Güneşlenirken bunlara dikkat!

Güneşlenirken bunlara dikkat!
Güneşlenirken bunlara dikkat!
Yazın gelmesiyle birlikte hemen herkes bronzlaşma planı yapar ancak dikkat edilmediği takdirde bronzlaşırken birçok rahatsızlık meydana gelebilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu yazın güneşlenirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Bronzlaşmanın ve uzun süre güneş altında kalmanın zararları hakkında bilgi veren Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Yapılan anket çalışmalarında deneklerin büyük çoğunluğunun güneşin deride kansere, lekelenmelere, erken yaşlanmaya neden olabileceğini bildiğini fakat, buna rağmen bronzlaşmak için bu önemli yan etkileri önemsemediği tespit edildi. Bronzlaşmak yerine D vitamini için günde 20-30 dakika kadar, saat 10-11 arası güneş alma yeterlidir. Daha fazlası sakıncalı olur.”  şeklinde konuştu.

Yine de güneşlenmek isteyenler için öneriler veren Saraçoğlu, bronzlaşma öncesi peeling yapmanın bronzluğun deride daha fazla kalmasına yardımcı olacağını kaydetti. Peelingin vücutta kullanılması gerektiğini güneşe çıkmadan yüze yapılan peelingin lekelenmelere sebep olabileceğini de belirten Saraçoğlu, “ Güneş kremleri genel inanışın aksine tenin renk almasını engellemez. Sadece güneş yanığı oluşma riskini azaltır. Genelde güneş koruma faktörleri UVB ışınları için belirtilir. Bronzlaşmada asıl etkili gün ışığı UVA’dır ve bu ışığa karşı koruyucu kremler daha düşük oranda etkilidir.  Bu nedenle bronzlaşamam diye güneş kremi kullanmamazlık etmeyin, mutlaka kullanın.”  uyarısında bulundu.

Güneş sonrası içinde uyarıda bulunan Saraçoğlu, “ Güneşlenme sonrası deriye aloe vera, despanktenol, E vitamini gibi besleyici maddeler içeren bakım ürünleri kullanılması derinin güneşe bağlı oluşan olumsuz etkilerini azaltmada yardımcı olur. Derinin nemli ve parlak olması daha sağlıklı bronzlaşmış bir görünüm sağlar.” dedi.

Sağlıklı bronzlaşmanın yolları

Güneşten daha iyi faydalanabilmek ve güneşin zararlarını en aza indirebilmek için şunları yapabilirsiniz;

Güneş koruyucu kremleri güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürün.
Güneşin özellikle dik açıyla gelmeye başladığı ve geldiği saatler olan 11 ile 15 arası kesinlikle güneşin altında durmayın.
Gün içinde havuza, denize girip çıktıkça güneş koruyucuyu tekrar uygulayın.
UV filtreli güneş gözlükleri veya lensleri tercih edin.
Başlangıçta kısa bir süreyle başlayıp süreyi uzatın. Kademe kademe bronzlaşın. 
Cildinizdeki yaraları güneş ışığından koruyun.
Günde 2 saatten fazla direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayın.
Güneşin altında vücudun sıvı kaybedeceği için sıvı takviyesi yapılmalı, bol bol su için.
Güneş sonrası bakımını ihmal etmeyin. İçinde E vitamini gibi besleyici içerikler bulunan ürünleri tercih edin.


  ETİKETLER:

  Anket

  ,

  Güneş

  ,

  koruma

  ,

  Karşı