İlaç keşfinde büyük ilerleme  

İlaç keşfinde büyük ilerleme

 
İlaç keşfinde büyük ilerleme

 
Bu yıl 3.'sü düzenlenen Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi (BAU-Drug Design Congress 2015), BAU Beşiktaş Kampüsü'nde başladı. Üç gün sürecek kongrenin basın toplantısında konuşan bilim insanları, yeni nesil ilaçların bilgisayar destekli çalışmalarla araştırılıp geliştirildiğini, yakın bir gelecekte daha fazla ilacın daha kısa sürede üstelik daha ucuz maliyetle piyasada olabileceği müjdesini verdiler.

RADİKAL- Bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi (BAU-Drug Design Congress 2015), BAU Beşiktaş Kampüsü’nde başladı. Üç gün sürecek kongrenin basın toplantısında konuşan bilim insanları, yeni nesil ilaçların bilgisayar destekli çalışmalarla araştırılıp geliştirildiğini, yakın bir gelecekte daha fazla ilacın daha kısa sürede üstelik daha ucuz maliyetle piyasada olabileceği müjdesini verdiler. Basın toplantısında konuşan Kongre Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, ilaç keşiflerini daha kısa sürede gerçekleştirmek için yapılan multifonksiyonel ilaç çalışmaları ve sanal taramaların yeni tedavilere ulaşmayı kolaylaştıracağını ifade etti. 

 Bir haftada 7 milyon molekül taranabiliyor

İlaç araştırmalarını ve keşiflerini hızlandıran bilgisayar destekli ilaç çalışmaları ve sanal taramalar sayesinde, geleneksel yöntemlerle yıllarca süren çalışmaların günümüzde birkaç haftaya indiğini anlatan Doç. Dr. Durdağı, “Normalde milyonlarca molekülün test edilebilmesi için bir insan ömrü yetmezsen artık bir haftada 7 milyon molekül taranabilir hale geldi” dedi.

Yeni bir ilacın keşfi için 5-10 bin molekülün incelendiğini, bu sürenin 3-6 yıl sürdüğünü ve yaklaşık 330 milyon dolara mal olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Durdağı, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi ilaç endüstrisi yeni bir ilaç üzerinde çalışırken önce milyonlarca bileşiği tarıyor. Bu süreç hem çok uzun sürüyor hem de her zaman işe yarar bir molekül bulanamayabiliyor. Tüm bu nedenlerle özellikle son yıllarda, bilgisayar teknolojilerindeki ilerlemelere paralel olarak yeni ilaç keşfi ve yan etki mekanizmalarının kontrolünün sanal ortamda yapılması gündeme geldi. Bilgisayar üzerinden yapılan ilaç tasarımı çalışmaları ilaç Ar-Ge’sindeki bu zorlu süreçleri 2-3 haftaya düşürüyor. Aynı zamanda maliyeti önemli oranda azaltıyor. Söz konusu teknolojiler sayesinde yakın bir gelecekte daha fazla ilaç, daha kısa sürede ve daha ucuz maliyetle geliştirilebilecek.” 

Nadir görülen yetim hastalıklara umut olacak!

ABD ’de kanser üzerine araştırmalarını sürdüren Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Departmanı’ndan Prof.  Dr. Aykut Üren ise kemik tümörleri ve klinik çalışmalarını sürdürdüğü ilaç araştırmaları hakkında bilgi verdi. “Yetim hastalıklar” olarak adlandırılan nadir görülen kanser türlerine yönelik yürüttükleri ilaç geliştirme çalışmalarını anlatan Prof. Üren,çalışma arkadaşlarıyla birlikte geliştirdikleri ilaçlardan birinin önümüzdeki 6 ay içinde hastalar üzerinde denenmeye başlanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bazı kanser türlerinde bulunan ve onları normal hücrelerden ayıran özelliklerini hedefleyen bu yeni nesil ilaç, öncelikle çocuklarda görülen bir tür kemik ve yumuşak doku tümöründe (Ewing Sarkomu) denenecek. Genellikle 10–25 yaş aralığında sık görülen bu kanser türünde sonuçların başarılı olması durumunda aynı ilacın prostat kanserinde de kullanılması ve aynı yaklaşımın da diğer kanser türlerinde uygulanması mümkün olacak.”

Alzheimer’ı durduran ilaç

Medipol Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji ABD Başkanı Yrd.Doç. Dr. Mustafa Güzel de halen tedavisi olmayan, herhangi bir ilaç geliştirilememiş kanser, Alzheimer, MS ve ALS gibi önemli hastalıklar üzerinde çalıştıklarını belirterek, bu hastalıklara karşı ilaç keşiflerinde gelinen nokta ve sürdürdüğü çalışmalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Birçok kanser ilacının patentine imza atmış olan Yrd. Doç. Dr. Güzel, kanser vakalarının son yıllarda arttığını ve ülkemizde de artık kanser için yeni ilaç çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı.