İlaç fiyatları artıyor!

İlaç fiyatları artıyor!
İlaç fiyatları artıyor!
İlaç fiyatlarını belirleyen yeni Euro kuru ve çarpanı 4 Eylül'de devreye giriyor. Yeni kuralların, ilaç fiyatlarına yüzde 3 ila 5 oranında bir artış getirmesi bekleniyor.

Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nun (FDK) 20 Temmuz’da aldığı kararla yeni fiyatlandırmalar bir önceki yılda kaydedilen Euro kurunun yüzde 70’i esas alınarak düzenlenecek. 14,6 milyar dolarlık (yaklaşık 43 milyar TL)  ilaç pazarını yakından etkileyecek yeni fiyatlandırma kur çarpanı, 4 Eylül ’den sonra fiyatlara yansıyacak.

Yeni düzenlemeyle, ilaçlarda depocuya satış fiyatıyla yüzde 3 ile 5 arasında bir zam bekleniyor.

Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ı değerlendiren avukat Ozan Haşmet Güner, “ İlaç fiyatlarının hesaplanmasında kullanılan Euro/TL kuru, 2015 sonuna kadar 11 Mayıs-9 Haziran ortalaması üzerinden hesaplanacak. 2016 yılı başından itibaren ise bir önceki yıl ortalaması esas alınacak. Bu ortalamalar da 0,7 ile çarpılarak bulunan değer, ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde esas alınacak.” şeklinde açıkladı.

İlaç şirketlerinin de kurdaki değişim ve eski dönem ortalamasının hesaplandırması nedeniyle baskı hissedeceğini belirten Güner,  Türkiye ’de ilaç harcamalarının 85 milyar TL civarında olduğunun ve yeni kararın bu resmi önemli ölçüde etkileyeceğinin altını çizdi.


  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  Türkiye

  ,

  zam

  ,

  Avukat

  ,

  eylül

  ,

  Resmi

  ,

  2015

  ,

  FDK