Anne sütüyle beslenenler daha fazla para kazanıyor

Anne sütüyle beslenenler daha fazla para kazanıyor
Anne sütüyle beslenenler daha fazla para kazanıyor
Anne sütüyle beslenen çocuklarla ilgili yapılan bir araştırma, bu çocukların büyüdüğünde daha fazla para kazandığını ve daha zeki olduğunu ortaya koydu.

MÜNİH - Brezilyalı uzmanlar anne sütü ile beslenen bebeklerin, zekalarının diğerlerine oranla daha fazla olduğu ve buna bağlı olarak ta bu bebeklerin ileride daha iyi işlerde çalışıp daha fazla maaş aldıklarını ortaya çıkardılar.

Die Welt gazetesinin haberinde, Brezilyalı uzmanların elde ettikleri bilimsel sonuçların 3.500 yeni doğan bebeği 30 yol boyunca gözlemlemeleri sonunda elde edildiğini bildirildi. Gazetenin “The Lancet” adlı bilim dergisine dayanarak verdiği haberde, Pelotas Üniversitesi’den Bernardo Lessa Horta’nın “emzirmenin çocuğun beyinsel gelişimine ve zeka seviyesine yaptığı olumlu etki bilinmektedir. Fakat bu etkinin ilerideki yaşlardaki yansımaları pek bilinmemekteydi. Bu yeni araştırmada bir yıldan fazla emzirilen bebeklerin, 30 yaşında geldiklerinde bile zekalarının seviyelerinin diğerlerine oranla daha üstün olduğu kanıtlandı” dedi.

Ünlü kadınlar arasında yeni trend: Emzirirken poz veriyorlar

AYDA 98 EURO DAHA FAZLA KAZANIYORLAR

Araştırmada, bir yıldan daha fazla emzirilen bebeklerin zeka derecelerinin diğerlerine oranla dört IQ puanı daha fazla olduğu ve ileride aylık kazançlarının yaklaşık 98 euro (yaklaşık 27 TL) daha fazla olduğu belirtildi. Araştırmacıların, anne babanın eğitim seviyesi, annenin hamilelik esnasında sigara içip içmediği veya bebeğin doğum sonrası ilk kilosu gibi faktörleri de kontrol ettikleri belirtildi.  Uzmanlar, anne sütündeki doğmuş yağ oranının yüksekliğinin beyin gelişmesine olumlu etkilediğine dikkati çektiler.

Daha önce aynı alanda üç bin bebekle yapılan bir araştırmada, uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerin, diğerlerine oranla 7 IQ puanı daha fazla zekalı oldukları kanıtlanmıştı. Burada, bebeğin FADS32 geninin belli bir versiyonunun olması ön koşul olarak görülürken, bu versiyon olmadan uzun süre emzirmenin zekaya bir faydası olmadığı araştırmada yer aldı. (Ahmet İncel, DHA)

Facebook emziren annelerin fotoğrafını kaldırdı

Hasta oğlu için süt çağrısına yurt dışından bile yanıt geldi


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Euro

  ,

  IQ

  ,

  hamilelik

  ,

  Ünlü

  ,

  Bilim

  ,

  Sigara

  ,

  eğitim

  ,

  beyin