Zarflara sığmayıp taşan oy pusulasına sosyal medyadan çözüm: Origami öğrenmek

Zarflara sığmayıp taşan oy pusulasına sosyal medyadan çözüm: Origami öğrenmek
Zarflara sığmayıp taşan oy pusulasına sosyal medyadan çözüm: Origami öğrenmek
7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde partiler, adaylar ve seçim barajı kadar konuşulan bir başka konu daha vardı; oy pusulasının büyüklüğü. Verilen zarfa pusulayı sığdırmakta zorluk çeken seçmenlerin Twitter'daki ortak görüşü çözümün origamide olabileceği.

7 Haziran 2015 günü sandık başına giden Türkiye ’nin, partiler, liderler ve seçim barajından başka konuştuğu şeyler de vardı. Oy ve Ötesi’nin oy güvenliği için gösterdiği hummalı çalışma gerek sosyal medyada, gerekse sonuçlar açıklanmaya başladıktan sonra televizyon programlarında sık sık övüldü örneğin. Seçim sürerken bazı okulların çevresinde ve bahçelerinde plakasız araçlar dikkat çekti, konuyla ilgili şikayetlerde bulunuldu. Fakat dün gün boyunca sosyal medyada konuşulan bir başka şey daha vardı ki, okuyan herkese ‘Ay sahiden öyleydi ya’ dedirtti; boyutuyla bize bir piknik örtüsünü, plaj havlusunu anımsatan oy pusulası.

Bu seçimde oy pusulasında 20 siyasi parti vardı. Siyasi partilerin altına bağımsız adayların bölümleri yerleştirildiğinden, bazı seçmenler tercih yaparlarken kafa karışıklığı yaşadı. Parti yerine yanlışlıkla bağımsız aday tercih edenlerden tutun, bağımsız adaya mührü bastığını fark edip, üstüne bir de siyasi parti tercihi yapınca oyu geçersiz sayılan pek çok seçmenin durumu gün boyunca konuşuldu.

Bu ikisi kadar trajik olmayan durum ise seçmenin pusulayı zarfa sığdırmaya çalışırken çektiği çileydi. 20 siyasi partinin yan yana konumlandırılmasıyla bir metreden fazla bir uzunluğa ulaşan pusula, bir de bağımsız adayların eklenmesiyle genişleyince verilen zarflar pusulalar için hayli küçük kaldı. Mührü dağıtmadan pusulayı düzgünce zarfa sığdıranlar kendileriyle gurur duymakta haklı; konudan mustarip olan diğer seçmenlerin paylaşmak isteyebileceği tweetler ise burada:

Burası biraz serinledi mi sanki?

 

Halbuki tek derdimiz 'Evet'i veya 'Tercih'i taşırmadan basmak olmalıydı...

 

Bakın bu işe yarayabilir, not alalım:

Battaniye mi o? Yok yok, perde galiba.

Oy kullandıktan sonra pusulaya sarılıp uyuma keyfi. Olamaz mı?

Bakın tekrarlıyoruz, origami öğrenmek şart.

"Önüne gelen açıyor, durduramıyoruz."

Oy pusulasını katlarken geçmişiyle yüzleşenler de var, yok değil.

 

 


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Türkiye

  ,

  Aday

  ,

  Parti

  ,

  sosyal

  ,

  siyasi

  ,

  perde

  ,

  oy

  ,

  7 Haziran

  ,

  2015