Wolverine eğer Türkiye'de doğsaydı 12 maddede yaşayacağı hayatın özeti

Wolverine eğer Türkiye'de doğsaydı 12 maddede yaşayacağı hayatın özeti
Wolverine eğer Türkiye'de doğsaydı 12 maddede yaşayacağı hayatın özeti
Ünlü çizgi ve sinema kahramanı Wolverine'in dünyada çok fazla sayıda bir hayran kitlesi bulunmakta. Marvel'ın X-Men serisinin en popüler karakteri olan Wolverine'in Türkiye'de yaşayan gerçek bir şahsiyet olsaydı muhtemelen çok değişik bir hayatı olurdu. İşte size paralel evrende Türkiye'de doğan Wolverine'in hayatı!

Wolverine karakterinin kurgulanan orijinal kimliği James Howlett olarak bilinir. 19. yüzyılda Kanada'nın Alberta bölgesinde John ve Elizabeth'in çocukları olarak dünyaya gelen Howlett, aslında annesi Elizabeth ve onun eski aşığı Thomas Logan'ın çocuğudur. Thomas Logan'ın aşkına eşkıya modunda bir isyanla Elizabeth'i kaçırmak istediği karlı bir Kanada akşamında, James'in mutant özelliklerinin ortaya çıkması ve asıl babası Thomas'ı öldürmesiyle sonuçlanan bir trajediyle başlar Wolverine'in hikayesi... Peki
ya Wolverine Türkiye'de doğsaydı nasıl bir hikayesi olurdu ve hayatı nasıl bir filme konu olurdu? İşte size yerel bir Wolverine hikayesi...

1. Kütük: KarsYurdumuzda Kanada iklimine en yakın coğrafya olarak Kars olacağı için muhtemelen Wolverine, 1890'da doğardı. Çocukluk yıllarında Sarıkamış Harekatı'nın yarattığı etkilerle büyük ihtimalle henüz 14 yaşında Rus askerlerinin sıktığı "moskof kurşunları"ndan kaçarak İç Anadolu'ya ailesiyle birlikte göç ederdi.

2. Mutant özelliğin ortaya çıkışı1919'da genç bir delikanlı olan Wolverine ailesinin yeni ikametgahı olan Samsun'da, 19 Mayıs'ta Atatürk'ün limana çıkışı sırasında orada bulunurdu. Dört bir taraftan düşman işgaliyle sarılan Anadolu'nun düştüğü duruma içlenir, sinirinden öfkesinden sağa sola yumruk savururken, içindeki mutant güçleri keşfeder ve ellerinden çıkan pençeleriyle Kurtuluş Ordusu'na katılarak faydalı olabileceğini düşünürdü.

3. İzmir'de düşman askerini denize döküş3 yıl boyunca o cephe senin bu cephe benim Anadolu'da savaşmadık cephe bırakmayan Wolverine, soluğu 1922 yılında İzmir kıyılarında Yunan askerlerini denize dökerken alırdı. 9 Eylül'de Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkasının bir neferi olarak şehre giren Wolverine, savaş sonrası İstiklal madalyasıyla şereflendirilen gazilerden biri olarak tarihe geçerdi.

4. Wolverine değil Kara Pençe!


Haliyle Wolverine adı da, olaylar Anadolu'da geçtiği için söz konusu olmazdı ve, savaş sırasında çamura, baruta bulanan pençeleriyle Wolverine'e halk arasında Kara Pençe adı takılırdı. Kara Pençe, Kurtuluş Savaşı'nın ardından Cumhuriyet'in kurulmasıyla yeni bir hayata yelken açıp, soluğu fırsatlar şehri İstanbul'da alırdı.

5. Yeni meslek ve tip : AktörlükAtletik vücudu ve karizmasıyla bir anda Yeşilçam'ın dikkatini çekecek olan Kara Pençe, muhtemelen apar topar aksiyon filmlerinin setlerine götürülür ve Türk Sinemasının en büyük efsanelerinden biri olurdu. Her film yüzlerce figüranı doğradığı sahnelerle Kara Murat, Battal Gazi gibi rollerin vazgeçilmez ismi haline dönüşürdü. Ülkemizde de favorileriyle olsun bakışlarıyla olsun, Wolverine tipine en çok yakışıp, Kara Pençe olmanın hakkını Cüneyt Arkın vereceğinden muhtemelen Kara Pençe, Cüneyt Arkın'a benzerdi ve o olurdu.


6. Ölümsüzlüğün keşfiİstanbul'da geçen uzun yılların ardından evlenen ve çoluk çocuğa karışan Kara Pençe'nin muhtemelen, bir türlü yaşlanmadığını fark edince içini bir korku sarardı. İsmet İnönü seçimleri kaybetmiş, Menderes Hükümeti kurulmuş, üstüne darbe olmuş CHP yeniden iktidara gelmiştir ancak Kara Pençe'nin bir tel saçı bile beyazlamamıştır. Bu durum, yaşlanan eşine karşı Kara Pençe'nin ilgisinin azalmasına sebep olur ve kader kurbanı Kara Pençe yeni bir sevgiliye gönlünü kaptırırdı.

7. Yeni hayatEşini aldattığı ortaya çıkan Kara Pençe, evden kapı dışarı edilir ve muhtemelen bir daha çoluk çocuğunun da yüzünü göremezdi. Yeni sevgilisiyle yeni bir hayata başlayan Kara Pençe, hala eli silah tutuyor olması sebebiyle ordu tarafından 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'na da götürülür ve Kıbrıs'a ayak basan Kara Pençe, bölgedeki kahramanlıklarıyla 'mücahit' ilan edilirdi. Bu sırada o görevini yaparken, yeni sevgilisi de onu bir başkasıyla aldatır ve yurda geri dönen Kara Pençe, karşılaştığı tablo karşısında kahrolurdu.

8. TürkücülükYüreğindeki yangınla kendini dağa taşa vuran Kara Pençe, yanık sesiyle dillendirdiği türkülerin bir gazinocu tarafından duyulması sonucu, sahneye çıkması için ikna edilirdi. İlk sahne deneyiminde seyircinin gönlünü fetheden Kara Pençe, Maksim Gazinosu'nun bir numaralı solisti olarak Türk müziğinin yeni sanat güneşi olurdu.

9. DarbeBir yandan müzisyen kişiliğiyle sahneleri yakıp kavuran Kara Pençe, bir yandan da dönemin siyasi akımlarına kendini kaptırıp, mitinglerde meydanlarda siyasi görüşünü savunur eylemlere katılırdı. 12 Eylül sabahı tutuklanmasına yol açacak kadar siyasetin içinde olan Kara Pençe, hapiste geçen yıllarında içeride koğuş ağalığı yapar ve sonunda parmaklıkları büküp özgürlüğüne koşardı. 

10. Apolitik hayatMüzikten de siyasetten de soğuyan Kara Pençe, apolitik bir hayata başlar ve İstanbul'da bir kebapçı dükkanı açarak kendi halinde bir hayat yaşamaya başlardı. Haliyle pençeleriyle kestiği etler ve pençelerine dizdiği kuşbaşı etlerle bir hayli ilgi çeken popüler bir işletmeci olarak da iyi para kazanırdı.

11. Üçüncü bahar

 

İlk eşi ve çocuklarıyla bir türlü arasını düzeltemeyen Kara Pençe, yeni bir aşka yelken açmak için televizyonlardaki kadın programlarına katılır ve kendine uygun bir eş arardı. Programda yaptığı hareketlerle başka programların dikkatini çeker, öncelikle Yeteneksizsiniz Türkiye sonrasında da Survivor gibi yapımlarda büyük ödüle koşan performanslar sergilerdi. En nihayetinde medyatik bir güzelle dünya evine yeniden girer ve geçmişe bir sünger çekerdi. Eşi de muhtemelen Türkan Sultan kıvamında biri olur aşağısı kurtarmazdı.

12. ŞimdiŞimdilerde Kara Pençe, kendisine gelen dizi tekliflerini değerlendiriyor ve sık sık Cihangir'de kameralara yakalanıyor olurdu. Neden yaşlanmadığına dair kendisine sorulan sorulara da "Bana değil Hakan Peker'e sorun" şeklinde cevaplar vererek, Hakan Peker'le olası bir ailevi bağını açığa vuruyor olurdu!