Kalp krizi ürkütücü bir yaşa indi

Kalp krizi ürkütücü bir yaşa indi
Kalp krizi ürkütücü bir yaşa indi
Kalp-damar cerrahı Kadir Gökhan Saçkan, son dönemde sıklıkla 34-39 yaş arasında kalp krizi vakalarıyla karşılaştıklarını söyledi.


DENİZLİ- Denizli Devlet Hastanesi yöneticisi ve kalpdamar cerrahı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, kalp krizi vakalarında yaş ortalamasının düştüğünü belirterek, son dönemlerde 34-39 yaş arasında kalp krizi vakalarıyla karşılaştıklarını söyledi. Hastane diyetisyeni Erol Aktay ise tek başına obezitenin yüzde 7 oranında ölümle sonuçlanan kalp krizlerine neden olduğunu söyledi.
Denizli Devlet Hastanesi'nde personele yönelik olarak düzenlenen Kalp Damar Hastalıkları ve Korunma Yolları konulu konferansın ikincisi gerçekleştirildi. Hastane Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte Denizli Devlet Hastanesi yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, kardiyoloji uzmanı Dr. Mehmet Öztürk ve diyetisyen Erol Aktay, kalp ve damar hastalıkları konusunda hastane çalışanlarını bilgilendirdi. Kardiyoloji uzmanı Dr.Mehmet Öztürk, dünyada tüm ölüm nedenleri arasında birinci sırada kalp damar hastalıklarının yer aldığını, yılda dünyada 17.5 milyon, Türkiye 'de ise 200 bin kişinin kalp damar hastalıklarından yaşamını yitirdiğini söyledi. Öztürk, bu rakamın 2035 yılına kadar iki kat artmasının beklendiğini vurguladı.
Hastane Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan ise son dönemde hastaneye başvuran kalp krizi vakalarında yaş oranlarının düştüğünü gözlemlediklerini söyledi. Saçkan, "Edindiğimiz deneyimler ve gözlemler sonucunda özellikle belli bir yaş sınırı üzerinde yaşanan kalp krizlerini 34-39 yaş arasında görmeye başladık. Kalp krizlerinde yaş ortalaması her geçen yıl düşüyor" dedi.

TEK BAŞINA OBEZİTE KRİZ NEDENİ
Diyetisyen Erol Aktay da kalp damar hastalıklarından korunmada beslenmenin büyük etkisinin olduğunu söyledi. Tek başına obezitenin yüzde 7 oranında kalp krizine neden olduğunu söyleyen Aktay, "Tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve kan yağlarının yüksek seyretmesi kalp sağlığını direkt etkiliyor. Son araştırmalara baktığımızda bunlardan bağımsız olarak tek başına obezitenin yüzde 7 oranında ölümle sonuçlanan kalp krizlerine neden olduğu belirlenmiş. Bu riskleri azaltabilmek adına, yeterli ve dengeli beslenmeyi içeren doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmak, koroner kalp hastalıkları, şişmanlık ve hipertansiyona karşı bizleri koruyacaktır. Beslenmemizde toplam yağ tüketimi enerjinin yüzde 30'unu geçmemelidir" diye konuştu. (dha)