Uzak durmanız gereken 14 moda diyet

Uzak durmanız gereken 14 moda diyet
Uzak durmanız gereken 14 moda diyet
Metabolizma ile ilgilenen uzmanlar için her yeni diyet önerisi, sağlık için yeni bir risktir. Hürriyet yazarlarından Osman Müftüoğlu'nun hazırladığı bu yazıda, uzak durmanız gereken 14 diyeti bir arada bulabileceksiniz...

Çevremizdeki diyet gazileri veya diyet bağımlılarının artmasının nedeni degenelde işte bu uçuk-kaçık, ne idüğü belirsiz zayıflama formülleridir. Yeni diyet öncekilerden ne kadar farklı, önerileri ne kadar ayartıcı, baştan çıkarıcı, ne kadar uçuksa, vaatleri ne kadar çoksa alacağınız risk de o kadar yüksek olur.  ABD 'nin ünlü internet gazetesi Huffingtonpost'ta yayınlanan K. Aleisha Fetters imzalı, bu konuya ilişkinyazıyı diyetisyen Erinç Atay sizin için dilimize çevirdi. Diyet yapmak uğruna sağlığınıza zarar vermemek için bu yazıya bir göz atmanızı tavisye ederiz.

1. ÇİĞ BESLENME DİYETİ

 


Bu diyette pişirilmiş veya işlenmiş gıdalar yasaklanıyor. Neden? Çünkü pişirmeyle besin öğelerinin yok olduğunu söylüyorlar. Pişirmenin besinlerin yararını azalttığı doğru olsa da, pişirilmiş sebzelerde de lif, vitamin ve mineraller bulunabiliyor. Ayrıca bazı durumlarda pişirme, bakterilerin yok olmasını sağlıyor, böylece yemeğin besin değeri artıyor.


2. ALKALİ DİYET



Alkali diyette daha çok taze meyve ve sebze, fındık ve tohumlar tüketmek gerekiyor. Ancak bu diyet; alkol, tatlı, kafein, yapay ve işlenmiş gıdalarla birlikte et, süt gibi sağlığımıza katkısı olabilecek besinleri de yasaklıyor.


3. KAN GRUBU DİYETİ



Peter D'Adamo tarafından geliştirilen Kan Grubu Diyeti, yediğiniz besinlerle kan türünüzün kimyasal reaksiyona girmesi fikrine dayanıyor. Örneğin 0 kan grubuna dahil olanların yağsız et, sebze ve meyve yiyebileceği, ancak buğday ve süt tüketemeyeceği belirtiliyor. "Kan grubunuz A ise vejetaryen olun, B ise tavuk, mısır, buğday, domates, fıstık, susam tüketmeyin" deniyor. Ancak kan tipinin ağırlık kaybıyla ilişkisi olduğuna dair bir çalışma yok. Ve kan grubuna göre diyet son derece kısıtlayıcı olabiliyor.


4. KURTADAM DİYETİ



Bu diyete dolunay takvimine göre olduğu için "dolunay diyeti" de deniyor. Hızlı versiyonunda dolunayın olduğu gün sadece su ve sıvı besinler almanız gerekiyor. Geliştirilmiş versiyonunda bu hızlı programla başlayıp dolunayın diğer evrelerinde de özel diyetler uyguluyorsunuz. Mount Sinai Adolesan Sağlığı Merkezi'nden araştırma, geliştirme ve uygulama müdürü Christopher N. Ochner, "Dolunay zamanı besin tüketmeyerek verdiğiniz kiloyu, diğer günlerde hızla geri alıyorsunuz!" diyor.

5. KURABİYE DİYETİ 

 


Dr. Siegal'in kurabiye diyeti, Hollywood'un kurabiye diyeti ve kaliteli yaşam kurabiye diyetlerinin hepsi, size kilo verdirebileceğini vaat ediyor. Christopher N. Ochner, "Eğer diyete sadık kalırsanız, belki biraz kilo verirsiniz. Ancak tüm gün kendinizi yemekten mahrum bıraktığınız için akşamları yemeğe yüklenmemeniz şartıyla!" diyor.


6. BEŞ LOKMA DİYETİ



Bu diyette ne isterseniz yiyebiliyorsunuz, ancak sadece beş lokma! Obezite doktoru Alwin Lewis tarafından geliştirilen bu diyette kahvaltıyı atlıyorsunuz, öğle yemeğini 5 lokmada ve akşam yemeğinizi de beş lokmada bitiriyorsunuz. Ancak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak besinlerden 5 lokma almak yeterli mi, orası tartışmalı. Ayrıca bu diyette yüksek kalorili besinlerden büyük lokmalar alsak bile günde 900-1000 kalori alınabiliyor...


7. LİMONATA DİYETİ



Bu diyet, yıllardır ortalarda dolanıyor ve birçok varyasyonu var. Hemen hemen tüm gün limon suyu, akçaağaç şurubu ve kırmızı biberin suya katılarak içildiği diyet çeşidi de dahil. Mount Sinai Adolesan Sağlığı Merkezi'nden araştırma, geliştirme ve uygulama müdürü Christopher N. Ochner, bu diyette diüretiklerin içildiğini ve verilen kilonun aslında su kaybı olduğunu söylüyor. Tekrar katı gıdalar yenilmeye başlandığında kaybedilen tüm kilolar geri alınıyor. Yaygın görülen yan etkiler; yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, dehidratasyon. Ayrıca bunun gibi son derecede düşük kalorili diyetlerde kilo kaybının kas kaybı da olabileceği belirtiliyor.



8. BEBEK MAMASI DİYETİ



Bu diyette düşünce şu; eğer bir bebek lapa şeyler yiyerek büyüyebiliyorsa sizin de bunu yemeniz zarar vermez. Ama şöyle bir sorun var; siz bebek değilsiniz! Dieters (Bebek maması markası. Bir kavanozda 20-100 kalori bulunuyor.) , yaklaşık 14 kavanoz ile kahvaltı ve öğle yemeği yapmanızı, akşam yemeğinizde de düşük kalorili yemek yemeniz gerektiğini söylüyor. Ochner ise "Az kalori alıp vücudunuzu yormamanız kolay olabilir, ancak kim gerçekten her gün bebek maması yemek ister ki?" diyor.


9. LAHANA ÇORBASI DİYETİ



Moda diyetlerin "büyük annesi" olan bu diyette bir haftada iki-üç gün, gün boyunca yağsız lahana çorbası, yanında ise düşük kalorili kuruyemiş, muz ve yağsız süt tüketiyorsunuz. Çok kısa sürede kilo kaybı görülüyor. Bu diyetle kilo verilmesi doğal, çünkü gün boyunca doymak için yoğun lif ve su alınıyor ama bu sadece hızlı kilo verme diyeti. Aynı zamanda lahana gaz, şişkinlik yapıyor. Ayrıca bu diyet, protein eksiği olduğundan vücudun ihtiyacını da karşılamıyor.

10. GREYFURT DİYETİ

 


Bu 80 yaş moda diyetinde yemekler, greyfurt veya greyfurt suyu üzerine odaklı. Bunun sebebi de greyfurt içeriğinin yağ avcısı enzimleri etkilemesi ve 12 günde 10 kilo verilmesini sağlaması. Uygulanan diyet, oldukça düşük kaloriye sahip. 800-1000 kalori arasında olduğu için hızlı kilo verdirebiliyor. Bazı tekrarlanmalarda çok sıcak veya çok soğuk besin tüketimi, alüminyum tavalarda pişirilmiş besinlerin tüketimini ve "protein öğünü", "nişastalı yemek" öğünlerinin de 4 saatten az aralıklarla tüketimini yasaklıyor.

11. UYUYAN GÜZEL DİYETİ



"Eğer uyursanız, yiyemezsiniz." Bu diyet, Elvis Presley'den etkilenilerek ortaya çıkarılmıştır. Bu diyette kişilerin günlerce sakinleştiricilerle uykuda kalması sağlanıyor. Ancak günlerce uyumak, hareket eksikliği ve besinden mahrum kalan bir vücutta kas bozulmalarına yol açıyor ve ölüm riski yaratıyor. Ochner'a göre ne kadar derine inersen, risk o kadar artar. Tabii her gün 2 kilo daha zayıf uyanabilirsin ama hiç uyanamayabilirsin de!

12. HCG DİYETİ



Bu diyette günlük ortalama 500 kalori gibi açlık sınırında bir alım oluyor, çünkü koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen güçlü bir iştah baskılayan hormon veriliyor. Ancak HCG'nin bunu sağladığına dair güvenilir bir delil yok. Burada aşırı kalori kısıtlaması olduğu için de kilo veriliyor. Bir sağlık kuruluşu, yasal olarak HCG enjeksiyonları verebilmesine rağmen, bunlar genellikle kadınlarda doğurganlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor ve FDA tarafından kilo kaybı için de onaylanmamış. Sözde HCG içeren hesaplanmış homeopatik ürünler de piyasada dolaşıyor. Bunların hepsi yasa dışı.


13. TENYA DİYETİ



Ochner, "Bir tenyanın yutulmasıyla kilo kaybetmenin kötü bir yöntem olduğunu size anlatmam için doktora ihtiyacım yok!" diyor. Ama bazıları maalesef yapıyor. Bu kilo verme taktiği, yıllardır diyet konusunda umutsuzluk içinde olanlar tarafından uygulanıyor. İşte nasıl yapıldığı: Tanya solucanlarının yumurtaları yutuluyor, yemek yediğinizde bağırsaklarınızdaki tenya yediğiniz yemeği tüketiyor, yeteri kadar kilo verdiğinizde ise doktor size anti-bağırsak kurdu ilacı veriyor. Ancak bazı tenya yumurtaları vücudun diğer bölgelerine göç edebiliyor veya yaşamı tehdit eden diğer sorunlara neden olabiliyor. Henüz çıldırmadınız mı? İyi.


14. PAMUK TOPLARI DİYETİ



Bu yöntemde pamuk topları, portakal suyuyla ıslatılarak tüketiliyor. (Facebook ve Youtube sohbet odalarında doğmuş bir diyet tekniği olabilir.) İştahınızı bastırmak için inanılmaz tehlikeli bir yol. Besinler yerine içerisinde besin öğesi olmayan pamuk toplarını yutmak, bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Dahası, çoğu pamuk topları gerçek pamuktan yapılmış bile olmuyor, sentetik liflerden oluşuyor!