Unutulmaya yüz tutmuş 8 rock grubu

Unutulmaya yüz tutmuş 8 rock grubu
Unutulmaya yüz tutmuş 8 rock grubu
Bir dönem gençliği için mihenk taşı olan, ancak bugünlerde eski şaşaalı günlerinden uzaklaşan rock gruplarını tanıyalım.
Haber: ÖYKÜ ÇETİN / Arşivi

Kimilerinin dinlemeye doyamadığı hatta yaşam tarzı haline getirdiği kimilerinin ise duymaya tahammül edemediği rock müzik, 1960’lardan bu yana bizimle. Zaman zaman popüler gruplarla özdeşleşen bu müzik türünde uzun süre tahtta oturmak pek bir zor. Vaktinde ortalığı kasıp kavuran rock grupları bugün neredeyse unutulmaya yüz tuttular. Unutulmaya yüz tutmuş rock gruplarına bir göz atalım.

1.Vive La Fete
Filmlerden çıkmış gibi görünen etkileyici bir çift 1997 hayatımıza hızla girdi. Belçikalı grubun üyeleri Danny Mommens ve Els Pynoo yıllar boyunca altenatif rock ve kitschpop’u harmanlayıp önümüze sundu. Sayelerinde yepyeni bir bakış açısı kazandığımız doğrudur. Sevgili olan çift 2000’li yıllarda sık sık röportaj verdi ancak son 10 yılda gittikçe gündemden düştü.

2.My Bloody Valentine

1983 yılında İrlanda’da kurulan bu alternatif rock grubu ismini bir korku filminden almış. 1987 yılından sonra yükselen grubun 1991 yılında çıkardıkları "Loveless"' adlı albüm iki senelerini almış ve grubun plak şirketi Creation Records'u iflasın eşiğine getirmiş.  Loveless albümünden sonra yeni albüm çıkaracak kadar kayıt yapmayan My Bloody Valentine yollarını ayırmış, 2007 yılında tekrar bir araya gelip 22 yıl sonra yeni bir albüm çıkarmış. Ancak iyi bir dönüş yaptığını düşünen grubun maalesef eski başarısını yakalayamadığını görüyoruz.
3.Jane’s Addiction

1985'te Kaliforniya'da kurulan bu alternatif rock grubu 1991’de dağıldı. Ardından 1997 ve 2001 yıllarında da kısa süreliğine bir araya gelen grup bu yıllarda grubun bas gitaristi Eric Avery gruba katılmayı reddetti. 2008’de dünya turu için gruba tekrar katılan Avery daha sonra 2010 yılının başlarında grup yeni eserler üzerinde çalışmaya başlayınca gruptan tekrar ayrılarak sevenlerini hayal kırıklığına uğrattı.
4.Noir Désir

Noir Désir Fransa’nın Bordeaux şehrinde 1985 yılında kuruldu. Kısa süre içinde Le Vent Nous Portera isimli parça ile dünya çapında ün salan grup, üyelerinden birinin 2003 yılında kız arkadaşını öldürerek 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla bir süreliğine çalışmalarına ara verdi.  2007 yılında şartlı tahliye edilen Bertrand Cantat müzik çalışmalarına geri döndü. Ancak bir türlü eski başarısını yakalayamayan grup 2010 yılında dağıldığı bilgisini kamuoyuna duyurdu.
5.Finch

Tıpkı Jane’s Addiction gibi Kaliforniya’da kurulan Finch adlı grup 1990’ların sonunda bizleri post-hardcore ile tanıştırdı. What It Is to Burn, Say Hello to Sunshine, Back to Oblivion adlı üç albüm yapan Finch 2002 yılından sonra yaptığı albümlerle adından pek de söz ettiremedi.
6.Louise Attaque

Fransız bir rock grubu olan Louise Attaque 1994 yılında kuruldu. Noir Désir kadar ünlü olmasa da bir dönem rock müzik severleri mest eden bu grup uzun aralıklarla albüm çıkarmaya devam etti. Verdiği büyük aralar nedeniyle istediği ilgiyi göremeyen Louise Attaque yine de Noir Désir ile birlikte insanlara Fransız rock müziğini sevdirmeyi başarmıştır.
7.Eiffel

Eylül 1995’te kurulan ve sonra dağılan Oobik & The Pucks adlı grubun küllerinden doğan Eiffel Şubat 1998’te kuruldu. 1999’dan beri neredeyse her yıl yeni bir albüm çıkaran Eiffel hala verimli görünse de maalesef her geçen yıl daha da az dinleniyor. Böylece yavaş yavaş eski günlere duyduğu özlem artan grubumuz listemize girmeye hak kazanıyor.
8.Alice in Chains

Seattle çıkışlı rock müzik grubu Alice in Chains 1987 yılında kuruldu. Yaklaşık 14 albüm çıkaran grup günümüzde de etkin ancak eskisi kadar değil. Üretken olmaya çabalasalar da hala eski parçaları beğenilen hatta her geçen gün ilginin azaldığını hisseden Alice in Chains üyelerinin sık değişmemesiyle dikkat çekiyor.