Göz kuruluğunu ihmal etmeyin

Göz kuruluğunu ihmal etmeyin
Göz kuruluğunu ihmal etmeyin
Kuru göz sendromu, gözde rahatsızlık hissi ve görme bulanıklığı yapabilen bir hastalıktır. Yazın özellikle kullandığımız klimalar, bu sendromun etkilerini arttırmada önemli bir yere sahip. Peki göz kuruluğu sendromundan etkilenmemek için neler yapılmalı?

Gözyaşının az salınması veya mevcut gözyaşının buharlaşması ile ortaya çıkıyor. Uzmanlar, göz kuruluğunun sıklıkla gözyaşı eksikliğinden kaynaklandığı belirtirken, gözyaşı buharlaşmasının da bu rahatsızlığın en sık sebepleri arasında yer aldığını ifade ediyor. Normal miktarda salınan gözyaşı varken kuruluk oluyorsa, bu durumun buharlaşma tipi göz kuruluğu sendromu olduğunu anlatan uzmanlar, gözyaşı bezlerinin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bazı etkenlerini şu şekilde sıralıyor. Bunlar; yaş ilerlemesi, romatolojik hastalıklar, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, östrojen-testosteron dengesizliği ile ilgili endokrinolojik rahatsızlıklar, depresyon, tansiyon ve akne ilaçları ile sık kullanılan kontakt lensler şeklinde sıralanıyor.  

Yaz aylarında evde, arabada ve yerlerimizde kullanmaktan vazgeçemediğimiz klimaların göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, evde, arabada ve iş yerinde sürekli çalıştırılan, özellikle de direkt yüze hava veren klimalar göz sağlığına zarar verdiğini kuruluğa neden olduğunu söyledi.

Teknolojik cihazlar da gözü olumsuz yönde etkiliyor

Toplumda sıklıkla karşılaşılan buharlaşmaya bağlı göz kuruluğu şikâyetleri daha çok ofis çalışanlarında görülüyor. Tablet, cep telefonu ve bilgisayar ekranlarına uzun saatler bakan kişilerde, refleks göz kırpma sıklıkları azalır. Bu durum, yüzeyde bulunan gözyaşının buharlaşmasına yol açıyor. Tüm bunlar klimalı ve kuru ortamlarda gerçekleşiyorsa gözyaşı buharlaşma süreci hızlanma sürecine girer.

Göz kuruluğunu önlemek için neler yapılmalı?

Ofiste çalışırken göz reflekslerini sürekli kullanmayı hatırlamak, bilgisayarı kapatıp gözü 10- 15 dakika dinlendirmek, yüze doğru gelen bir klima ya da kalorifer var ise yönünü değiştirmek, göz kuruluğu sendromuna yakalanmamak için alınabilecek yöntemler arasında yer alır. Özellikle buharlaşmaya yönelik göz kuruluğu olanlara bazen koruyucu gözlükler de önerilebilir. Gözyaşı üretimi yönünde bir azalma varsa, gözyaşı üretimini artıracak ilaçlar ve yüzeyde az gözyaşına bağlı ortaya çıkan iltihaplanmayı çözecek birtakım ilaç tedavileri de uygulanır.

 

 


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Hava

  ,

  bakan

  ,

  ,

  depresyon