Ya Hak: Okçuluğuyla gönlümüze taht kurmuş 12 kurgusal karakter

Ya Hak: Okçuluğuyla gönlümüze taht kurmuş 12 kurgusal karakter
Ya Hak: Okçuluğuyla gönlümüze taht kurmuş 12 kurgusal karakter
Son dönemde okçuluk bir moda pir moda... İnsanlar yavaş yavaş tüfekten sıkılıp, ok ve yayın dayanılmaz şahsiliğine mi kayıyor artık nedir? İşte bilimkurgularda okçuluğuyla diyarlara nam salmış, gönlümüzdeki haklı tahtlarına oturmuş 12 kurgusal karakter... / Yiğitcan Erdoğan

Ya son zamanlarda bir moda mı oldu okçuluk, nedir? Fantastik edebiyatta yeri her daim bâkiydi; ama artık baya baya bilim-kurgularda; süper kahraman filmlerinde, casus dizilerinde falan da görür olduk. İnsan yavaş yavaş tüfekten sıkılıp, ok ve yayın dayanılmaz şahsiliğine mi kayıyor artık, bilemiyoruz. Ama şundan eminiz, bizim için bir okçuluk listesi yapma zamanı gelmiş artık. Muhtemelen kurgusal tarihin tüm keskin nişancılarını buraya sıkıştıramadık; o yüzden, eğer sizin eklemek istedikleriniz olursa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin!

Bir de ufak bir not, bu listedeki tek kriterimiz karakterin ağırlıklı olarak okçuluğuyla tanınıyor olması. Yani bir iki kere eline tatar yayı alan film karakterleri; cephaneliğinin arasında yay ve ok da bulunan oyun askerleri, hobi olarak evde ok fırlatan edebiyat figürleri falan yok bu listede. Gözünüzü kapattığınızda elinizde oku ve yayıyla gördüğünüz karakterleri ele aldık. Bir de ok yay demişken, tatar yaylarını, ya da diğer ismiyle arbaletleri de dışarıda bırakmayalım dedik. Tamam mı? Anlaştıysak, buyurun!

 

1.       Clint “Hawkeye” BartonClint Barton

Nereden: Marvel Comics, Marvel Cinematic Universe

Silah Tercihi: Genellikle metalden yapılma, türlü türlü farklı okla kullanılabilen bir yay.

Ne Kadar Efektif: Adam bilgisayara bağlanabilen başlıklı okuyla Helicarrier devirdi tek başına. O yüzden baya efektif diyebiliriz.

 

2.       Daryl Dixon

Nereden: The Walking Dead

Silah Tercihi: Arbalet. Bildiğimiz arbalet.

Ne Kadar Efektif: Walking Dead dünyasındaki zombiler sese geldiği için aslında Daryl’ın bulduğu metod en anlamlısı. Gelin görün ki oku zombiye fırlattıktan sonra geri almak her zaman mümkün olmayabiliyor. E oklar da kurşundan az bulundukları için efektiflik kayboluyor biraz.

 

3.       Katniss Everdeen

Nereden: The Hunger Games

Silah Tercihi: İlk iki Açlık Oyunları sırasında Katniss metalik bir yay ve ok kombinasyonu kullandı. Fakat son kitapta District 13’de ona Hawkeye tarzı patlayıcı ve yanıcı başlıklı oklar verdiler.

Ne Kadar Efektif: Daryl gibi ilk iki Açlık Oyunları boyunca ok ve yayın ana avantajı Katniss için sessizce düşmanları indirebilmesiydi. Bu yönde de baya efektif oldu. Sonrasında gelen patlayıcı başlıkla da iki jet uçağı indirdiği için takdirlerimizi kendisine sunuyoruz.

 

4.       Lara Croft

Nereden: Tomb Raider

Silah Tercihi: Çok primitif bir yay.

Ne Kadar Efektif: Lara son oyununda yayını hem avlanmak, hem yerini belli etmeden düşman öldürmek için kullandı. Bu iki şey de onun adada hayatta kalma macerası sırasında ciddi anlamda yardımcı oldular.

 

5.       Legolas Greenleaf

Nereden: The Lord of the Rings

Silah Tercihi: Ağaçtan yapılma bir yay. Zaten Lord of the Rings evreninde başka neyden yapacaksınız allasen?

Ne Kadar Efektif: “That still counts as one!” 

 

6.       Oliver “Green Arrow” Queen

Nereden: DC Comics, Arrow

Silah Tercihi: Bkz: Hawkeye. Bu arada ayıp oldu, zira Green Arrow Hawkeye’dan eskidir. Ne yaparsınız, alfabetik dizdik karakterleri!

Ne Kadar Efektif: Henüz bir Helicarrier indirmiş olmasa da Green Arrow da yıllardır nokta atışlarıyla çok büyük düşmanları dize getirebiliyor. Bir de aynı Hawkeye gibi evreninde bu konunun en büyük ustası olduğu için avantajı büyük.

 

7.       Pit

Nereden: Kid Icarus

Silah Tercihi: Pit’in yayının aynı zamanda çift taraflı bir kılıç olmak gibi bir özelliği de var. Yakın dövüşte avantajı büyük, ama nasıl tutuyor tam emin değiliz.

Ne Kadar Efektif: İşte oyun karakteri olmanın dezavantajı, silahın kendisi yapımcı bölümü ne kadar zorlaştırmak isterse o kadar önemli. Bazı düşman var, bir okta gidiyor, bazısı var on dakika uğraşmak gerekiyor. Yapacak bir şey yok.

 

8.       Robin Hood

Nereden: İngiliz halk hikayeleri.

Silah Tercihi: Yine ağaçtan yapılma bir yay kullanıyor Robin Hood.

Ne Kadar Efektif: Öyle dünyaları falan devirmiyor, fakat Sherwood’un en iyi okçusu ve bunu kanıtlayacak turnuva dereceleri de var!

 

9.       Sylvanas Windrunner

Nereden: World of Warcraft

Silah Tercihi: İşlemeli, şekilli, yer yer metalik yer yer ahşap bir yay. Dilerseniz şuraya gidip yakından bakabilirsiniz.

Ne Kadar Efektif: Valla Sylvanas uzun süredir okçuluk yapmakta, fakat dürüst olayım, spesifik olarak okuyla muhteşem işler başardığı bir enstantane hatırlamıyorum. Onunla dövüşmek istesreniz Black Arrow ve Multi Shot’ıyla sizi zorluyor, ama onun dışında belirleyici bir “cool” anı yok.

 

10.   Turok

Nereden: Turok: Son of Stone

Silah Tercihi: Turok ateşli silahlar da kullanıyor; ama en meşhur silahı tabii ki ağaçtan yapılma bir yay.

Ne Kadar Efektif: Adam dinazorlardan iblislere, zamana hükmeden yarı Tanrılardan makinelere kadar her şeyle savaştı. Demek ki bir bildiği var.

 

11.   Wilhelm Tell

Nereden: İsviçre halk hikayeleri

Silah Tercihi: Arbalet.

Ne Kadar Efektif: Adam arbaletle oğlunun kafasındaki bir elmayı ikiye ayırabiliyor. Hawkeye anca Helicarrier düşürürken, Tell okuyla komple bir hükümet düşürüyor. O yüzden efektiflik seviyesi çok yüksek!

 

12.   Yondu

Nereden: Guardians of the Galaxy

Silah Tercihi: Ok. Yayı yok. Sadece ok. Islıkla kontrol edilebilen bir ok.

Ne Kadar Efektif: O ıslığı son duyan adamlara (ve uzay gemisine) bir sorun isterseniz.