En çok çalışan ülke Türkiye!

En çok çalışan ülke Türkiye!
En çok çalışan ülke Türkiye!
London College Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke Türkiye oldu.

London College Üniversitesi Epidemoloji Profesörü Mika Kivimaki ve meslektaşları Avrupa , Avustralya ve ABD 'den 603 bin 838 kadın ve erkeği 8.5 yıl takip ederek 25 çalışmayı analiz etti.

Yapılan araştırmaya göre haftada 50-55 saatten fazla çalışan insanların “inme” ye  yakalanma ihtimali haftada 35-40 saat çalışanlardan çok daha fazla. Sonuçlara göre, 41 ile 48 saat arasında çalışanların inmeye yakalanma riski yüzde 10 iken, haftada 49 ile 54 saat arası çalışanların inme riski yüzde 27.

Araştırma sonuçlarını The Lancet'e yorumlayan İsveç Umea Üniversitesi'nden Urban Janlert, uzun çalışma saatlerinin kalp krizi riskinde göz ardı edilemeyeceğini belirterek, “Bazı ülkeler çalışma saatleriyle ilgili yasal düzenlemelere sahip olmasına rağmen bu her zaman uygulamaya geçirilmiyor” diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerde Türkiye'nin en uzun çalışma saatlerine sahip olduğuna dikkat çeken Janlert, “Türkiye'de haftada 50 saatten fazla çalışanların oranı yüzde 43 ile en yüksek. En düşük oran ise yüzde 1'in de altında kalan Hollanda'da” dedi.

Aynı araştırmaya göre, uzun çalışma saatleri yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey gibi etkenler hesaba katıldığında koroner kalp hastalığı riskini de yüzde 13 artırıyor. Ancak araştırmacılar fiziksel aktivite eksikliği, yüksek alkol tüketimi ve tekrarlayan stresin de bu riskleri yükselttiğini söyledi.