Bir çocuk neden sigaraya başlar, nasıl bırakır?

Bir çocuk neden sigaraya başlar, nasıl bırakır?
Bir çocuk neden sigaraya başlar, nasıl bırakır?
Çocuğunuzun sigara içtiğini mi öğrendiniz? Ona nasıl yaklaşmalısınız? Bu kötü alışkanlıktan kurtulmasını nasıl sağlarsınız? Uzman Pedagog Canan Nani Bıçakçı 10 adımda açıkladı.

RADİKAL - Yapılan araştırmalara göre sigaraya başlama yaşının 9’a düştü. Peki, çocuğunun sigara içtiğini öğrenen ebeveyn ona nasıl yaklaşmalı? Hürriyet gazetesinden Ömür Kurt, uzman pedagog Canan Nani Bıçakçı'yla bun konuyu konuştu. KUrt'un haberi şöyle: 

 Uzman Pedagog Canan Nani Bıçakçı “ Çocuk neden sigaraya başlar?” sorusunu şöyle cevaplıyor: “Çocuğun ailesi, psikolojisi ve arkadaş çevresi onu bu yola iter. En çok ailesinden etkilenerek sigaraya başlar. Ama bu tek neden değil:  Bazı ebeveynler sigara içmese de çocuğu sigara içebiliyor.

Baskılar veya evdeki sorunlar da onu bu yola itebilir. Arkadaş çevresi de etkili olabilir. Özellikle çocukluktan gençliğe geçişte, aileye karşı gelme psikolojisi çok güçlüdür, çocuklar bu dönemde birçok sebepten dolayı sigara içmeye başlar. Arkadaşlar içerisinde yer edinme, yakın arkadaşların sigara alışkanlığı, anne-babanın çocuğun büyüdüğünü bir türlü kabul etmemesi, çocuğun ailesinden yeteri kadar ilgi ve sevgi görmemesi, çocuğun kendini ispatlama çabası gibi birçok şey çocukta sigara kullanımına neden olabilir. “

BIRAKTIRMAK İÇİN 10 YOL 

• Öncelikle sakin olun ve ani tepki vermekten kaçının. Çocuğunuza neden sigara içmek istediğini sorun ve onu sakince dinleyin.

• Çocuğunuzla iletişiminizi her zaman açık tutun. Ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişim ne kadar iyi olursa çocuğunuzun sizi dinlemesi ve güvenmesi de bir o kadar iyi olacaktır.

• Kesinlikle alay etmeyin, tehdit etmeyin, bağırmayın ve aşağılamayın.

• Çocuğunuza ‘sigara içme’ demeyin, ona sigara içmesini istemediğinizi söyleyin. Çünkü yasakların gençler üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor.

• Bağırmak, kavga etmek, vurmak, cezalandırmak gibi şiddetli tepkilerden kaçının. Sakin ve kararlı ses tonuyla konuşun.

• Onu çok sevdiğinizi, sigara içerek kendisine zarar vermesini istemediğinizi söyleyin.

• Sigaranın onu kötü göstereceğini, dişlerini sarartacağını, kötü kokacağını, cildinin kötü görüneceğini söyleyin. Sigara içenlerin yakalandığı hastalıkları anlatın.

• Çocuğunuzu spor , dans, müzik gibi faaliyetlere yöneltin ve onunla bolca vakit geçirin.

• Sigara tüketiminin maddi zararlarını anlatın. Sigaraya verilecek paralar yerine, o paraların çok daha eğlenceli şeyler için harcanabileceğini söyleyin.

• Her fırsatta onun sizin için ne kadar önemli olduğunu ifade edin.