Uzakdoğu'nun incisi Tayland'a gitmek için 9 sebep

Uzakdoğu'nun incisi Tayland'a gitmek için 9 sebep
Uzakdoğu'nun incisi Tayland'a gitmek için 9 sebep
Zıtlıkların dengede sürüp gittiği Tayland'da ister gece hayatının yeniliklerini keşfedebilir, ister ruhani yönünüzle iletişime geçebilirsiniz.
Haber: ÖYKÜ ÇETİN / Arşivi

Uzakdoğu’nun en ilginç ülkelerinden birisi olan Tayland, muhtemelen şu ana kadar gittiğiniz tüm ülkelerden farklı bir yapıya sahip. Çoğunlukla Budizm dinine mensup kişilerin yaşadığı Tayland hem egzotik kültürüyle, hem de ilginç gece hayatıyla insanı kendine çekiyor. Güney yarımkürede bulunması sebebiyle bizimle ters mevsimler yaşanan Tayland, Türkiye ’den de vize istemiyor.

İşte beyaz kumlu sahilleri ve ilginç yemekleriyle Tayland’a gitmek için 9 sebep!

1) Vizesiz gidilebiliyor

radikal

Tayland yıllardır geliştirdiği turizm hizmetleri sebebiyle Türkiye'ye vize uygulamıyordu, Tayland’a inen Türk vatandaşları havaalanında 4 haftalık vizelerini alıyorlardı. Ancak Tay vatandaşları Türkiye'ye gelmek için vize almak zorundaydılar. 2012 yılında tüm bu uğraştırıcı vize zorunluluğu ortadan kalktı. İki ülkenin vatandaşları da elini kolunu sallayarak gezmeye başladı. Artık vizesi kalkan her ülke için sevinip sonra bir kere bile görmeden ömrünüzün geçmesine sıkıldınız mı? Böyle vize istemeyen ucuz bir ülke size kapılarını açmışken kaçırmayın deriz.

2) Dünyanın en büyük Buda heykeli burada

radikal

Ülkemiz pek çok dini aynı çatıda toplamayı başarmış bir ülke. Ne mutlu bize! Ancak canımız ülkemizde Budizm’i iliklerimizde hissettiğimiz anlar yaşadığımız söylenemez. Eğer siz de som altından yapılmış dünyanın en büyük Buda heykelini görmek isterseniz başkent Bangkok tüm dini öğeleriyle sizi bekliyor olacak. Tay insanlarının kutsal suya verdikleri önemi görünce gerçekten çok şaşıracaksınız. Yolunuz düşerse içmenizi şiddetle tavsiye diyoruz.

3) Ocak ayında içiniz ısınacak

radikal

Muson ikliminin etkisindeki Tayland bizim sıcacık yaz aylarımızda yağmura maruz kalırken parmak uçlarımızın varlığından şüphe ettiğimiz aylarda bir yaz turizmi cennetine dönüşüyor. Kış aylarında evleneceklerin dikkatine erken rezervasyon ile uygun bir fiyata alabileceğiniz uçak biletinizle balayınızı Tayland’da geçirebilirsiniz.

4) Tuk-Tuk’la seyahat

radikal

Tuk-Tuk uzak doğu ülkelerinde şehir içi ulaşımı sağlamak için kullanılan bir motor taksi türü. Bisiklet taksilere benzeyen ancak kullanana daha az işkence eden ve daha çok kişinin ulaşımını sağlayan bu araçları oldukça uygun fiyata kullanabilirsiniz. Belirli yerlerden yolcu alan tuk-tuklardan inmek isterseniz sert bir şekilde araca tak tak diye vurmanız gerekiyor. Taksilerin çok az kullanıldığı bu ülkede özellikle Pattaya şehrinde tuk-tuk kullanımı çok gelişmiş.

5) Taksiler ücretsiz

radikal

Ülkenin en büyük eğlence kaynaklarından biri gece hayatı. Bu durumda rağbeti ve müşteri memnuniyetini arttırmak için Bangkoklu işletmeciler üstlerine düşeni yapmışlar. Eğer gece eğlenmeye çıkarsanız taksiye ödeyeceğiniz parayı düşünmenize gerek yok çünkü Tayland’da gece bindiğiniz taksiyle gideceğiniz gece kulübünün yolunu tutarsanız gittiğiniz kulüp taksinizin ücretini sizin yerinize ödüyor. Tabii dönüş paranızı maalesef siz ödüyorsunuz. Ancak dönüşte taksi kullanmanız şart değil tuk-tuklar yardımınıza koşacaktır.

6) Mercan adaları görülmeye değer

radikal

Pattaya’da bulunan mercan adalarında aradığınız berrak suyu bulabileceğinize inanıyoruz. Yerin dibini görebildiğiniz bu güzel su ne tatlı ne de tuzlu. Sahilde dinlenirken yerel Hindistan cevizi suyunuzu da içmeyi unutmayın.

7) Yaratıcı insanları ufkunuzu genişletir

radikal

Tayland’da Youtube’dan dişçilik videoları izleyerek kendi kendine diploma verip dişçi olan insanlar mı dersiniz, taşıyıcılık anneliğin yasaklanmasıyla ekonomik bunalıma girenler mi dersiniz… Tayland kuşkusuz en yaratıcı en istekli insanların yaşadığı ülkelerden biri. Her an size masaj yapmak için uğraşan kadınların plaj plaj, otel otel dolaşıp kendini yollara vurmasının sebebi de bu iş aşkından kaynaklanıyor. Tayland’a gidin ve işlerine gönülden bağlı bu tatlı insanlarla tanışın.

8) Şovların memleketi

radikal

Tayland deyince akla çok sayıda şov geliyor. Bu büyük şovlarda filler sıkça yer alıyor. İzleyenlerle interaktif bir şekilde yürütülen bu etkinliklerde Tayland’ın şanlı tarihi anlatılıyor. Suya bırakılan mumlarla dileklerin kabul olduğuna inanılan bu şovlarda birkaç şanslı izleyene bu fırsat sunuluyor. Batı kültüründen çok daha farklı olan bu kültürde çeşitlilik ve uçlarda yaşanan duygular dikkat çekiyor. Birden fazla bayrağı olan bu ülkede örneğin kral bayrağı pek sevilmiyor. Çünkü bir söylentiye göre kralın oğlu eski bir hayat kadınıyla evlenmeden yaşıyor.

9) Doğanın hâkimi siz olun

radikal

Tayland insanlarla hayvanları bir araya getirmeyi seven bir ülke. Bu uğurda tüm vahşi hayvanları evcilleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer küçük bir kaplan beslemek ya da yılanlarla dostluk kurmak isterseniz, hemen bir uçak bileti ayarlayın. Maymunlarla ün salan Tayland’ın ziyaretçilerine sunduğu en ayrıcalıkla imkân ise filin üstünde gezmek. Doğanın hâkimi olduğunuzu hissedeceğiniz o anlara çok da uzak değilsiniz.