Hareketsizlik kaygıya sebep oluyor

Hareketsizlik kaygıya sebep oluyor
Hareketsizlik kaygıya sebep oluyor
Avustralyalı bilim adamları uzun süre hareketsiz kalmanın kaygı bozukluğuna sebep olabileceğini belirtti.

Avustralya'daki Deakin Üniversitesi'nde bilim adamları 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmayla hareket ve kaygı durumlarını değerlendirdi. Yapılan araştırmalar sonucunda hareketsiz kalmanın, sadece fiziksel rahatsızlıklara sebep olmakla kalmadığı ayrıca psikolojik sorunlara da yol açtığı ortaya çıktı.

TV İZLEMEK UYKU BOZUKLUĞUNA SEBEP OLUYOR

Saatlerce televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında oturmanın uyku bozukluklarına yol açtığı ve metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini belirten bilim adamları ayrıca "tembelliğin" halk arasına karışmayı önlediğini ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlara zemin hazırlayabildiği sonucuna vardı.

Hareketsiz kalınan süre ne kadar uzunsa kaygı riskinin de o kadar arttığını vurgulayan bilim adamları, araştırmanın sonuçlarını "BMC Public Health" dergisinde yayımladı.

Hareketsizliğin birçok rahatsızlığa sebep olduğu daha önce yapılan araştırmalara da konu olmuştu. Araştırmalar hareketsizliğin diyabet, obezite gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını ortaya koymuştu. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu olumlu yönde etkilediğini göstermişti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ)  yayımladığı Fiziksel Aktivite Raporu'na göre, formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin adım atılmasını gerekiyor. Aynı rapora göre hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, sigara ve diyabetten sonra ölüme yol açan 4. etken.