'Ben de evden gizlice patates götürürüm!'

'Ben de evden gizlice patates götürürüm!'
'Ben de evden gizlice patates götürürüm!'
Haber: ÇİĞDEM ŞENTUĞ / Arşivi

‘Beslenme dostu okul’ projesi kapsamında kantinlerin ‘popüler atıştırmalıkları’ hamburger, patates kızartması, kola ve benzeri gıdalara yol göründü. Yerlerini meyve, peynirli sandviç, süt gibi sağlıklı gıdalar aldı. Uygulama ocaktan itibaren denetlemelere tabi tutulacak, ‘abur cubur’ tamamen yasaklanacak. Kantinlerin daimi ziyaretçisi çocuklara uygulamayı sorduk. Kimisi yasağın yılmaz savunucusu, kimisi de raflardaki değişikliklere tepkili... 

‘Bİzİm evde de kola patates cİps yasak’
Melike Yıldır - 2. sınıf:
Patates ve kola ve cips kalkması iyi oldu. Çünkü kola ve patatesin cipsi sağlımızı bozar. Kola ve patates cipsin yerine meyveler gelse daha iyi olur. Daha sağlıklı oluruz. Bizim evde de kola, patates cips yasak.

‘Çİkolata şeker ve cİpsten sakının’
Elvin Özden - 4. sınıf:
O gıdalar insanlara kilo yapıyor ve şeker gibi hastalıklar yapıyor. Bu yüzden insanları korumak amacıyla kaldırılmalı, sebze meyve verilmeli. Daha az abur cubur verilmeli ve insanlar dikkat etmeli, en önemlisi de çikolata şeker ve cipsten sakının. Yemek için önerdiklerim bütün sebzelerdir.

‘Annemİnkİler daha güzel’
Elif Çetin - 2. sınıf:
Kantinde tost, hamburger alamam çünkü zararlı, anneminkiler ise zararlı değil, kantinde abur cubur alıp yiyemeyiz. Anneminkiler daha güzel.


‘Tostlar nİye kalktı?’
Sahra İnal - 6. sınıf:
Bir yandan güzel oldu bir yandan da kötü oldu. Şimdi çok saçma sandviçler geldi kim yiyecek o sandviçleri? Herkes söyleniyor, okulda peynirli sandviç kimse almıyor, hepsi çikolata yiyor artık. Maydanozlu sandviç yapmışlar. Tostları da kaldırdılar. O tostlar niye kalktı? Tatsız tuzsuz sandviçler geldi. Onları da kimse yemiyor onun yerine çikolata yiyor. 

Dengelİ beslenmelİyİz’
Ulaş Gürses - 2. sınıf:
Okulumuz artık cips, kola, hamburger, sosisli kalktı artık dengeli beslenmeliyiz. Çünkü onları yiyince kilo alıyoruz, oyun oynarken bile koşamıyoruz.

‘Yemekhanede yİyorum’
Ogeday Erdoğdu – 2. sınıf: Şimdi şöyle bizim okulda alt kat var; zemin kat. Orada yemekhanede öğle yemeklerini yiyorum. Hepsi çok güzel yemekler. Kuru fasulye, pilav, mantı, nohut falan bir sürü yemek çıkıyor. İstediğimi seçebiliyorum. Bazen de kantinden yiyecekler içecekler alıyorum. İşte gazoz falan çubuk kraker falan alıyorum. Ama çok fazla almıyorum artık. Kantinde cips satılmıyor ki... Geçen sene de yoktu, bu sene de yok ben varken hiç cips olmadı okulda. Geçen sene daha çok gazoz vardı bu sene az var. Benim sevdiğim limonlusu satılmıyor artık ama yeni olarak bisküviler satılıyor. Onları sevdim yiyorum.

‘Hep meyve suyu olmaz’
Dicle Aykal - 4. sınıf:
Hamburger ve patatesi çok seviyorum. Zaten evde annem yasaklıyor “Çok yeme” diyor. Okulda da öğretmenler “Yasak” diyor o zaman ben hamburger ve patatesi ne zaman yiyeceğim? Anneme söyledim, “Patatesle hamburgeri evde hazırla, ben gizlice okula götürüp tenefüste yiyeceğim çünkü öğretmen görürse çok kızar bana” dedim. Okulda hamburger ve kola yasak olursa kantinci de para kazanmaz ki... Annem evde kola içiyor ama benim içmeme izin vermiyordu, ben de okulda içiyordum. Okulda da yasak olunca hep meyve suyu olmaz ki.”

‘Evden gofret getİrİrİm’
Selen Ataş - 7. sınıf:
Geçen sene daha çok çikolata, bisküvi satılıyordu. Şimdi bugün okulda gördüm, elma vardı kantinde. Yıkanmış bir elma, jelatine sarılmış şekilde satılıyordu. Gofret, çikolata hâlâ var da onların da kaldırılacağını sanıyorum. Öğretmenimiz söyledi çünkü. Bence iyi olur böyle olması. Öğretmenlerimiz de istiyor; derste elma, armut yiyoruz. Bazen getirmeyi unutuyoruz, iyi olur kantinde satılması. Canım arada bir ister tabii çikolata... Herhalde birkaç çeşit bırakırlar. Hamburger ama nugget ve sosisli var. Onlar kalkarsa üzülürüm çünkü ben yiyordum. Ama çok canım isterse evden gofret getiririm.

‘Ücretler azalsın’
Mert Yeşilyurt 4. sınıf:
Mahmut Şevket Paşa İlköğretim Okulu’na gidiyorum. 4/A sınıfındayım. Kantinde zararlı şeylerin satılmasını istemiyoruz, onların yerine zararsız şeyleri istiyoruz. Mesela örnek vereyim mevyeler, asitsiz meyve suları, kahvaltı türü şeyler satılsın. Biz sağlıklı beslenmek istiyoruz. poğaça gibi şeyler istiyoruz. Bir de ücretler çok yüksek, biraz ücretlerin azalmasını istiyoruz.

Çocuklar çantalarında getiriyorlar
Vildan Demircan: (Kantin işletmecisi)Bize gelen yazıda kola ve patates kızartma satışının yasak olduğu yazıyor. Basından takip ettiğimiz kadarıyla köfte, hamburger ve dondurulmuş gıdaların da yasak olacağını bekliyorduk ama onunla ilgili herhangi bir yazı gelmediği için böyle bir uygulamaya gitmedik. Geçen sene en çok ekmek arası patates kızartması ve kola satıyorduk. Hem patatesler çocuklar için de doyurucu oluyordu. Mesela en ufağından tost bile alsa arasına muhakkak patates kızartması koyduruyordu. Ben bir anne olarak böyle bir değişikliği uygun buluyorum ama maalesef kanunlar sağlıksız beslenmeyi engelleyemez. Çünkü öğrenciler dışarıdan getiriyor kolayı, çantalarının içine koyuyor. Biz burada yasaklıyoruz ama 10 dakika mesafede fast-food restoranı var. Gidip oradan alıyorlar. Bizi ekonomik olarak da etkiledi, satışlarımız yüzde 30 düştü. Artık patates kızartması yerine göbek salata satıyoruz.