlıyor. İnternet üzerinden 3 milyon dolar (yaklaşık 6 milyon 660 bin TL) toplanan projede, 22’ye 13 inç düz ekranlar kullanılıyor ve çerçeveler, yalnızca dijital sanat eserlerini gösterimi için kullanılıyor. Tabloların parlaklıkları güneş ışığına bağlı olarak azalıyor ve mat ekranlar sayesinde gerçek resimlermiş gibi görünmeleri sağlanıyor.

25. Kadınları güçlü gösteren aksiyon figürleri

IAmelemental
7’li setin fiyatı 65 dolar (yaklaşık 145 TL)

Yapılan çalışmalar, genç kızların kariyer tercihlerinin oynadıkları oyunlar ve oyuncaklarla direkt bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunu bilen Dawn Nadeau ve Julie Kerwin adlı iki anne, çocukları için Barbie almak yerine, atletik ve güçlü görünen aksiyon figürleri yapmaya karar verdi. Bu amaçla Kickstarter üzerinden bir kampanya oluşturan anneler, tam olarak 162 bin 906 dolar (yaklaşık 360 bin TL) topladı. Akabinde IAmElemental adlı serilerini üretmesi için bir firmayla anlaştılar. İki kadının tasarladığı serideki kadınlar güçlü karakterleri olan süperkahramanlardan oluşuyor. Üstelik her kahramanın, farklı bir özelliği bulunuyor. Örneğin bir tanesinin süper gücü ısrarlılık, diğerininki ise dürüstlük. Nadeau, yaptıkları proje için “kızların dünyayı kurtarabileceği düşüncesi oldukça güçlü bir fantezi” diye konuşuyor.

Çeviri: Eda Utku / Radikal