Güneşte kalmak beyne zarar veriyor

Güneşte kalmak beyne zarar veriyor
Güneşte kalmak beyne zarar veriyor
Yaz aylarında güneş çarpması da sıklıkla karşılaşılan bir durum. İzmir Kent Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Necdet Yetim tehlikeli sonuçlara yol açabilen güneş çarpmasının en önemli belirtisinin terlemenin durması olduğuna dikkat çekti.

Vücut ısısı artarken, terleyememenin ’Termoregülasyon merkezi’ olarak bilinen beyinde hipotalamusta bulunan ısı ayarlama sisteminin bozulmasından kaynaklandığını anlatan Dr. Yetim, "Güneşin bizi çarpmasını istemiyorsak tedbiri elden bırakmamamız gerekir" dedi.

Dr. Necdet Yetim, beyin sinir dokusunda kalıcı hasarlara yol açabilen güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulundu. Güneş çarpmasının, mevsiminin en sıcak günlerinin görüldüğü bu günlerde en tehlikeli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken uzman Dr. Yetim, güneş çarpmasının ilk belirtisinin baş ağrısı olduğunu belirtti.

“Bu maruziyet süresi uzadıkça vücut ısımız artmaya, buna bağlı olarak bulantı, öğürme, kusma, baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, hatta bayılmalar çarpıntılar ortaya çıkmaya başlıyor. Beyinde hipotalamusta bulunan termoregülasyon yani ısı ayarlama sistemi aşırı sıcaktan bozulduğunda vücut terleyemez oluyor.” diyen Yetim, terlememe sonucunda ölümle dahi karşılaşılabileceğini söyledi.

Uzman Dr. Yetim, güneşin en dik olduğu saatlerde gölge ya da kapalı yerlerin seçilmesini, başta su olmak üzere sıvı tüketiminin arttırılmasını, mutlaka şapka ya da şemsiye ile korunulmasını önerdi.

Güneş çarpması durumunda yapılacak ilk yardım müdahalesine de değinen Yetim, "Güneş çarpması vakasında ilk yardım önemli. Kişi hemen gölgeye çekilmeli, vücut ısısını düşürecek serin bir ortam, üzerine ıslık bir şeyler giydirme ya da duş alması, su-sıvı tüketimi sağlanmalı. Eğer kişi kısa bir sürede kendine gelmez, şuur kaybı olursa en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli"  şeklinde konuştu.