Yeni başlayanlar için 10 efsanesiyle, devrimin notası: Latin Müzik!

Yeni başlayanlar için 10 efsanesiyle, devrimin notası: Latin Müzik!
Yeni başlayanlar için 10 efsanesiyle, devrimin notası: Latin Müzik!
Latin müzik, dünyada benzeri ancak Balkanlarda görülebilecek türde bir sentez müzik türü olarak yıllardır sevenlerini peşinden sürükleyen çok özel bir akım. Daha önce kulak verdiniz mi bilmiyoruz ama yeni kuşak devrimin notalarını Latin müzikte bulmuştur... İşte size 10 efsanesiyle, devrimin notası: Latin Müzik!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Latin Amerika dünyayı sadece mutfaklarımıza soktuğu domates, mısır, patates gibi gıdalarla değil, ruhumuzun da ihtiyacı olduğu bir gıdayla; müzikle besleyen zengin bir kıta. 16. yüzyılda bölgede başlayan İspanyol ve Portekiz egemenliğiyle birlikte şekillenen ve çağlar içerisinde günümüzdeki halini alan Latin müzik, bugün dünyadaki belli başlı müzik kültürleri arasında yer alıyor. Sizler için Latin müziğin 10 efsanesini bir araya getirdik.

1. Celia Cruz

Küba'nın salsa kraliçesi 3 Grammy, 4 Latin Grammy ödüllü gerçek bir efsane. 2003'te kansere yenik düşen eşsiz bir sese sahip olan Cruz'un tam 23 altın albümü vardı.

2. Selena Quintanilla

Babasının kurduğu Selena y Los Dinos adlı aile müzik grubuyla sesini dünyaya duyuran Teksas doğumlu yıldız, ilk büyük çıkışını 1989'da yapmıştı. 1995'te 60.000 kişilik Houston konseriyle hafızalara kazınan Selena, Tejano türü Latin Müziğinin en önemli genç temsilcilerindendi. 23 yaşında bir cinayete kurban giden Selena, 90 milyonun üstünde bir albüm satışıyla döneminin tartışmasız efsanelerindendi. Trajik olan Selena'nın katilinin onun hayran kulübüne başkanlık eden Yolanda Saldívar olmasıydı.

3. Tito Puente

Harlem doğumlu Puente, 50 yıllık müzik kariyerinde 6 Grammy kazanmış ve Mambo Diablo performansıyla En İyi Latin Performansı ödülüne layık görülmüş bir efsane. Grammy yaşam boyu başarı ödülünü de arşivinde bulunduran Puente, Mambo Kralı olarak anılıyordu. 2000 yılında hayatını yitirdi.

4. Daddy Yankee

Porto Riko'nun son dönemde dünya müziğine kazandırdığı ve kendine has bir çizgisi olan Daddy Yankee, Hip-Hop ve Reggae dahil pek çok müzik türünü Latin müzikle buluşturuyor. Günümüzde pek çok dünya yıldızıyla düet çalışmaları yapan Yankee son dönemlerin başarılı Latin yıldızları arasında.

5. Gloria Estefan

Küba Havana doğumlu Estefan, çoğu kişi için bir Latin müzik ikonu. Defalarca Grammy ödülü alan Estafan, sıcak Latin şarkılarının leydisi olarak tanınıyor.

6. Shakira

Onun için söyleyecek çok fazla bir şey yok. Kariyerini yeni nesil olarak baştan sona ezbere biliyor gibiyiz. Ortadoğu ezgileriyle Latin Müziğini harmanlayan bir başlangıç yapan Shakira günümüzde çok daha uluslararası müziğe yönelmiş durumda. 70 milyonluk albüm satışıyla efsaneler arasında yer alan Shakira'nın kendisine has ses tonu onu her zaman özel kılıyor.

7. Los Tigres del Norte

1960'larda doğan efsane grup, 32 milyondan fazla albüm satışıyla Meksika müziğini dünyaya tanıtan, Latin dünyasının ustaları olarak görülüyor.

8. Carlos Santana

Meksika'nın yetiştirdiği bir başka efsane olan Santana, özellikle 2000 yılındaki rock tarzına yaklaşan Latin müziği açılımıyla Michael Jackson'a ait olan Grammy ödülü rekorunu kıran bir sanatçı. Santana dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olarak da anılıyor.

9. Juan Luis Guerra

12 Grammy ve 30 milyondan fazla albüm satışıyla kalplerimizi eriten efsane Guerra, özellikle La Llave de mi Corazon albümüyle tanınır. Pablo Neruda'nın şiirlerini anımsatan şarkı sözleriyle efsaneleşen Guerra, Dominik cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri.

10. Buena Vista Social Club

Küba'da 1940'larda müzisyenlerin performanslarını sergilediği, bir müzik ve dans kulübü olan BVSC 50 yıl aradan sonra bu sefer bir müzik grubu olarak ortaya çıktı. Kübalı müzisyen Juan de Marcos ve Amerikan gitarist Ry Cooder'ın, bu derneğin popüler olduğu dönemlerde çalışmış müzisyenlerle birlikte çalışma fikriyle oluşan BVSC öncelerde Havana Derneği olarak anılıyordu. Bir anda uluslararası bir başarı hikayesine dönüşen BVSC yaşadığımız dönemin en değerli LAtin müzik dağarcığını oluşturuyor.

Buena Vista Social Club, 26 Haziran Cuma akşamı NN Kültür Sanat'ın etkinliği çerçevesinde Harbiye Cemil Topuzlu'da Adios konserleri kapsamında İstanbullu dinleyicilerine veda edecek. Bu eşsiz fırsatı kaçırmamanız için son iki gün!