Çarpık bacak kaderiniz olmasın

Çarpık bacak kaderiniz olmasın
Çarpık bacak kaderiniz olmasın
Çarpık bacaklarınızla mutlu değilsiniz ve sizi çok rahatsız eden bu soruna karşı ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?

RADİKAL - Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ali Murat Akkuş, çarpık bacak sorunuyla ilgili merak ettiklerinizi anlattı.

Çarpık bacak denince ne anlamalıyız?
Çarpık bacak, aslında temel olarak bacaklarda dizüstü bölümle dizaltı bölüm arasında  uyumsuzluk olmasıdır. Genelde dizüstü bölüm kalın olur ve özellikle dizin iç bölgesinde yağ toplanması mevcuttur. Diz altı bölümde bacak iç kısmında yeterli doku hacmi olmadığından  bacaklar ''O'' şeklinde görünür. Amaç üst bacağı inceltmek, dizin iç tarafındaki dokuyu azaltmak, dizin alt kısmındaki bölümde eksik olan dokuyu yerine koymaktır.

Nasıl düzeltilir, ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemi var mıdır?
Bu durumu düzeltmek için uygulanan ameliyatlar temelde 2 teknikle yapılır. Diz  çevresinde yağ alma işlemi (liposuction) ile bu bölge inceltilir. Alınan yağlar baldırın iç  tarafına verilir. Yani hasta kendi dokusu ile bu durumdan kurtulur. Yağ alma işlemi lazer  liposuction yardımıyla yapılır. Lazer sayesinde sadece yağ dokusu eritilir ve bu da olası  problemleri azaltır. Lazer sisteminin bir diğer önemli avantajı yağ dokusu üzerinde ciltte  sıkılaşma sağlamasıdır. Mikro deliklerden iz brakmadan alınan yağ yine hastanın kendi  yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerle zenginleştirilir ve verilen yağ hücrelerinin  yaşıyabilirliği yani kalıcılığı artırılır. Hastanın kendi yağ dokusunun yeterli olmadığı  durumlarda yani zayıf kişilerde dizaltı iç tarafına kas üstüne silikon implant yerleştirilir.

Kimlere uygulanabilir, kimlere uygulanamaz?

Bu girişimler herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Genelde kadınlara  uyguladığımız , yaş sınırını da 18 olarak söyleyebiliriz. Erkekler de daha az bir bölümü oluşturmakla birlikte erkeklerde de 18 yaş sonrası bu ameliyat uygulanabilir.

İyileşme süresi nedir?

Eğer hastaya silikon implant yerleştirilmişse, aynı gün ayağa kalkabilir ve 4-5 gün içerisinde  sosyal hayatına döner. Bacak bölgesindeki bu tür girişimler lokal anestezi altında hastanın belden aşağısı uyuşturularak yapılabilir. Genel anestezi istemeyen hastalar uyanık  kalarak ve acı hissetmeden çarpık bacaklardan kurtulabilirler. Yağ transferi yapılan veya  silikon implant yerleştirlen hastalar 4 hafta içerisinde spor yapabilecek hale gelirler. Lazer  liposuction uygulanan hastalar aynı gün ayağa kalkabilirler.

Sadece bacak inceltme, bacak kalınlaştırma operasyonları nasıl yapılıyor?
Bacak inceltme ameliyatlarında lazer liposuction yöntemini uyguluyorum, ameliyat öncesi  orantılı bir bacak elde etmek için yağ alınması gereken bölgeler işaretlenir ve ameliyat  sırasında da bu bölgelere yönelik çalışma yapılır. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer  ameliyat sonrası hasta özel bir çorap giyer. Ameliyat sonrası aynı gün ayağa kalkabilir.  Hastanın ameliyat sonrası 1 hafta kadar uzun süre ayakta kalmaması gerekir. Uzun süre  ayakta kalması ödemin gerilemesini geciktirir. Bacaklar 1 ay sonunda istenilen şekle gelir  fakat tam iyileşme yani ödemin tam çözülmesi gerilemesi için 3-6 aylık bir süre gerekir. Bacak kalınlaştırma denilince genelde diz altı bölge tarif edilir. Diz altı baldır olarak tarif  edilen bölgenin iç kısmının zayıf olması bacakların orantısız ve çarpık görünmesine yol  açıyor. Bu durumun düzeltilebilmesi için o bölgenin kalınlaştırılması gerekiyor, yani eksik  olanın yerine konması. Bu temelde iki yolla gerçekleştirilebiliyor. Birincisi hastanın kendi  yağ dokusunun bu bölgeye transferiyle oluyor. Hastada yeterli miktarda yağ varsa 2 mmlik  kanullerle yağ fazalılığı olan bölgelerden yağ hücreleri alınır özel bir işlemden geçirilerek  eksik olan bölgeye verilir. Yeterli miktarda yağ bulunmayan hastalarda veya bozukluğu  ileri derecede olan hastalarda eksik olan bölgeye silikon implant yerleştirilmesiyle durum  düzeltilir. Bu tür ameliyatlardan sonra hasta hemen ayağa kaldırılır. Fakat uzun süre  ayakta kalmaması ve 1 hafta istirahat etmesi önerilir.

Bilek inceltme nasıl yapılır?

Ayak bileklerinin kalın olması birçok kadın için sorun teşkil eder. Ayak bileği çevresindeki  yağ dokusu genelde kilo verme sonrası kolay kolay kaybolmayan bir yağ dokusudur. Ayak bileği çevresinde yağ birikimi olan hastalarda aynı şekilde lazer liposuction sayesinde ayak  bileği inceltilebilir.

 

 


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  spor

  ,

  Kadın

  ,

  sosyal

  ,

  plastik