Ben zannettiğiniz şey üçüncü meme ucunuz olabilir!

Ben zannettiğiniz şey üçüncü meme ucunuz olabilir!
Ben zannettiğiniz şey üçüncü meme ucunuz olabilir!
Dişiliğin ve üremenin sembolü memenin çoğul oluşu tarih boyunca doğurganlığı, bereketi ve verimliliği temsil eden Artemis ile hatırlanmıştır.

Artemis bir doğa tanrıçasıdır. Boynundaki gerdanlığın altında bulunan dört sıra halindeki onlarca meme, bolluk ve bereketi sembolize etmiş ve bu  durum çok memeli kadın figürlerinde hayat bulmuştur. Ama artık günümüzde  estetik görüşler tamamen değişmiş ve yeni bir formasyona uğramıştır. Meme  rahatsızlıklarının en az bilineni, aksesuar meme başı hastalığı nedir, nasıl  tedavi edilir, Op. Dr. Evrim Uçkunkaya ile konuştuk.

Aksesuar meme/meme başı hastalığı nedir? Nasıl anlaşılır?
Normalde her iki cinste de sağda ve solda birer tane olmak üzere toplam  iki adet meme ve meme başı vardır. İki meme başından daha fazla sayıda  meme başı olmasına ise politeli denmektedir. Bu rahatsızlık, toplumda % 1– 2 oranında görülmektedir. Polimasti ise, ikiden fazla sayıda meme dokusunun olmasıdır. Her iki anomali de meme çizgisi boyunca herhangi bir yerde olabilir. Genellikle vücudunda fazla memesi ya da meme başı olan kişiler bunu  genellikle çok küçük oluşu ve tam meme formunda olmaması nedeniyle ben veya leke olarak algılarlar. Bunun bir aksesuar meme ya da meme başı  olduğunun çoğunlukla farkında bile değillerdir. Aksesuar meme başı en sık olarak, normal meme yerleşiminin hemen altındaki bölgelerde görülür.

Aksesuar meme ise en çok koltuk altında görülür. Kimlerde görülür?

Erkek , kadın, yaş?  Dünyadaki kadınların neredeyse yüzde 5’inde gelişimsel bir varyasyon  olarak üçüncü meme bulunur. Kuzey Amerikalıların tahmini olarak %1 ile  2`sinde fazla meme başı bulunur. Bu durum erkek ve kadınlarda eşit oranda gerçekleşmekle birlikte zencilerde ve Japonlar`da daha yaygın olarak ortaya  çıkabilmektedir. Aksesuar meme başı erkek ve kız çocuklarında eşit sıklıkta  görülürken, aksesuar meme kızlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. En  sık koltuk altında görülür. Hastaların yarıdan fazlasında iki taraflı görülür.

Doğuştan gelen bir hastalık mıdır, sonradan ortaya çıkar mı?
Doğumsal bir kalıntı olan fazla meme veya meme başı, henüz anne  karnındayken oluşur. Seyrek olarak bir bebeğin fazladan bir ya da daha çok meme/meme başının olduğu görülebilir. Kasıktan koltukaltına kadar uzanan  süt yolu denilen bir çizgi boyunca çok sayıda meme hücremiz vardır. Kasıktan  koltuk altına kadar uzanan süt yolundaki hücreler eğer beklenen gerilemeyi  göstermezse, “aksesuar meme” de denilen üçüncü meme oluşur. Meme  başları ile birlikte göğüs dokusu da bulunur veya bulunmaz. Fazla meme  başları genellikle göğüs bölgesinin çevresinde yer alsalar da ara sıra da  boyunda, sırtta, kalçada ve vulvada bulundukları da gözlenmiştir. Aksesuar  meme ve meme başı dokuları genellikle ergenlik dönemi ya da gebeliğe kadar  belirti vermezler. Bu dönemlerde hormonların etkisi ile büyürler. Belirginleşip  ağrıya neden olabilirler.

Hayati tehlikesi var mıdır?

Aksesuar meme başına renal agenezi (böbreğin doğumsal yokluğu) ve  aksesuar böbrek gibi böbrek anomalileri, doğumsal kalp hastalıkları, epilepsi  (sara hastalığı) ve kulak anomalileri eşlik edebilir. Aksesuar meme dokularının  tümörlere dönüşme riskleri vardır. Bu nedenle politeli bulunması durumunda  eşlik eden bir bozukluk olup olmadığının incelenmesi gereklidir.

Nasıl tedavi edilir?

Bu lezyonlar kozmetik ve psikolojik sorunlar yaratabilirler. Çok büyük olanları  kozmetik bir problem teşkil ederken, ufak olanlarının sıklıkla farkına bile  varılmaz, her iki durumda bir sağlık problemi değildir. Böyle bir durum söz  konusu ise bebeklik ya da ilk çocukluk döneminde hiçbir şey yapılamaz.  Ancak, çocuk ergenlik dönemine erişince estetik nedenlerle ameliyat  yapılabilir.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  hayat

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Kalp

  ,

  doğa

  ,

  kuzey

  ,

  Kozmetik

  ,

  böbrek