Ramazan'da ağız kokusu nasıl giderilir?

Ramazan'da ağız kokusu nasıl giderilir?
Ramazan'da ağız kokusu nasıl giderilir?
Ramazan ayında oruç tutanların çoğu ağız kokusundan çekiniyor. Çalışma hayatı ve sosyal çevreleri nedeniyle pek çok kişi konuşmaktan bile uzak kalabiliyor. "Ramazan'da ağız kokusunu nasıl giderebilirim?" diye kara kara düşünenler için Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi Diş Hekimi Aysun Dorman önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Ramazan ’da oruç tutulması nedeniyle ağız ve diş bakımı daha çok önem gerektiriyor. Ülkemizde, ağız bakımı konusundaki dikkatsizlik öğün azlığı nedeniyle Ramazan aylarında daha çok artıyor. Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi Diş Hekimi Aysun Dorman bu aylarda ağız sağlığını korumak adına yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

SU TÜKETİMİ SON DERECE ÖNEMLİ

Diş Hekimi Aysun Dorman iftar ile sahur arasında yeterli su tüketiminin son derece önemli olduğunu vurgularken, lifli gıdaların da dişler üzerinde ve ağız dokularında temizliğe katkı sağladığını söylüyor. Örneğin, elma, armut gibi katı meyvelerin ısırılarak yenilmesi diş sağlığı açısından oldukça faydalı.

DİŞ FIRÇALAMAK YETMİYOR, DİL VE YANAK TEMİZLİĞİ DE ÖNEMLİ

En sık yapılan hatalardan biri de iftar ile sahur arası şekerli gıda tüketmektir. İftar ve sahur sonrası dişlerin mutlaka fırçalanması, sadece fırçalama ile yetinmeyip diş ipi kullanılması hatta yanakların içi ve dilin de yumuşak dokunuşlarla fırça ile temizlenmesi gerekir. Hatta oruç esnasında, diş macunu kullanmadan sadece su ile fırçalama yapılması ve suyun yutulmaması halinde diş fırçalamak orucu bozmadığı için bu yöntem de tercih edilebilir. Diş ipi kullanımı ağız ve diş bakımı açısından son derece önem taşıyor. Dişlerin ara yüzeylerini başka türlü temizlemenin mümkün olmadığını, ara yüzlere yapışan yumuşak gıdaların temizlenmemesi halinde hem çürük oluşacağını hem de ağız kokusu sorunu ile karşılaşılacağını belirten Diş Hekimi Aysun Dorman “Son olarak da yanakların içinin temizliği ihmal edilmemeli, yumuşak dokunuşlarla zedelemeden yanakların içi fırça yardımı ile temizlenmelidir” şeklinde konuşuyor.

MİDE PROBLEMİ VE GENİZ AKINTISI DA KOKU YAPIYOR!

Diş Hekimi Aysun Dorman, “ Gece ağız solunumu yapıyorsanız yani burun tıkalı olduğundan ağızdan nefes alıyor ve ağzınız açık uyuyorsanız bu durum kuruluğa yol açacak ve bakteri oluşumu ile kokuyu beraberinde getirecektir” diyor. Ayrıca “tükürüğün azalması, sigara tüketimi, mide problemleri ve geniz akıntısı gibi diğer faktörler de ağız kokusunun sebepleri arasında yer alıyor” diyerek bu yönde sağlık problemleri bulunanları uyarıyor.

HIZLI YEMEYİN, LOKMALARI İYİ ÇİĞNEYİN

Ramazan’da ağız kokusuna karşılık sadece diş bakımı yapılması yetmiyor. Hızlı yemek yememek, lokmaları yavaş ve iyi çiğneyerek yemek de sindirime yardımcı oluyor ve mide az yorulurken, gazı engelliyor.

DOĞAL BİTKİLER DE KURTARICI

Doğal bitkiler de ağız kokusunun giderilmesinde önemli yer tutuyor. Diş Hekimi Aysun Dorman “Limonlu ılık su, ağız ortamını ve boğazı temizlemek için yararlı. Tatlılarla birlikte bir miktar tarçın tüketilebilir. Tarçın, ağızdaki bakteri gelişimini engelleyen bir özelliğe sahiptir. 1 litre su ile 1 yemek kaşığı tarçın kaynatılarak hazırlanan gargara kullanılabilir” diyor. Ayrıca nane çayı, kekik, biberiye ve anasonun da ağız kokusunu önleme konusunda başarılı kurtarıcılar olduğunu dile getiriyor.

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  Gece

  ,

  Sigara

  ,

  gıda

  ,

  iftar

  ,

  derece

  ,

  koku

  ,

  Karşılık

  ,

  yöntem