AIDS 30. yılında sona yaklaştı

AIDS 30. yılında sona yaklaştı
AIDS 30. yılında sona yaklaştı

AIDS e en çok kurban verilen 1990 lı yıllarda Los Angeles ta bir anma...

İlk kez görüldüğü 1981'den bu yana 30 milyon kişinin ölümüne neden oldu. Bugün 34 milyon kişi onunla yaşıyor olsa da tedavideki gelişmeler umut verici...

AIDS’in ortaya çıkışının üzerinden 30 yıl geçti. İlk kez 5 Haziran 1981’de ABD’nin California eyaletinin Los Angeles kentinde bir grup eşcinselde rastlanan hastalık, bugüne dek yaklaşık 30 milyon can aldı. 30 yıl önce doktorlar, beş eşcinselde karşılaştıkları belirtilere ve daha önce sağlıklı olan bu kişilerin birdenbire nasıl zatürree gibi sıradan hastalıklara yakalandıklarına anlam veremedi.
Bir ay sonra 26 Amerikalı eşcinselde ender rastlanan deri kanseri teşhis edilmesinden sonra hastalık, önce ‘eşcinsel kanseri’ olarak adlandırıldı. 20 Mayıs 1983’te Luc Montagnier başkanlığında Paris’teki Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanlarının araştırmasında hastalığa neden olan yeni virüs tasvir edildi ve bir hastadan alınan virüse, lenf bezinin büyümesine yol açtığı için önce LAV (Lymphadenopathy Associated Virus-Lenf bezinin büyümesiyle ilgili virüs) adı verildi. 

1 Aralık Dünya AIDS Günü
Sonraki yıl Robert Gallo’nun Amerikalı ekibi, virüsün AIDS’in nedeni olduğunu keşfedip HTLV-II olarak adlandırdı. Gallo ve ekibi yeni tanımladıkları bu virüse benzeyen diğer virüsleri de ayırdı. Yeni tanımlanan bu virüsün etiketlenmesinden sonra Uluslararası Virüs Sınıflandırma Komitesi, virüsün adını Human Immuno Deficiency Virus (HIV-İnsan Bağışıklığı Yetmezliği Virüsü) olarak değiştirdi. Kan yolu, cinsel temas ve anneden bebeğe (gebelik, doğum esnasında emzirmeyle) bulaşan AIDS’in henüz aşısı olmasa da çoğalmasını önleyecek tedaviler bulunuyor. Yıllardır milyonlarca insanı etkileyen AIDS’e dikkati çekmek ve kişileri bilinçlendirmek amacıyla 1995’te, 1 Aralık Dünya AIDS Günü olarak belirlendi.
2006’da yapılan araştırmalar, erkeklerin sünnet edilmesinin HIV virüsüne yakalanma riskini yarı yarıya azalttığını gösterdi. Afrika’da sünnet kampanyaları başlatıldı. 

Tedavide gelişmeler
Geçen yıl AIDS’in yayılmasına karşı umut ışığı olabilecek bir jel geliştirildi. Jelin kadınların hastalığa yakalanma riskini azalttığı açıklandı. Bu yıl yapılan araştırma, AIDS hastası olan kişilerin HIV ilaçları almalarının, hastalığın eşe geçme olasılığını azalttığını ortaya koydu. ABD’de bu yıl Oregon Primat Araştırma Merkezi, maymunlar üzerinde yapılan deneyden sonra, üç yıl içinde insanlara uygulanabilecek aşının geliştirildiğini duyurdu.
AIDS’in dünyada kamuoyunda hızlı tanınmasında etkili olan ilk isim, Amerikalı sinema oyuncusu Rock Hudson oldu. Kasım 1925’te doğan Hudson, Ekim 1985’te bu hastalıktan yaşamını yitirdi. İngiliz Queen grubunun solisti, Eylül 1946 doğumlu Freddie Mercury de Kasım 1991’de AIDS’ten ölen ünlülerden. Sayılarla AIDS
Birleşmiş Milletler AIDS ile Mücadele Kuruluşu’nun (UNAIDS) 182 ülkeden gelen veriler ile hazırladığı Uluslararası AIDS 2010 raporu sonuçlarına göre, dünya genelinde hastalık beklenenden daha olumlu seyir izlese de 2009 yılında 2.5 milyonu 15 yaşın altındaki çocuk , 33.3 milyon kişi AIDS virüsüyle yaşıyor ve bunların 15,9 milyonunu kadınlar oluşturuyor.
‘HIV pozitif’lerin yüzde 70’inin yaşadığı Afrika kıtasında ciddi boyutlara ulaşmış olan AIDS, gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle milyonlarca genç kadını ve dolayısıyla milyonlarca yeni doğanı da etkiliyor. Hastalıktan en fazla etkilenen Sahraaltı Afrika’da 22.5 milyon kişi virüsü kaptı. BM’ye göre, 2004’te 700 bin kişi ilaçlardan yararlanabildi, 2009’da ise bu sayı 5.2 milyona ulaştı.
Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 10 milyon kişinin ilaca ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulunuyor. 2009’da yaklaşık 370 bin yeni doğanın HIV taşıdığı, hastalığın ortaya çıkışından bu yana 18 yaşın altındaki 16,6 milyon çocuğun öksüz kaldığı vurgulanıyor. 

Düşüş var
Bu arada BM, dünyada son on yıl içinde yeni AIDS vakalarının yüzde 25 oranında düştüğünü açıkladı. BM AIDS ajansı UNAIDS tarafından hazırlanan raporda, vakaların yanı sıra AIDS nedeniyle ölenlerin sayısının da azaldığı söylenerek, hastalığın tedavisi, hastaların bakımı ve önleyici hizmetlere erişimin artması nedeniyle ölümlerin azalmasında benzersiz bir ilerleme sağlandığı açıklandı.
Sadece 2009 yılında 2,6 milyon kişinin AIDS virüsü HIV kaptığı bildirilen raporda, 2010 yılının sonunda ise 34 milyon kişinin HIV ile yaşadığı açıklandı. Raporda ayrıca, geçen yılın sonu esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre alt ve orta gelirli ülkelerde yaşayan insanlardan 6,6 milyon kişinin AIDS tedavisi görebildiği, ancak bu ülkelerdeki 9 milyon hastanın tedaviden mahrum olduğu açıklandı. 

AIDS’in kökeni
Afrika’daki bazı maymunların taşıdığı bir virüsün insanlarda rastlanan HIV’e çok benzemesi nedeniyle, AIDS’in kökeni hakkındaki en geçerli görüş, hastalığın Afrika kökenli olduğu. Tahminler, maymunlarda rastlanan virüsün organizmalar içinde yaşamını sürdürerek, mutasyon geçirdiği ve buradan da insanlara geçtiği üzerinde yoğunlaşıyor.
Bir başka görüş ise virüsün biyolojik silah olarak üretilmek istendiği, fakat sonucun etkisi uzun sürede görüldüğü için araştırmalara devam edilmediği ve laboratuvar dışına çıkarılarak insanlara bulaştırıldığı yönünde. Yeşil maymunların Afrika’nın çoğu bölgesinde yenmesi nedeniyle, virüsün maymunlardan insana, iyi pişmemiş etlerden, kesik gibi yaralardan bulaşmış olabileceği de düşünülüyor.