Westeros'a huzur, dirlik getirecek Koalisyon önerileri

Westeros'a huzur, dirlik getirecek Koalisyon önerileri
Westeros'a huzur, dirlik getirecek Koalisyon önerileri
Ülkemiz 7 Haziran Genel Seçimleri sonrası oluşan atmosferde koalisyon önerileriyle çalkalanırken, 5. sezonuna dolu dizgin devam eden Game Of Thrones'ta taht için verilen mücadelelerde Westeros halkının dirlik düzen umutları biraz daha köreliyor. İşte Westeros'u bu çıkmazdan kurtaracak koalisyon önerilerimiz!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

5 sezonda gelinen noktada görüldü ki artık Westeros'ta tek adam iktidarı çare değil. Bir kral ya da kraliçeyle bu olmuyor. Geniş tabanlı hem Kuzey'in hem de Güney'in ihtiyaçlarını karşılayacak, dosta güven düşmana korku salacak bir koalisyon yönetimini hak etmiyor mu Westeros ahalisi? Peki nasıl bir ittifak, nasıl bir koalisyon kurtaracak 5 sezonda tarumar olan gariban milleti? İşte Game Of Thrones'ta dirlik düzeni getirecek koalisyon önerileri...

1. Geleceğe Yatırım

Efendim zaten mevcut yetişkin karakterlerin basiretsiz yönetimlerini gördük. 5 sezonda anca birbirlerini yediler. Bu işi çözerse gelecek kuşaklar çözer. Bir tarafta Güney halkının desteğini alan Kral Tommen, diğer tarafta Kuzey'in hırçın kızı Arya Stark... Yapalım bir kır düğünü evlendirelim bu gençlerimizi. Gelecek çocukların ve gençlerindir. Otursunlar anlaşsınlar cici cici yönetsinler. Tommen'in pısırık karakteri, Arya'nın dominantlığıyla anaerkil bir toplum da oluşur hem.

2. Manevi İttifak

Bir tarafta kendini zor tutan bir Ak Gezenler ordusu, diğer tarafta yüreği iman ateşiyle cayır cayır yanan High Sparrow Hoca Efendi'nin müritleri... Gelsinler bir araya kopacaksa kopsun kıyamet. Körler sağırlar birbirlerini ağırlar hesabı, ülkeyi gül bahçesine çevirmeseler de baskıcı bir rejimle ortalığı derler toparlarlar. Ak Gezenlerin kumandanının ölüleri diriltme özelliğini de hesaba katacak olursak, herkesin sonsuza kadar yaşadığı istikrarın kaçınılmaz olduğu bir koalisyon olur.

3. Grup Zalımlar

Baskı yönetimine bir başka öneri de Boltongillerin ağasıyla Ana Kraliçe Cersei'nin birliği olabilir. İki başlı bir yönetimle ülkeyi Kuzeyden Güneye dirlik altında tutabilirler. Ha geri kalan herkes ölür mü ölür, orası ayrı bir mesele. Ama biz burada dirlik düzen arıyorsak, pekala bu iki şer odağı da zalım zalım yönetirler Westeros'u.

4. Ilımlı Rejim

İkisi de birbirinden oyuncu. İkisi de birbirinden içten pazarlıklı. Anlayacağınız politika için doğmuş ikisi de. Bir tarafta mesleğini şimdi burada anamayacağımız Baelish, diğer tarafta Tyrellgillerin ninesi Olenna teyze, üç halka 25'e bir hükümet kurup güven vermese de dengeli bir koalisyonla pekala ülkeyi dirlik altında tutabilirler. Yalnız şu da var Baelish'in yönetimde olduğu bir Westeros'ta bizi onun ve onun gibilerin elinden kurataracak bir İbrahim Tatlıses'e ihtiyaç duyulabilir.

5. Azınlık Hükümeti

Şu iki güzide ağabeyimizin bir araya geldiği bir koalisyon da pekala Westeros'un derdine derman olabilir. Bir tarafta "Bana dokunmayan bin yaşasın" diyen Doran, diğer tarafta "Ben tek siz hepiniz" diyen Stannis. Elele verirlerse Stannis'in baskın güç, Doran'ın emniyet subabı olduğu bir yönetim biçimi oluşturabilirler. Böyle bir ihtimalde canı yanan da çok olur elbet ama iktidara giden yolda her yol mübahtır.

6. Makul İzdivaç

Şunu da kabul etmek lazım ki Lannister ailesi Westeros'ta nefes aldığı sürece huzuru tahsis etmek hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Lannister ailesini de yok etmek için hem kuzeyden hem güneyden sıkıştırmak olmazsa olmaz bir durum. Böyle bir kumpası kurmak için de en makul olanı kuzeyden ve güneyden birer gencimizi mantık evliliği çerçevesinde bir araya getirmek. Adaylarımız Sansa ve Loras. Sansa zaten 7 kocalı Hürmüz'e dönmüş erkek milletinden yılmış, Loras'ın durumu malum. Anlaşmalı bir evlilik olur formaliteden, güçler birleşir Lannisterlar aradan çıkartılır. Dirlik düzen kurulur.

7. Gönüllerin Koalisyonu

Hani her gönülde bir aslan yatar ya, hem biz izleyicilerin hem de eminiz ki Westeros'taki 7'den 70'e herkesin gönlünden geçen en makul koalisyon yiğidim aslanım Jon Snow ile aslanım kraliçem Daenerys Targaryen arasında oluşacak bir birlikteliktir. Hem birbirlerine de yakışıyor keratalar. Evlenip çoluk çocuğa da karışır bunlar. Ülkeye bir huzur refah gelir. Herkes bir rahatlar. Kafalar da rahat olur. Ejderhaları da artık sirklerde panayırlarda değerlendiririz yapacak bir şey yok.