Almanya'nın ilk ebola kurbanı yakıldı!

Almanya'nın ilk ebola kurbanı yakıldı!
Almanya'nın ilk ebola kurbanı yakıldı!
Almanya'nın Leipzig kentinde Ebola teşhisi ile ölen Sudan vatandaşı Mohammed A.'nın cenazesi, "toplum güvenliği" gerekçesiyle yakıldı.

Almanya'da eboladan ölen Sudan vatandaşının cesedi, yakılırken Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sağlık bakanları da, Ebola salgınına karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere Brüksel'de toplanmaya karar verdi. 

56 YAŞINDA, BM ÇALIŞANI

Almanya'ya tedavi amacıyla getirilen üçüncü hasta olan 56 yaşındaki Muhammed A. Almanya'da Ebola'dan ölen ilk kişi oldu. Sudanlı BM çalışanının Batı Afrika ülkesi Liberya'da görev yaparken ebola virüsü taşıdığı belirlenmişti. Muhammed A., tedavi için geçen hafta Leipzig'e getirilmişti. BM çalışanı, hastanenin özel izoleye sahip bölümünde tedavi görüyordu.

HER HAFTA 5-10 BİN YENİ VAKA BEKLENİYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Ebola salgınında ölenlerin sayısı 4 bin 400'ü aştı. DSÖ, virüse karşı gerekli önlemlerin alınmaması halinde şu anki veriler ışığında aralık ayının başından itibaren her hafta 5- 10 bin yeni vakanın ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa ve Amerika’da büyük korkuya yol açan bir türlü önlenemeyen Ebola salgınının Almanya’daki kurbanı için Leipzig kent yönetiminden bir sözcü halkın güvenliği ve sağlığına büyük önem verdiklerini belirtirken, bu nedenle yakılmasına karar verildiğini açıkladı. AB Sağlık bakanlarının toplantısında ise salgının önüne geçebilmek amacıyla alınacak önlemler tartışılacak.
Alman medyası, Salgının etkili olduğu Batı Afrika ülkelerinden gelen yolcular için tarama uygulamalarının öne çıkmasının beklendiğini, İngiltere geçen hafta büyük havaalanları ve tren istasyonlarında virüs için tarama uygulaması başlattığını, benzer uygulamanın Almanya’yı da kapsayabileceğini bildirdi.

Deutsche Welle’ye göre, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü ACI Europe, "Gereksiz önlem ve kaygılara engel olmak amacıyla alınacak muhtemel önlemlerin koordine edilmesini" istedi. Ebola salgınının en çok etkili olduğu ülkelerin başında gelen Liberya, Sierra Leone ve Gine'ye halen Air France ve Brussels Airlines direkt uçak seferleri düzenlediği hatırlatıldı.  (DHA, radikal.com.tr)

Almanya'da eboladan ilk ölüm

Eboladan nasıl korunursunuz?