Yancılara oralet: Oyun dünyasının en unutulmaz 9 "sidekick" karakteri

Yancılara oralet: Oyun dünyasının en unutulmaz 9 "sidekick" karakteri
Yancılara oralet: Oyun dünyasının en unutulmaz 9 "sidekick" karakteri
Sidekick dediğimiz karakterler olmadan, ana karakter olur mu? Olmaz. Robin olmasa Batman'in hâli niceydi mesela? / Yiğitcan Erdoğan

Kahraman odaklı hikayelerin vazgeçilmezidir yancı karakterler. İş çok ciddiye bağladığında espriler onlardan patlar. Kahraman zora düştüğünde ipi çözen onlardır. Her şey çok karanlık gözüktüğünde, ufak bir aydınlık saçarlar; kahramanın dayandığı değnek olurlar, korumacı duvar olurlar. O yancı karakterlerin yeri bir başkadır yani.

Oyun dünyasında ise başka anlamlara sahiplerdir. Çoğunlukla oyunun anlatılması görevini üstlenirler. Görevleri bize aktaran onlardır, ilk tutorial’ları onlar verirler. Bir gün çok tutarsa kendi oyunlarına da kavuşma ihtimalleri hep vardır, ama yerleri genelde kahramanlarının yanıdır. Oyunun sizinle konuştuğu kanaldır sidekick karakterler, bazen korumanız gereken çıraklar olurlar, bazen de kulağınızın içinde her adımınızı belirleyen yardımcılar.

Biz de onları onore edelim dedik. Şimdiden söyleyelim, hayvanları buraya almadık. O yüzden, Epona, Agro, Dogmeat gibi unutulmaz karakterler şimdilik başka bir listenin konusu olsunlar. Bir de sayıyı 9 olarak belirledik, yani illa ki atladıklarımız olacaktır. Varsa, onları da siz doldurun olur mu? Buyurun!

1. Clank

radikal

Pek çok oyun karakterinin yancısı olur, ama bu yancıların neredeyse hiçbiri adını kapağa yazdırmayı başaramamıştır. Clank bu konuda bir istisna. Ratchet’ın robot yancısı Clank, arkadaşıyla birlikte tonla maceralara atıldı, her birinin altına da imzasını koydu. Serinin ismi hiçbir zaman “Ratchet” olarak anılmadı, “Ratchet & Clank”‘ti daima. Onu kıymetli yapan şey, hem şirinlik faktörü, hem de sağlam yazılmış ve Ratchet ile güzel uyum sağlayan karakteriydi elbette.

2. Claptrap

radikal

Dürüst olayım mı? Claptrap’i bizzat deneyimlediğimi söyleyemeyeceğim. Hayatımda hiç Borderlands oynamadım, o yüzden Claptrap’in listeye girmiş olmasını iki şeye bağlayabiliriz: Birincisi, etrafımda kendisini öven insanların överken sergiledikleri heyecan; ikincisi de hakkında izlediğim videolar ve okuduğum diyaloglarda bana verdiği kesif HK-47 tadı. Bir şey HK-47’ye ucundan benziyor, bu denli de övülüyorsa, listeye girmesinde bence bir beis yok.

3. Cortana

radikal

Bu “yancı” ablamız, Halo oynayan genç dimağların libido dolu hayal güçlerinde öyle bir yer etti; Halo’nun marka değeri içerisinde kendisine öylesine kocaman bir yer buldu ki, bugün Microsoft Windows sistemleri için geliştirdiği dijital asistanına Cortana adını koymuş vaziyette. Düşünün yani, kadın bir sidekick olarak sadece ana karakterin namına göz dikmekle kalmamış, janrını aşmış, başka dünyalara girmiş. Bir sidekick daha ne yapsın?

4. Daxter

radikal

Ne yalan söyleyeyim, Daxter’ı ben bir yan karakter olarak değil, bir ana karakter olarak tanıyorum. Evet, biliyorum, PS2’deki Jak & Daxter serisinde yıllarca bir yancı karakter olarak görevini başarıyla ifa etti ve zaten bu listeye girmesinin sebebi o. Ama benim onla tanışmam PSP’deki muazzam Daxter oyunuyla oldu. Kim ne derse desin, PSP’nin en iyi oyunlarından biriydi Daxter. Hele o Matrix sahneleri bugün hâlâ aklımdadır.

5. Elizabeth

radikal

Elizabeth’e yancı derken içim yanıyor aslında. Neresinden bakarsanız bakın, BioShock Infinite’in ana karakteri Booker değil, kendisi aslında. Ne de olsa hikaye onun başına geliyor, Booker onun hareketlerini takip ediyor. Ama yine de işlev olarak bir sidekick işte. Zaten de o yüzden listede ya. İşlevsel baktığınızda size mühimmat sağlayan, arada portal açan bir yancı; ama yazım ve hikaye açısından bir ana karakter kadar dolu dolu…

6. Ellie

radikal

Al Elizabeth’i vur Ellie’ye. Zaten kuvvetle muhtemel isimleri de aynı bu ikisinin. The Last of Us’ın parıldıyor olmasının sebebiydi Ellie. Onun Joel ile kurduğu ilişki, sadece bir baba – kız ilişkisi değil, daha da fazlasıydı. Onu hem korumak istiyordunuz, hem de ona saygı duymadan edemiyordunuz bir yerde. Çünkü o kadar kendi başına bir karakterdi ki Ellie… Burada Ashley Johnson’a da bir selam çakmak gerek muhakkak, zira Ellie’yi Ellie yapan şey de onun performansıydı.

7. Garrus

radikal

Garrus tam bir bro’dur. Hatta oyun dünyasının en iyi bro’sudur muhtemelen. Mass Effect serisi boyunca sağ kolunuz olur. Sizi hiç hayal kırıklığına uğratmaz. Hiç yarı yolda bırakmaz. Ona daima güvenebileceğinizi bilirsiniz. Bazen kinayeli bir yorumla ortamı aydınlatır, bazen de kelimelere gerek olmadığında silahını çıkartır, kurşun saydırır düşmanlarınıza. Garrus Vakarian oyun tarihinin en sağlam bro’su, kardeşi, yoldaşı, sırdaşıdır; tartışma götürmez!

8. Luigi

radikal

Geldik oyun yancılarının kralına. Düşünsenize Luigi’nin dramını? Oyun dünyasının en popüler karakterinin kardeşi olmak nasıl bir trajedidir? Yancıların kralısın resmen, masada köşe tarafta oturmaktan kaburgan yamulmuş, oralet içmekten için turunç renge bürünmüş bir yancısın artık sen. Adına oyun moyun yapılıyor ama hikâye, sen daima Mario’nun ötekisi olacaksın. Şimdi istersen ağlama Luigi’nin hâline. Yazıktır be!

9. Wheatley

radikal

Buraya aslında Weighted Companion Cube’ü de almayı düşündük. Ama sonra, sadece mahalle baskısına yenilmekte olduğumuzu fark ettik; zira Weighted Companion Cube herkesin dillendirdiği ortak bir espriden fazlası değildi. Ama Wheatley? Wheatley Stephen Merchant’ın ve Portal yazarlarının roket katkısıyla bambaşka bir yerde. Bir gün oyun dünyasının en komik karakterleri yaparsak (ki yapalım, güzel fikirmiş!) Wheatley’yi en üst sıralara koyarız yani, öyle…