Başbakan'a ikram edilen ekmek kirli çıktı

Başbakan'a ikram edilen ekmek kirli çıktı
Başbakan'a ikram edilen ekmek kirli çıktı
Seçim çalışmaları sırasında Başbakan Erdoğan'a Van'da ikram edilen ekmeğin kirli ve küflü olduğu ortaya çıktı.

Murat ÇAĞLAR

VAN - VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Raciye Meral, seçim çalışmaları için Van’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a ikram edilen ekmekte maya küf sayısının yüksek çıktığını belirterek, "Maalesef kirli, pis ve hijyen kalitesi çok düşük olan bir ekmeği Başbakanımıza ikram etmişiz" dedi.

21 Mayıs’ta miting yaptığı Van’da geceyi 2 Nisan Polisevi’nde geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a sabah kahvaltısında ikram edilen ekmekten alınan numunede maya küf sayısı yüksek çıkmış ve polisevine 10 bin TL ceza kesilmişti. Konu ile ilgili açıklama yapan YYÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Raciye Meral, ekmek gibi gıdalarda hijyenin kalitesini anlayabilmek için maya küf sayısına bakıldığını söyledi. Araştırma Görevlisi Raciye Meral şöyle dedi:

" Başbakan Erdoğan ’a verilen ekmekte de maya küf sayısına bakılmış ve maya küf sayısı yüksek çıkmış. Bu da ekmeğin fırından veya tandırdan çıktıktan sonra uygun olmayan koşullarda işlendiği anlamına geliyor. Örneğin elinizde mikrobiyal fazla ise ve fazlaca dokunmuşsanız, ekmeği koyduğunuz kaplar kirli ise veya ekmeği koyduğunuz raflar kirli ise geçebilir."

’BAŞBAKAN’A KİRLİ EKMEK SUNMUŞUZ’
Başbakan’a sunulan ekmeğin hijyenik ortamda üretilmediğini de belirten Araştırma Görevlisi Raciye Meral şunları söyledi:
"Netice olarak Başbakan’a sunulan ekmeğin maya küf sayısına bakılmış ve maya küf sayısı yüksek çıkmış ve o işletme ceza almış. Bunun anlamı şu, biz Başbakan’a kirli ekmek sunmuşuz, uygun olmayan koşullarda hazırlanmış bir ekmek sunmuşuz. Bu da bizim açımızdan tabi ki olumsuz bir durum. Maalesef kirli, pis ve hijyenik kalitesi çok düşük olan bir ekmeği Başbakanımıza ikram etmişiz."

ÇEŞNİCİBAŞI KONTROL ETTİ
Başbakan Erdoğan, 21 Mayıs 2011’de miting için geldiği Van’da geceyi Van Polisevi’nde geçirdi. Erdoğan, polisevinin lobisinde AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan’dan sabah kahvaltısı için yöresel ekmek isteyerek, "Van kahvaltısıyla köy ekmeği iyi olur" dedi. Bunun üzerine Gülşen Orhan, sabah erken saatlerde polisevine 3- 4 çeşit yöresel ekmek getirtti. Ekmekler, Başbakanlık Çeşnicibaşı tarafından kontrol edildi, ardından numune alınarak tahlil yapılmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderildi. Erdoğan milletvekilleriyle kahvaltı yaptıktan sonra Van’dan ayrıldı.

Erdoğan’ın yediği ekmeklerden alınan numunelerin sonuçlarında ise Gıda Kodeksi’ne uygun olmayan ekmeklerin içinde çok fazla maya tespit edildi. Numune evrakı üzerinde ’Van Polisevi’ ibaresi bulunduğu için de sonuçların gönderildiği Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Erdoğan’a sunulan ekmeğin mayasının fazla olması nedeniyle Polisevi’ne 10 bin TL ceza kesildi. Ekmeği kendileri üretmediği halde 10 bin TL ceza yiyen Van Emniyet Müdürlüğü, cezanın iptali için mahkemeye başvurdu. (dha)