Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde açılış ve temel atma töreni

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde açılış ve temel atma töreni
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde açılış ve temel atma töreni
- Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Üniversitelerimiz bilgi çağı açısından ülkeleri öne çıkartan, gerçekten beşeri kaynağını bilgi üretecek konuma getiren müesseselerdir"

RİZE (AA) - Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezinde görüntüleme cihazlarının yer aldığı modern görüntüleme merkezi hizmete açıldı.

Açılış törenine, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın oğlu Bilal Erdoğan, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti Milletvekili Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı İsmail Kahraman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve diğer davetliler katıldı.

Açılış töreninin ardına heyet, görüntüleme merkezini gezerek Başhekim Hasan Türüt'ten bilgi aldı.

Heyet daha sonra Fener Mahallesi'nde, Doğuş Holding tarafından yapımı planlanan İlahiyat Fakültesi'nin temel atma törenine katıldı. 

Hayati Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, bütün hizmetlerin niteliği itibarıyla insan odaklı olduğunu belirterek, "Sağlık ve eğitim doğrudan doğruya insanla ilgili hizmet alanlarının başında gelmektedir" dedi.

Yazıcı, 2003 yılında bu yana bütçeleri yaparken ve oluşturuken oransal olarak en fazla artış yapılan alanların, insanla doğrudan doğruya ilgili alanlar olduğuna işaret ederek,"Birisi sağlık, diğeri ise eğitim alanıdır. Herşey insan içindir. Dünyayı değiştiren, dönüştüren, üreten ve tüketen insandır. İnsanı görmeyen, gözetmeyen ve dikkate almayan hiçbir oluşumun başarı şansı yoktur. Biz bunun idrakı içinde ve bilincindeyiz" diye konuştu.

Değişen ve gelişen dünyada en önemli güçün bilgi olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Onun için bu çağa bilgi çağı denilmektedir. Üniversitelerimiz bilgi çağı açısından ülkeleri öne çıkartan, gerçekten beşeri kaynağını bilgi üretecek konuma getiren müesseselerdir. Türkiye 'nin her ilinde üniversite kurmanın da insan yetirştirme bakımından çok önemli görev olduğu idrakıyla 81 ilimizde üniversite açılışını gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Karaman ise üniversite açısından önemli bir gün olduğunu kaydederek, "Üniversite olarak iki farklı etkinliği birlikte yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 24 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip ve 2 bin öğrencinin eğitim göreceği modern ilahiyat fakültesine kavuşmuş olacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Kahraman ve Rektör Karaman, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'e üniversitenin şiltini takdim etti.