Gözlerinizi bilgisayarından korumanın ipuçları

Gözlerinizi bilgisayarından korumanın ipuçları
Gözlerinizi bilgisayarından korumanın ipuçları
Türkiye'nin ilk sertifikalı Bates Metodu eğitmeni Gülay Ertekin'den, tüm gün ofiste, masa başında ve bilgisayar karşısında çalışanlara göz sağlıklarını korumaları için ipuçları.

Türkiye ’nin ilk sertifikalı Bates Metodu eğitmeni Gülay Ertekin’den, tüm gün ofiste, masa başında ve bilgisayar karşısında çalışanlara göz sağlıklarını korumaları için ipuçları…
Göz doktoru ve cerrahı Dr. William Bates (1860-1931), tarafından geliştirilen ve kendi adıyla anılan Bates Metodu, doğamızda var olan görme prensiplerini ve bunlara dayanan doğal görme alışkanlıklarını temel alan bir sistem. 

Bates Metodu Doğal görme kuralları, bilgisayar karşısında da geçerli: Hareket, merkezileştirme ve gevşeme.

Bilgisayar karşısında göz sağlığınızı korumak sizin elinizde. İşte o ipuçları.

- Asla boynunuzu kilitlemeyinBaşınızı hareket ettirerek bakışınızı kaydırın. Boynunuzun serbest kalması için en ufak bir boyun hareketi bile yeterlidir. Bilgisayar karşısında en büyük sorunun kaynağı boyundur. Bedeninizi ve gözlerinizi sabitlediğiniz zaman görme zayıflar.

- Tüm ekranı aynı anda net görmeye çalışmayın
İnsan gözü imgelerin sadece merkezini net görür. Bu doğal görme prensibine ters hareket etmek görmeyi zayıflatır.

- Bir şey düşünürken mekandan kopmayın
İyi gören insanlar sürekli bir nesneden başka bir nesneye bakışlarını kaydırırlar. Bu onları sürekli anda tutarken, retinadaki imgenin de daima canlı kalmasını sağlar.

- Sık sık göz kırpınBilgisayar karşısında göz kırpmamak göz kuruluğuna neden olur.

- Karından nefes alın
Diyaframı serbest bırakmak bedeni rahatlattığı için net görme için de şarttır.
Esneyin! Kültürel normları kenara koyarak ara ara kendinizi uzun esnemelere teslim edin. Esneme doğaldır. Hayvanlar ve bebekler esner?

- Bakışınızı uzak noktalara kaydırın
Bilgisayar ekranları 2 boyutludur. Görmemiz ise üç boyut için ‘tasarlanmıştır’. Ara ara dikkatinizi uzaktaki nesnelere kaydırın. Çalışma masanız pencereye yakın bir yerde ise dışarıya bakın. Eğer bu olanak yoksa ve bulunduğunuz ortamda derinlik azsa, gözünüzü kapayın ve uzaktaki bir nesneye baktığınızı düşünün.

- Hareketli sandalyeleri tercih edin.

- Dik durun
Monitörün üst kısmı göz hizasından biraz yukarıda olmalı. İdeal yüksekliği sağlamak için gerekirse yükseltici kullanın. Dirseğinizi masaya koyarak başınızı elinize koymayın.

- Yazıları büyütmeyin
Yaygın bilginin aksine küçük yazı gözleri rahatlatır. Görmeniz keskin kalsın istiyorsanız küçük yazıları okumaya devam edin.


Gülay Ertekin’in Bates Metodu ile Doğal Görmeyi Geliştirme Semineri, 21 Şubat 2015 tarihinde Koza Dönüşüm ve Özgürleşme Merkezi’nde başlıyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Hayvanlar

  ,

  zaman

  ,

  Uzak

  ,

  2015