Yılbaşını evde geçireceklerin izleyebileceği 10 Noel temalı film

Yılbaşını evde geçireceklerin izleyebileceği 10 Noel temalı film
Yılbaşını evde geçireceklerin izleyebileceği 10 Noel temalı film
Ailenizle, arkadaşlarınızla veya sevgilinizle yılbaşı gecesini evde geçirmeyi planlıyorsanız bu film önerilerini dikkate alın ve okumadan geçmeyin.
Haber: OĞUZ KAYIR / Arşivi

Yılbaşında herkes çılgıncasına partileyecek diye bir kaide yok. 31 Aralık gecesini aileniz ve arkadaşlarınızla bu yılbaşını evde geçirecekseniz, film izlemek de güzelce vakit geçirmenizi sağlayabilir. Yılbaşı gecesinin ilerleyen saatlerinde izlenince daha da anlam kazanan filmler listemize buyurun…

1. Love Actually (2003)

Aşktan kaçamazsınız! İster dünyaca ünlü bir rock yıldızı olun isterseniz önemi bir yönetici… Aşk elbet sizin de kapınızı çalacaktır. Film, Londra’da, Noel’den 2 ay önce birçok farklı insanın hayatını ve aşklarını anlatıyor. Filmin kadrosunda Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Bill Nighy ve Hugh Grant gibi ünlü isimler yer alıyor. ‘Aşk her yerde’, usta oyuncu kadrosuyla ve başarılı performanslarıyla yılbaşında izlenmesi gereken klasikler arasında.

2. Home Alone (1990)

Chris Columbus’un yönetmenliğini yaptığı ‘Evde Tek Başına’ serisinin ilk filmi, ailenizle izlemek için müthiş bir komedi filmi. Yaramaz bir çocuk olan Kevin (Macaulay Culkin) ailesi tarafından cezalandırılır ve geceyi çatı katında uyuyarak geçirir. Ertesi sabah ailesi tatile gittiğinde onu unuttuklarını fark eder. İlk başta korkan Kevin daha sonra bu durumun tadını çıkarır. Ta ki evlerine iki hırsız girene kadar.

3. The Nightmare Before Christmas (1993)

Eğer farklı tatlar arıyorsanız, bu film tam size göre. Çünkü Henry Selick ve Tim Burton ikilisi hem animasyonun hem de müzikalin gücünü kullanarak unutulmayacak bir film keyfi sunuyor. Cadılar Bayramı kentinin ünlü korkutma üstadı Jack Sellington, hayatında bir değişiklik arar. Tam da bu sırada Noel hazırlıkları yapan bir yere gider. Korkutmanın değil sevginin hakim olduğu yerden çok etkilenen Jack, kendi kentinde de Noel hazırlıkları yapmaya başlar. Besteci Danny Elfman Jack Sellington’ı, Catherine O’Hara ise sevgilisi Sally karakterini seslendirdiği film Oscar adayı olmuştur.

4. The Santa Clause (1994)

Scott Calvin (Tim Allen) yolda giderken bir kazaya tanık olur. Kazayı geçiren kişi Noel Babadır. Noel vaktine dek bütün hediyelerini dağıtmak zorunda olan Noel Baba’nın ayakta durması bile imkansızdır. Bu yüzden bütün işler Scott’a kalır. Görevi istemeyerek kabul etmek zorunda kalan Scott, kısa süre sonra keyif almaya başlar. John Pasquin’in yönettiği film, 2006 yılında tamamlanan üç filmlik serinin ilk yapıtıdır.

5. New Year’s Eve (2011)

‘Sevgililer Günü’ filminden sonra büyük bir ilgiyle izlenen ‘Yılbaşı Gecesi’, New York’ta yaşayan birçok yalnız insanın kesişmeli hayatlarını anlatıyor. Yönetmenliğini Garry Marshall’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Halle Berry, Hilary Swank, Jessica Biel, Abigail Breslin, Hector Elizondo, Robert De Niro ve Seth Meyers gibi isimler yer alıyor.

6. How The Grinch Stole Christmas (2000)

Usta komedyen Jim Carrey’nin akıllardan silinmeyecek bir performansa imza attığı film, The Grinch adlı yaratığın Noel macerasını anlatıyor. Dr. Seuss’un romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Ron Howard üstlenmiştir. Film, En iyi Makyaj dalında Oscar kazanmıştır.

7. The Polar Express (2004)

Geçirdiği Noel nedeniyle Noel Babaya inancı kalmayan küçük bir çocuk, hiç bilmediği yollara giden, gizemli bir trene biner. Bu tren onu Kuzey Kutbuna, Noel babanın yaşadığı yere götürür. Yönetmen koltuğunda ‘Back to the Future’ serisinin ünlü yönetmeni Robert Zemeckis bulunuyor. Tom Hanks, Nona Gaye ve Josh Hutcherson filmde seslendirme yapan isimler arasındadır. Çocukların mutlaka izlemesi gereken filmlerden olan ‘Kutup Ekspresi’, Chris Van Allsburg’un aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

8. Joyeux Noel (2005)

Yıl 1914. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. Ancak Noel gecesi batı cephelerinin birinde sessizce bir ateşkes ilan edilir. Müziğin gücüyle ilan edilen bu küçük ateşkes ülkeler arasında hiç hoş karşılanmaz. Christian Carion’un yazıp yönettiği film, Oscar’da ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde yarışmıştır. Hem tarihi hem de bağımsız bir film arıyorsanız bu filmi izlemenizi öneririm.

9. The Shop Around The Corner (1940)

Alfred Kralik (James Stewart), Budapeşte’de bir mağazada 10 yıldan beri çalışan bir adamdır ve mektuplaştığı bir kız vardır. Aynı mağazada çalışan ve hiç geçinemediği Klara’nın da aynı Alfred gibi mektuplaştığı birisi vardır. Günlük hayatta birbirinden hiç hoşlanmayan bu iki genç birbirleriyle yazıştıklarından farkında değildirler. Margaret Sullivan ve James Stewart’ın başarılı performansları ve tatlı diyaloglarıyla hiç sıkılmadan izlenen film, sevgililer için harika bir romantik komedi.

10. Elf (2003)

Klasik bir yılbaşı filmi olan ‘Elf’, Buddy isminde esasında bir insan olan ama kendini elf sanan adamın hikayesini anlatır. Babasını bulmak için New York’a gider. New York ona bir baba, anne ve kız kardeş kazandırır. Ancak bu ailenin Noel’e olan inancının düşük olması onu çok şaşırtır. Saturday Night Live’in yıldızı Will Ferrell, Buddy rolünü canlandırmıştır. James Caan, Mary Steenburgen, Amy Sedaris ve Zooey Deschanel ise ayrıca kadroda yer alan isimler.