Yurdum insanı tercihini yaptı: Anne tarafı!

Yurdum insanı tercihini yaptı: Anne tarafı!
Yurdum insanı tercihini yaptı: Anne tarafı!
Babalar alınmasın. Anneler böbürlenmesin. Poltio, aile ilişkilerinin sıkıntılı defterini açıyoruz. Şimdiden uyarmış olalım bu yazıyı anneniz, babanız okuyup da size yüklenirlerse sorumluluk kabul etmiyoruz. Kavgaya hazır olun.

Kalabalık bir ailede büyüdüyseniz bu yazı sizin için yüksek dozda gerçeklik içermektedir. İddiamız şu: Anne tarafından akrabalarımızı, baba tarafı akrabalarımızdan daha çok seviyoruz. Nereden mi biliyoruz? Öncelikle yazarınız (adı bizde saklı) kendinden biliyor. Anane evinde hızla geçen, babane evinde sonu gelmeyen uzun yaz tatillerini hatırlıyor. Hadi onu geçelim, elimizde 9.200 kişilik dev anket var. www.poltio.com’da “Hangi tarafı daha çok seversiniz; anne tarafı ile mi daha iyi anlaşırsınız, baba tarafı ile mi?” diye sorulmuş. 9.200 kişinin %69’u anne tarafı diye yanıt vermiş. Kazanan: anne tarafı!

Anlayacağınız anane köftesi, babane tavuğunu ezmiş. Sevgililer ilk olarak halalarla değil, teyzeler ile tanıştırılmış. Dertli meseleler dayılar ile konuşulmuş, amcalara “bir şey yok ya, yorgunum biraz belki ondan” denmiş. Kaybeden: baba tarafı!

Ortalığı yeterince karıştırmamış; aile, akraba ilişkilerinizi henüz yeterince alt üst edemediysek bir de dededen kalma malı mülkü kimin yediğini soralım. Henüz satıp savurmadıysa bile potansiyelini taşıyan biri mutlaka var o ailede. Söyleyin bakalım, dayı mı enişte mi?