Çayeli Bakır İşletmelerinde grev kararı

Çayeli Bakır İşletmelerinde grev kararı
Çayeli Bakır İşletmelerinde grev kararı
- Türkiye Maden İşçileri Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınmayınca, Çayeli Bakır İşletmelerinde grev yapılması yönünde karar aldı

RİZE (AA) - Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Çayeli Bakır İşletmesi'nde devam eden toplu sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, greve gitme kararı aldı.

Maden İş Sendikası Bölge Başkanı Zekeriya Gültekin başkanlığında Madenli beldesinde bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, ellerinde pankartlarla, çeşitli sloganlar atarak, Çayeli Bakır İşletmelerine kadar yürüdü. 

Yürüyüşün ardından, işletmenin güvenlik noktasında açıklama yapan Gültekin, Çayeli Bakır İşletmeleri ile uzun süredir yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmadığını belirtti.

Toplu iş görüşmelerinden sonra işçilerin 30 Ekim'de greve çıkılması kararı aldığını ifade eden Gültekin, "Her ne kadar biz işverene her görüşmemizde 'Grevin çok kazananı olmaz. Her iki tarafın bir anlaşma zemini varsa bunu birlikte değerlendirelim' dememize rağmen, bütün iyi niyetli girişimlerimize rağmen, sıfır zam dayatması ile günlerce karşı karşıya kaldık. Üç yıl sonra bir araya gelmiş sendika ile işverenle ilgili geriye dönüp baktığımızda Çayeli bakır işçisi üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getirmiştir. Her dönem planlanan üretimin üzerine çıkılmış, her dönem işçi gerekli fedakarlığı göstermiştir"  diye konuştu.

İşçilerin gayreti sonucu Çayeli Bakır'ın vergi rekortmenleri arasında 30'uncu sıraya yükseltildiğini anlatan Gültekin, "Bu durup dururken olmuyor. Bu çalışanların özverili gayretleri, bu iş yerindeki tecrübeleri sonucudur. Maalesef bu kadar istekli ve gayretli çalışanlara karşı sıfır zaman dayatılması yaşanmıştır" dedi.

Zekeriya Gültekin, işçinin üretimini devam ettirmek istediğini, sadece toplu sözleşme haklarının kendilerine verilmesini  talep etti.

Konuşmaların ardından, grup dağıldı.