2015 Kadir gecesi ne zaman olacak?

2015 Kadir gecesi ne zaman olacak?
2015 Kadir gecesi ne zaman olacak?
Ramazan ayının sona ermesine az kaldı. Bu ayın önemli anlarından biri olan Kadir Gecesi ise yaklaşıyor. Filtre, oruç ve Teravih Namazı ibadetlerini gerçekleştiren Müslümanlar 2015 Kadir Gecesi'ni hangi gün geçirecek ve neler yapacak? Cevaplar haberimizde...

Kur’an’ın vahiy yoluyla Hz.Muhammed’e gönderildiği gece olan Kadir Gecesi, Müslümanlar için manevi değeri oldukça yüksek bir gecedir. Biz de bu sene 13 Temmuz Pazartesi gününe denk gelecek olan Kadir Gecesi’nin önemini, bu özel gecede yapılacak ibadetler ve duaları bir araya topladık.

Kadir Gecesi’nin önemi

Kur’an-ı Kerim’in 97’inci suresi olan Kadir Suresi’nde bu gecenin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğu şöyle anlatılıyor:

“Biz o (Kur'ân’ı) Kadir Gecesi'nde indirdik.  Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Bu gece bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.”

Hz.Muhammed ise bu gecenin önemi hakkında şunu söylemiştir:

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

Kadir Gecesi ibadetleri nelerdir?

Fazileti oldukça fazla olan bu geceye özel çeşitli ibadetler yapılmaktadır. Kimi Müslümanlar Ramazan ayı içinde 10 günlük “İtikâf” adı verilen bir arınma dönemine giriyor. Bu dönemi kendileriyle yalnız kalıp, ibadet yaparak geçiriyorlar. Kadir gecesinin yer aldığı süreyi de kapsayan bu dönem, bu gecenin ne kadar mühim olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Müslümanların Kadir Gecesi’nde yapması gerekenler ise; kılabildiği kadar namaz kılmak ve Kur’an’da yer alan Kadir Suresi’ni okumaktır. İsteyenler Hacet ya da Tespih namazlarını kılabilir.

Kadir Gecesi okunacak dualar neler?

Kadir Gecesi’nde dua okumak sünnet olarak görülür. Hz.Muhammed’in bu gece için okumayı tavsiye ettiği dua şudur:

“Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.”

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  sünnet

  ,

  Gece

  ,

  Namaz

  ,

  Melek

  ,

  ruh

  ,