Vikingler hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Vikingler hakkında bilmeniz gereken 10 şey
Vikingler hakkında bilmeniz gereken 10 şey
Vikingler'in 3. sezonu görkemli bir bölümle başlarken, dizinin hayranları 2 sezondur doyamadıkları Volkan Konak'tan hallice esas kuzeyin oğullarına odaklandılar. History Channel'ın şimdiye kadar çıkarttığı en başarılı yapım görünümündeki Vikingler'i izlerken şimdiye kadar bize dayatılmış pek çok önyargının kırıldığını da görüyoruz aslında. Peki ne bu önyargılar? İşte Vikingler hakkında bilmeniz gereken 10 şey!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kuzey'in psikopat çocukları olarak bilindiler yıllarca. Baltık denizinden Avrupa'ya yayılan terör ve korkunun şer odağı olarak anıldılar. Her ne kadar torunları günümüz dünyasının en medeni insanları olarak anılsa da bir zamanlar İsveç, Norveç ve Danimarka'da baltaları elinde uzun ipleri belinde dolanan Vikingler aslında çok yanlış tanınmış olabilirler. Vikinglerin kim olduklarını Avrupalılardan öğrendiğimiz için belki de onların bakış açısıyla biraz yanlış yönlendirilmiş olamaz mıyız? Gelin bir bakalım Vikinglerin 3. sezonundan önce bilmemiz gereken 10 şey neymiş...

1. Boynuz olayı

En bilinen Viking tiplemeleri nedense hep iki yanında boynuzlar olan kasklar takarlar. Aslında bu büyük bir yanılgı. Bu yanılgının sebebi de Romalıların ve Yunanlıların barbarları tek tip görmesinden kaynaklanıyor. Nasıl ki günümüzde Avrupalılar bütün ortadoğuluları cübbeli ve sarıklı gibi görüyorsa, Romalılar ve Yunanlılar için de barbarların hepsi boynuzlu kasklar kullanıyordu. Aslında boynuzlu kasklar Germenler ve Almanya çevresindeki kuzey Avrupalı barbar kavimler tarafından kullanılıyordu. Avrupalıların Vikingleri barbar kabul etmesiyle birlikte bu önyargı da Vikinglerin üstüne yapışmış oldu.

2. Hijyen her şeydir barbarlık hiçbir şey!

Yine bir Avrupalı önyargısı Vikingleri pislik içinde, leş gibi insanlar olduğu yönünde izlenimlere sebep olur. Ancak geçek bundan çok farklıdır. Henüz daha Avrupa'da örnekleri görülmeyen çağlarda Vikinglerin kemikten yapılmış kulak temizliği için çubuklardan tutun, tırnak makaslarına kadar, törpüden tutun, tıraş bıçaklarına kadar alet edevatları vardı. Kişisel bakıma son derece önem veren Vikingler aynı zamanda Avrupalılardan daha sık yıkanıyorlardı.

3. Pratiklik büyük nimet

Avrupalılar için ateş yakmak marifet isteyen bir uğraş olarak bilinirken, Vikinglerde çocukların bile çok rahat bir şekilde altından kalkabileceği basit bir işlemdi. Vikinglerin ağaç mantarı ve idrarla karıştırarak yaptıkları bir sıvı rahatça ateş yakmalarını sağlıyordu. Bu pratik madde, Vikinglerin yıllar boyunca gittikleri her yeri rahatça yakıp yıkmalarını sağlamıştı.

4. At, avrat, silah = Gemi, köle, balta

Bir Viking için en önemli varlık sahip olduğu gemidir. Köleler bir başka önemli varlık olarak manevi önem taşır ve bir balta, her Viking'in elinden düşürmediği en önemli araçtır. Vikinglerin öldüklerinde bir gemiye koyulup denizin üstünde ateşe verildiği bilinir. Ancak boş bir gemi bir Viking'in cenazesinde, cenaze namazının okunmamasına eşdeğer bir durumdur. Bu sebeple ölen Viking'in gemisinde baltası, sahip oldukları eşyalar ve kimi zaman da kölelerinden biri ya da birkaçı onunla birlikte aynı şekilde yok olmak üzere denize salınır. Avrupalılar Vikinglerin altına çok düşkün olduğunu düşünseler de aslında Vikingler için altın son derece değersizdir, Vikingler altının Avrupalılar tarafından değerli görüldüğünü anladıktan sonra altın peşine düşmüşlerdir.

5. Ticaretin bel kemiği: Köleler

Vikingler Avrupa'ya hükmettikleri dönemlerde hem Avrupa'da hem de Ortadoğu'da köle ticaretini canlı tutarak bir bölgeden topladıkları insanları başka bir bölgede satarak, kıta içerisinde bir nevi "kaynaşma" ortamı yaratmışlardır. Vikinglerin en büyük gelir kaynağı konumunda olan köle ticareti, yıllarca Avrupa'ya düzenlenen akınların finansmanını sağlamıştır.

6. Kadın haklarında bir dünya markası: Vikingler

Avrupa'da ve hatta dünyanın geri kalan tüm coğrafyalarında kadınlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken Vikingler'in kadın hakları gibi bir kavrama bile ihtiyaçları yoktu. Kadın ve erkek Vikinglerde doğuştan eşit olarak görülüyordu. Bu yüzden pek de bir kadın erkek ayrımı toplum içerisinde yoktu. Kadınlar savaşçı da olabiliyorlardı, yönetici de olabiliyorlardı, bir erkek ne yapıyorsa onlar da yapabiliyorlardı. Barbar görülen Vikinglerde kadınların sahip oldukları özgürlükler bugün bile neredeyse dünyanın yarısındaki kadınların sahip olduğu bir şey değildir.

7. Çiftçisin sen çiftçi kal!

Vikingler bir yıl içerisinde zamanlarının çoğunu çiftçilikle geçirirlerdi. Sanıldığı üzere savaşla geçen bir ömürleri yoktu. Hayvancılığa da düşkün olan Vikinglerde nüfusun büyük bir çoğunluğu da çiftçiydi!

8. Kayak bizim işimiz!

Kış sporlarının temeli olan kayak da bir Viking icadıydı. 6000 yıldan bu yana kayak yapak Vikingler aynı zamanda kayakçıları koruduğuna inandıkları Ullr adında bir Tanrıya da tapıyorlardı. Vikinglerden kuzey Avrupalılara ve Ruslara yayılan kayak, bugün farklı türleriyle "Kış olimpiyatları" adı altında düzenlenen büyük etkinliklere dönüşmüş önemli bir spor dalıdır.

9. Esmerliğin gözü kör olsun

Esmer bir Viking erkeğinin hayatı genelde zehir zıkkım olurdu. Çünkü Vikinglerin güzellik ölçütlerine göre sarışın olmak idealdi. Esmerler çirkin bulunuyordu ve esmer erkeklerin bu sebeple kadınları etkilemeleri için saçlarının rengini açmaları gerekiyordu. Sabun benzeri bir karışımla saçlarının rengini açan esmer erkekler şanslı sayılırken, bunu beceremeyen erkeklerin de saçlarını kazıttığı bilinmekte.

10. Ne Vikingi? Biz Göteburgtepe çocuğuyuz!

İlginç bir şekilde Vikingler kendilerine Viking demezlerdi. Hatta bütün bir Viking birliği de söz konusu değildi. Avrupalılarının Vikingler olarak adlandırdığı topluluklar kendi içlerinde Danimarka, İsveç ve Norveç'te birbirlerine düşman kabilelerden oluşan küçük ülkelerden ibaretti. İskandinavya'da yüzyıllar boyu birlik halinde yaşamamış ve bir bayrak altında birleşmemiş olan Vikingler, farklı kabilelerin bir araya gelip oluşturduğu büyük filolarla Avrupa'ya seferler düzenlerken bir yandan da kendi aralarında savaşmaya da devam ederlerdi. Bu düzensiz yapıları, Avrupalıların istila çağı olarak bilinen dönemde Vikinglerle bir türlü diplomasi iletişimi kuramamasına sebep olmuştur. Aynı anda pek çok kralın dahil olduğu olaylar ve savaşlar, Roma sisteminin hakim olduğu ve temellerini kurduğu Avrupa'yı neye uğradığına şaşırtmıştır. Viking istilasının Avrupa'da kalıcı olamaması ve geri çekilmeleriyle sonuçlanması da yine bu düzensiz yapılarından ileri gelmektedir.