Yurdum insanı tercihini yaptı: Menemene soğan konur mu?

Yurdum insanı tercihini yaptı: Menemene soğan konur mu?
Yurdum insanı tercihini yaptı: Menemene soğan konur mu?
Yemek konusunda hassas insanlardan oluşan bir nüfusa sahip olan Türkiye'de çok çeşitli mutfak kültürlerini bir arada görmek mümkün. Ancak çok basit yemeklerde bile henüz üstünde uzlaşamadığımız tarifler var. Poltio, işin temeline indi ve 4 kritik soruyla yurdum insanının tercihlerini ortaya çıkarttı.

Hangi yemeğin hangi yağla yapılacağını, hangi baharatın kaç ölçek konulacağını bir kenara bırakın. Çok daha ciddi sorunlarımız var! Menemene soğan, köfte harcına maydanoz konur mu? Turşu suyunun iyisinin limonla mı sirkeyle mi yapılacağı tartışmasını beyaz perdeye bile taşıyan bir millet olarak, en zor uzlaştığımız konulardan biri yemeklere neyin katılıp katılmayacağı...

Yurdumuz insanı mutfakta zor uzlaşan bir karaktere sahip. Kimisi etli dolmaya et katılmaz bile diyebilirken, kimisi pişmiş aşa su katılmaz diyecek kadar gelenekçi olabiliyor. Ancak neredeyse çoğu yemekte standart bir tarifi yakalamak mümkün değil. Yağda yumurtanın bile yapılırken "Sarısı patlatılır mı patlatılmaz mı" tartışması neredeyse 3000 yıldır hala bir sonuca bağlanabilmiş değil. Hal böyleyken en azından çoğunluğun sesine kulak vermek belki de en iyisidir. Güzel haber şu ki; menemen, köfte, yaprak sarma ve balık konusunda Poltio bazı verilere ulaştı...

 

Önce bir www.poltio.com 'da halkımızın oy verdiği soruların sonuçlarına infografi üstünde bir bakalım:

Menemene soğan konur mu? sorusuna oy veren 23.492 kişi belirgin bir şekilde menemenin soğansız olmayacağını ortaya çıkartmış.

Köfte harcına maydonoz konur mu? sorusuna oy veren 9698 kişi ise net bir uzlaşma sağlayabilmiş değil gibi. Siz yine de maydanoz koyun, kafalar karışmasın.

Yaprak sarmaya kuş üzümü konur mu? sorusunu ise 5621 kişi yanıtlamış ve halk kuş üzümüne olan tepkisini net bir şekilde hissettirmiş. Kuş üzümüne karşıyız...

Ve son olarak Balığa limon sıkılır mı? sorusuna halk neredeyse tek vucut olarak "Evet" demiş, hayır diyen %28'lik kesimin damak zevkinden şüphe duymamak elde değil...


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Beyaz

  ,

  kuş

  ,

  şüphe

  ,

  oy

  ,

  Poltio

  http://www.radikal.com.tr/140965214096523

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Izgara balık...limon ....Balçovalı - user928332

  Izgara balığa limon sıkılmaz. Ancak, zeytinyağı limon karışımı çırpılarak yapılan sos kullanılır.Bu sos balığa lezzet katar.

  halk oyuyla tercih anlaşılır, kural değil. - drozer

  Bu araştırmada yöntem hatası var. Halk oyuyla ancak soğanlı menemen tercih ediliyor mu, edilmiyor mu sorusuna cevap bulunur. Daha çarpıcı bir örnekle, belki daha iyi anlaşılır. Türkiye'de halkın % 65'i evrim teorisinin yanlış olduğunu düşünüyor, doğru olduğunu düşünenlerin yüzdesi % 26. Bundan evrim teorisinin yanlış olduğu sonucu çıkmaz. Eğer menemene soğan konur konmaz mı öğrenmek istiyorsanız, bu işin uzmanlarına, Mengen'deki hocalara vb. sormanız gerekir. Bu vesileyle ben de bir soru sorayım. Menemene peynir konur mu, konmaz mı? :)

  BU NE BİÇİM ARAŞTIRMA BÖYLE? - ARAGORA

  Izgara Köfteye asla maydanoz KONMAAAAZ...Dalgayı bırakın ..Doğru dürüst aşçılara sorun..elli çeşit köfte yapılır..Bunlardan az bir kısmına maydanoz konur.hatta yumurta da konur.Ama IZGARA KÖFTEYE KONMAZ..