Bulantıya neden olan hastalık: Reflü

Bulantıya neden olan hastalık: Reflü
Bulantıya neden olan hastalık: Reflü
Reflü ağıza acı ekşi sıvı gelmesi, boğazda takılma hissi, geğirme, bulantı, göğüs ağrısı, gıcık tutma, astım, kronik öksürük, hıçkırık, ses kısıklığı gibi şikayetlere neden oluyor.

RADİKAL - Reflü olarak bilinen Gastroözofajial Reflü Hastalığı (GÖRH), genelde mideyi, yemek borusunu ve gırtlağı etkileyen uzun süre medikal tedavi gerektiren bir hastalık.  Gastroözofajial reflü hastalığı ağıza acı ekşi sıvı gelmesi, boğazda takılma hissi, geğirme, bulantı, göğüs ağrısı, gıcık tutma, astım, kronik öksürük, hıçkırık, ses kısıklığı gibi şikayetlere neden oluyor.

Reflü hastalığı cerrahi tedavi, endoskopik tedavi, ilaç tedavisi ve beslenme tarzı değişiklikleri gibi yöntemlerle tedavi edilebiliyor.  GÖRH tedavisinde medikal ya da cerrahi tedavi seçimi hasta ile doktorun yaklaşımına bağlı bulunuyor.  Genel Cerrahi Doç. Dr. Kamil Gülpınar’ın verdiği bilgiye göre laparoskopik reflü ameliyatı, karın bölgesine açılan bir santimetrelik kesiden özel cerrahi aletlerle girilerek yapılıyor.  Ameliyat sonrasında doktor bir iki hafta boyunca uyulması gereken bir diyet listesi veriyor.  

REFLÜ NEDİR?

Yenilen yiyecekler yemek borusu aracılığıyla mideye, oradan da sindirim sistemine ilerler. Yemek borusunun mideyle birleştiği bölgede tıpkı bir kapak gibi hareket eden ve yiyeceklerin midenin içinde kalmasını sağlayan kas grubu bulunur. Reflü hastalarında bazı nedenlerden dolayı bu kaslar gevşeyerek zayıflar ve kapak görevini yerine getirmemeye başlar. Midenin içindeki yemeklerle birlikte midenin salgıladığı öğütücü sıvılar, kaslar kapak işlevini kaybettiği için yemek borusuna kaçarak asit reflü hastalığına yol açar. Reflü vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılara neden olur.