Havuçla coş, brokoliyle dik dur, balıkla iyimser ol

Havuçla coş, brokoliyle dik dur, balıkla iyimser ol
Havuçla coş, brokoliyle dik dur, balıkla iyimser ol
Yediğiniz gıda gününüzü etkiliyor. Badem sakinlik, ananas mutluluk veriyor, ay çekirdeği endişelerden kurtarıyor

RADİKAL - Gün içinde ne yediğinizle nasıl hissettiğiniz arasında müthiş bir bağlantı var. Bazı besinler bizi endişeye dahi sürüklerken, bazısı özgüven veriyor.  Hürriyet Pazar’dan İpek İzci diyetisyen Gizem Şeber’le konuştu.

ANANASIN MUTLULUKLA İLGİSİ VAR

Nasıl hissettiğimizi etkileyen fiziksel faktörlerden biri, sinir hücreleri arasında iletişimin daha etkin ve daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan, nörotransmitter adlı maddeler. Bu maddelerin eksik veya fazla olması iyi veya kötü, mutlu veya mutsuz hissetmemize yol açıyor. Örneğin adını mutluluk hormonu olarak bildiğimiz seratonin, nörotransmitter maddelerden biri. Muz, ananas, karides, seratonin sentezini artTırıp iyi hissettiriyorlar.

SAKİNLEŞTİR BENİ BADEM

Sunumunuz var, gerginsiniz. Hiç sorun değil! Kabak çekirdeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler veya badem tüketirseniz, içerdikleri magnezyum sayesinde sakin ve rahat hissedeceksiniz.

AY ÇEKİRDİĞİ ENDİŞELERDEN KURTARIR

Selenyum yetersizliği yaşayan kişiler, daha endişeli olur. Bizi, endişeli hissetmekten kurtaracak besinlerse kuruyemişler, tam tahıllar ve ay çekirdeği.

İYİMSER OLMAK İÇİN BALIK YİYİN

Balık, fındık, ceviz, keten tohumu ve semizotu… Bu lezzetler bizi daha iyimser yapıyor. Alametifarikalarıysa yüksek miktarda barındırdıkları omega-3 yağ asidi.

PATATES YE, BAŞIN DİK YÜRÜ

Maya, patates, karnıbahar, portakal ve yumurta özgüvenle ilişkilendirilebilir. Çünkü thiamin yani B1 vitaminin kendine özgüvenle ilişkisi olabileceği düşünülüyor. 1999 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada; B1 vitamini eksikliği olan kişilerde özgüven eksikliği ve sosyal problemlerin daha sık gözlendiği belirlenmiş. Kişilerin thiamin seviyeleri düzeldiğindeyse daha sosyal ve neşeli olmaya başladıkları saptanmış.

DOMATES YE, BOŞLUĞA DÜŞME

Krom içeriği yüksek olduğu için, kötü hissettiğimiz zamanların üstesinden gelmek için yardımcı. Ayrıca boşluk hissi ve isteksizlik gibi durumlara da iyi geliyor.

BROKOLİ KADAR SAĞLAM DUR

Modumuzu yüksek tutuyor ve daha mutlu hissetmemizi sağlıyor.

SOĞAN DEPRESYONU KAÇIRIR

Vücutta iltihap halinin artması kişiye mutsuz ve depresif hissettiriyor, soğanınsa iltihap azaltıcı etkisi var. Portakalda da depresyondan uzak tutma özelliği var.

HAVUÇLA ÇOŞ

Antioksidan etkisiyle hücre yapısını toksinlere karşı koruyor, daha enerjik ve hafif hissetmemize yardımcı oluyor.