Alkol kanser riskini arttırıyor

Alkol kanser riskini arttırıyor
Alkol kanser riskini arttırıyor
İngiltere'de alkol ve sağlık ilişkisini incelemek amacıyla yapılan bir araştırma, alkollü içkinin az tüketiminin dahi kanser riskini artırabileceğini ortaya koydu.

İngiliz uzmanlar, ABD 'de 100 binden fazla yetişkinle yapılan iki ayrı araştırmayı inceledi. Uzmanlar, çalışmalarında kadınlar için günde bir kadehe, erkekler içinse günde iki kadehe kadar içki içmenin bile kanser riskini artırabileceği sonucuna vardı. Bununla birlikte çalışmada önerilen günlük limitleri aşmayan içki tüketimi durumunda, kanser riskinin düşük olduğunu belirtildi.

Alkolün en çok göğüs kanseri riskini arttırdığını belirten uzmanlara göre kadınlar için alkolün kansere sebep olma riski günde bir alkollü içki alımından sonra dahi artıyor. İçki içmeyen erkeklerde ise bu ilişkiye dair belirgin bir bağa rastlanmadığı belirtiliyor.

Ancak eskiden sigara içen veya halen sigara içmekte olan erkeklerde az içkinin kanser riskini artırdığı aktarılıyor. Uzmanlar, kanser riskinin azalması için alkol kullanımını azaltma çağrısı yapıyor.


İngiltere'de sağlık hizmetlerini yürüten kurum NHS'e (Ulusal Sağlık Hizmeti) göre erkekler günde üç - dört birimden fazla (İki kutu, yüzde 4.5 alkol oranındaki bira), kadınlarsa iki - üç birimden fazla (İki küçük bardak, yüzde 12 alkol oranındaki şarap) içki almamalı. ABD'deki çalışmalarda ise az içki içmek, erkekler için günde 30 g (355 ml'lik iki şişe bira), kadınlar içinse günde 15 g (bir küçük bardak şarap) alkol alımı olarak tanımlanıyor.


Kaynak: BBC Türkçe