"Fotoğrafta gözlerin kırmızı çıkması sağlığa işaret"

"Fotoğrafta gözlerin kırmızı çıkması sağlığa işaret"
"Fotoğrafta gözlerin kırmızı çıkması sağlığa işaret"
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Berk, flaşla çekilen fotoğraflarda gözlerin kırmızı renkte çıkması gerektiğini belirterek, "Bu parlaklığı göremiyorsak bir sorun vardır" dedi.

Prof. Dr. Berk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göz hastalıklarının küçük yaşlardan itibaren tespit edilmesinin önemine dikkat çekti. Göz hastalığının belirlenmesinde fotoğrafların da etkili olduğunu belirten Berk, şöyle konuştu: 

“Fotoğraflarda gözler tavşan gibi kırmızı renkte olur, parlar. Eğer fotoğrafta bu parlaklığı göremiyorsak bir sorun vardır. Gözde bu kırmızılık görünmüyorsa ya da tam tersi kırmızılık yerine göz bebeğinde bir beyazlık algılanıyorsa, bir göz doktoruna muayene olunması lazım. Göz bebeğin hemen arkasında mercek var, mercek saydamlığını yitirmiştir, dolayısıyla katarakt olabilir veya gözün içinde bir tümör olabilir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde bu sorun atlanabilir. Çünkü çocuklar ve bebeklerin göz kusurları büyüklerdeki gibi kolay anlaşılır değildir. Bu yüzden özellikle çocuk hekimlerinin ve ailelerin fotoğraflarda çocukların gözlerinde kırmızı renk var mı yok mu diye bakmalarını istiyoruz.”

Göz tembelliği
Göz tembelliği hastalığına da dikkat çeken Prof. Dr. Berk, bu rahatsızlığın tam kapasite kullanılmayan gözlerde geliştiğini anlattı. Bu rahatsızlığın, çocukluk döneminde normal gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adı olduğunu ve genellikle tek gözde oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Berk, 100 kişiden 3'ünde bunun görüldüğünü dile getirdi. Göz tembelliğine yol açan durumların kalıtsal olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Berk, özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocukların göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmesi gerektiğini bildirdi. 

Prof. Dr. Berk, göz tembelliğinin tedavisi için en ideal zamanın, ergenlik çağı öncesi olduğunu ifade ederek, “Çünkü biz görerek doğmuyoruz. Görmenin öğrenilmesi, olgunlaşması 3 yılda oluyor. Bu yüzden bu dönemde her iki gözde de hiçbir problem olmaması lazım. Bir gözde problem varsa, mesela katarakt varsa, diğer göz öğrenmeye başlıyor. Ama perdeli göz görüntüyü arkasına düşürmediği için tembellik başlıyor” dedi. (AA)


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Kırmızı

  http://www.radikal.com.tr/108966710896676

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yanlış. - eracon

  Flaşla çekilen bütün fotoğraflar da gözün retina tabakası gözükmesi gerekmez. Karanlık bir ortam da göz bebeği ortam ışığına adapte olmak için iyice açıldığında, kullanılan flaş fotoğraf makinesinin objektifine çok yakın olduğu durumlarda gözün retina tabakası gözükür ve kırmızı göz durumu ortaya çıkar. Önlenmesi amacı ile esas flaş patlamadan önce bazı flaşlarda olan kırmızı göz engelleme sistemi çekim öncesi bir kaç kez patlayarak göz bebeğinin çekim sırasında daralmasına ve retina tabakasının gözükmesine engel olur.

  teknolojiyi yok saymayalim - sarges

  Sayin Hocamiz bir belirlemede bulunmuslar. Ama teknolojik gelismelerle son üretilen fotografmakinalari yada cep telefonlariyla cekilen fotograflarin hic birinde artik gözbebekleri kirmizi cikmiyor. Böyle bir tespit icin eski model fotografmakinalari kullanmak lazim galiba.

  DERT BİR İDİ İKİ OLDU - terr@

  Eskiden makinalar ve optik mekanizmalardaki probleme bağlar ve üzerinde düşünmezdik. Şimdi kırmızı gözlü çıkmayan fotoğraflar dolayısı ile hastamıyız endişesine kapılacağız.

  Olur mu yaw.. - ronaran

  Ya kırmızı göz azaltma efekti açıksa makinede :)))

  Fotograf cok önemli. - M.yavuz

  Ilginc bir tespit.Benim kizimin gözü fotograflarda hep parliyor.Ama kizimin göz tembelligi ve sol gözünde kayma problemi var. Ozaman parlayan göz sagliklidir tespiti ne kadar dogru bilmiyorum.Ama cocuklarda göz problemini erken tespit etmek icin fotograf inanilmaz önem tasiyor gercekten.Ben kizimin fotografindan 9 aylikken göz kaymasi oldugunu gördüm,ve o sayade erken tedaviye basladik.Yani fotograf sayesinda erken tedavi ve sonuc su an cok iyi.

  kötüü - leiche

  ama resimlerde cok kötü bi görüntü cıkıyor ortaya :)))