Yurdum insanı hafta sonu kahvaltılarının kralını seçti!

Yurdum insanı hafta sonu kahvaltılarının kralını seçti!
Yurdum insanı hafta sonu kahvaltılarının kralını seçti!
Haftasonunun gelmesini en başta şöyle uzun ve güzel bir kahvaltı edebilmek için iple çekenlerden misiniz? Öyleyse yalnız değilsiniz. Gün, iş/okul saatlerinin, erken kalkma zorunluluklarının bizden çaldığı keyfimize kavuşma günüdür. Peki bu günün kralı kim? Poltio sizin için araştırdı ve öğrendi!

Türkiye ’de kahvaltıya dünyanın pek çok yerine göre fazlaca önem veriyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Poltio.com’da en sevdiğiniz öğün sorusunu oylayan 11 bin kişinin eğilimi de bu bilgiyi onaylıyor. Buna göre yüzde 36 ile en sevilen öğün kahvaltı çıkıyor. Ancak haftaiçlerinde bu keyfimize yeterince vakit ayıramıyoruz. Daha fazla uyuyabilmek uğruna kahvaltıdan feragat edenlerin oranı yüzde 72.

Beş gün boyunca simitle, poğaça ile geçiştirilen kahvaltıların yerini ise haftasonu destansı sofraların almasını istiyoruz. Peki nereye gidilecek? Dertlenme cumadan başlıyor. Plazalarda, ofislerde mesainin sonuna doğru iş güç duruyor, herkes mekan sitelerinde haldır haldır yeni, popüler, uygun fiyatlı, lezzeti onaylı kahvaltı mekanları arıyor. Yine Poltio’dan öğrendiğimize göre yüzde 79 kahvaltı için deniz manzaralı bir yer istiyor. İstanbul ’da haftasonunda tüm Boğaz hattında trafiğin tıkalı olması da böylece açıklanıyor. Popüler cadde ya da sokakları tercih edenler ise yüzde 21’de kalıyor.

Kahvaltı tercihimiz ise her zaman yerelden yana. Amerikalılar’ın pankeki, Fransızlar’ın kruvasanı, İngilizlerin yumurtası, sosisi o kadar ilgimizi çekmiyor. Dünya mutfakları alternatifleri sunulsa da yüzde 84 kahvaltı tercihinin Türk kahvaltısından yana olduğunu söylüyor.

Kahvaltı masasının favorisinin ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Masanın olmazsa olmazsı nedir? 14 binden fazla kişinin katıldığı anketin sonucuna göre yanıt beyaz peynir. Yüzde 39 diğer tüm kahvaltılıklar bir yana beyaz peynir bir yana diyor. Onu yumurta ve salam takip ediyor. Yalnız sevgili anneler, bu istatistikten pek memnun olmayabilir. O kadar emek harcanarak yapılmış reçeller masada pek de rağbet görmüyor. Reçeli olmazsa olmazı seçen sadece yüzde 2.

Hafta sonu kahvaltısına o kadar methiyeler düzmüş olsak da pazartesi kapıda bizi bekler. İşte, okulda, yolda yapacağız kahvaltılarımızı. Orası ayrı bir mücadele alanı ve o alanın da kendine has kahramanları var. Peki o zaman söyleyin bakalım hafta içi kahvaltılarının kralı kim?