'Kaçak' değil 'ruhsatlı' içki öldürdü

'Kaçak' değil 'ruhsatlı' içki öldürdü
'Kaçak' değil 'ruhsatlı' içki öldürdü
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Bodrum'da 3 Rus turist rehberinin öldüğü teknede bulunan içkilerin analizi sonucunda, sadece 'Mister Burdon' marka viskide yüksek oranda metil alkolün tespit edildiğini bildirdi ve ikinci bir açıklamaya kadar bu ürünün tüketilmemesi uyarısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 26 Mayıs 2011 Perşembe günü 22.30-01.30 saatleri arasında İçmeler Yeni Liman'dan, içinde 150-170 rehber, turist, tur operasyon personelinin bulunduğu bir grubun, seyahat teknesiyle tura çıktığı ve turda enerji içecekleri ile beraber cin, votka, rakı ve viski tüketildiği anlatıldı. Tura katılan kişilerden ilk şikayetlerin 26 saat sonra alınmaya başlandığı ve hepsinin ortak beyanının viski içtikleri yönünde olduğu kaydedilen açıklamada, ilk teşhisin, metil alkol zehirlenmesi olarak belirlendiği ifade edildi. 

Bodrum Tarım İlçe Müdürlüğü ve emniyet birimlerince, teknede bulunan “Eagle Blow” marka votka ve cin, “Mister Burdon” marka viski, “Rakı7” marka rakı, “Blu-Energizer” ve “Dragon” marka enerji içeceklerinden numune alınarak, aynı gün analize gönderildiği, kalan tüm içkilerin de yediemine alındığı belirtilen açıklamada, analiz sonuçlarına ilişkin şu bilgilere yer verildi: 

“2 Haziran 2011 tarihinde numunelerin analiz sonucu alınmış ve sadece 'Mister Burdon' marka viskide 154.38 g/hl(gram/hektolitre) gibi yüksek oranda metil alkol tespit edilmiştir. Bu miktar, normal değerden yaklaşık 3 kat fazladır. Bu marka adı altında satılan viskilerin, Bakanlığımızın ikinci bir açıklamasına kadar tüketilmemesi gerekmektedir. Gerek denetim elemanlarımızın, gerekse emniyet birimlerinin adı geçen markaya ilişkin takipleri de sürmektedir. Diğer alkollü içkilerdeki metil alkol değerleri, Türk Gıda Kodeksi değerleriyle uygun bulunmuştur.” 

Teknede yapılan incelemede boş enerji içeceklerine ait kutuların olmasının, alkollü içkilerle beraber tüketildiği ihtimalini gösterdiği kaydedilen açıklamada, enerji içeceklerinin alkollü içkilerle beraber tüketilmemesi gerektiğine ilişkin yasal uyarının enerji içeceği etiketleri üzerinde açıkça yer aldığı vurgulandı.
Açıklamada, hayatını kaybeden kişilerle ilgili henüz otopsi sonuçları alınmadığından, kesin ölüm nedeniyle ilgili bir değerlendirme yapılamadığı da ifade edildi.

İÇKİ DENETİMLERİ SIKILAŞTIRILDI
Açıklamaya göre, olayın duyulmasından itibaren turizm bölgelerinde içki satış yerleri ve turistik tesislerde denetimler başlatıldı. Dün itibarıyla 315 denetim yapıldı ve sahte içki olma şüphesiyle toplam 569 şişe çeşitli alkollü içki yediemine alındı ve numuneler analize gönderildi. Bu ürünlerin sahte olup olmadığı tarım il müdürlüklerinde bulunan bandrol okuma cihazıyla tespit edilebiliyor. Alanya'da da bandrol kontrolü yapıldı; ürün, bandrol açısından uygun bulundu, yani orijinal ürün olduğu tespit edildi ancak analizler sonucunda metil alkol miktarının yüksek, 154.38 g/hl olduğu belirlendi. 

Olayın duyulmasından itibaren Cumhuriyet savcılığı ve emniyet müdürlükleri ile yakın ilişkiye geçildi ve Cumhuriyet savcılığına analiz sonuçları intikal ettirildi. Savcılık tarafından “Mister Burdon” isimli viskinin Alanya'daki dağıtımını yapan Naz firmasında bulunan tüm içkilerin Bodrum'a getirilmesi, analizlerinin yaptırılması talimatı verildi.
Teknede görevli 4 kişi gözaltına alındı, daha sonra şartlı olarak serbest bırakıldı. 

Ankara , Antalya, İstanbul , İzmir, Mersin ve Muğla'da rutin denetimlere ilave olarak alkollü içki denetimlerinin yoğunlaştırılması talimatı verildi. Ayrıca, enerji içeceklerinin alkollü içkilerle tüketilmemesi yönünde uyarı afişi hazırlandı. Bu afişlerin alkollü içki satan yerlerde halkın göreceği şekilde asılması sağlanıyor. Açıklamada, vatandaşların bu ürünün satışını gördükleri yerleri, Bakanlığın “ALO 174 Gıda Hattı” ile il ve ilçe tarım müdürlüklerinin irtibat telefonlarına bildirmeleri konusunda duyarlı davranmaları istendi.

KIBRISLILAR TEPKİLİ: BİZDE KAÇAK ÜRETİM YOK
Öte yandan Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), zehirlenme olayı konusunda, zehirlenmeye neden olan içkilerin KKTC'den ithal edildiği iddialarına tepki gösterdi 

KTSO'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve KKTC'deki bazı basın organlarında yer alan haberlerde 'Bodrum'daki bir tekne gezisi esnasında ikram edilen alkollü içkilerden tüketen 21 kişiye metil alkol zehirlenmesi teşhisi konduğunun ve bu zehirlenmeye sebep olan içkilerin de KKTC'de üretildiği” iddialarına yer verildiğine işaret edilerek, “Resmi makamların araştırmalarının devam ettiği süreç içerisinde, kesinleşen hiçbir bulgu ortada yokken, zehirlenmeye sebep olan içkilerin KKTC'den ithal edildiğinin iddia edilmesinin talihsiz bir açıklama olduğu” kaydedildi. 

“Soruşturma süreci bitmeden yapılan bu açıklamaların art niyetli ve gerçekleri yansıtmadığına” işaret edilen KTSO açıklamasında şöyle denildi: 

“KKTC'de Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli denetim altında olan 4 tane AB standartlarında üretim yapan içki üreticisi firma bulunmaktadır. Bu firmalar KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli denetlendikleri gibi Türkiye'ye ihraç ettikleri ürünler Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Mersin İl Kontrol Laboratuarı Müdürlüğü tarafından da denetlenmektedir. Bir diğer ifadeyle KKTC'den ihraç edilen her alkollü içecek Türkiye'de devlet laboratuarlarında analizi yapılmadan ülkeye sokulmamaktadır. Türkiye'nin bu konudaki mevzuatı gayet açık ve katıdır. 

Vurgulamak istediğimiz bir diğer konu ise, metil ve etil alkol üretiminin KKTC'de olmamasıdır. Her türlü alkol Türkiye ve Avrupa Birliği'nden ithal edilmekte, KKTC'ye girişinde kontrol edilmekte, üretim esnasında kontrol edilmekte, ihraç edilirken kontrol edilmekte, ayrıca ihraç edilen ülke bu ürünü kontrol etmektedir. Bu bağlamda üretilen bir ürünün metil alkol zehirlenmesi yaratması mümkün değildir.” 

'İLK KEZ OLUYOR'
“KKTC vergi mevzuatları gereği, Türkiye'den farklı olarak alkollü içeceklerde ÖTV olmadığından ve sürekli denetlemelerden dolayı 'merdiven altı üretim' diye nitelendirilen ve sahte olarak kabul edilen üretimlerin KKTC'de yapılmadığı” ifade edilen açıklamada, “böyle zehirlenme vakalarının KKTC'de daha önce hiç yaşanmamış olmasının bu gerçeği kendiliğinden gösterdiği” belirtildi. 

KKTC'ye yılda ortalama 1 milyona yakın turist geldiği ve Türkiye'de yaşanan metil alkol zehirlenmesi gibi vakaların şimdiye kadar hiç yaşanmadığı kaydedilen açıklamada, “Sözü geçen teknede bulunan birçok üründen sadece Eagle Blow markası KKTC'li bir üreticiye aittir. Bu marka ise 6 Nisan 2011 tarihinde, Türkiye'ye ithal edilirken, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Mersin İl Kontrol Laboratuar Müdürlüğü tarafından muayene edilmiş ve analiz raporuna göre Türkiye'ye ithal edilmiştir. Bu raporlar elimizde mevcuttur” denildi. 

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

“KKTC'de kontrol edilen, sağlık belgesi alan, Türkiye'ye girişte sağlık belgesi alan bu ürünün Bodrum'da soruşturma tamamlanmadan zehir saçtığını iddia edenlerin 
niyetlerini gerçekten merak ediyoruz. KKTC ekonomisinin en önemli ihraç ürünlerinden biri olan alkollü içeceklerin, ihracatının artmaya başladığı bu dönemlerde hiçbir dayanak olmadan, soruşturma tamamlanmadan zehirlemelere sebep olduğunu iddia edenleri kınıyoruz. KKTC ekonomisine büyük zarar verecek olan bu haksız iddiaların düzeltilmesini talep etmekteyiz.” (AA)